asfasdf ×

NázorObčana.sk

Vo Veľkej Británii správa špeciálnej komisii o podmienkach začlenenia migrantov do spoločnosti vyvolala výbuch v moslimských komunitách

 Aktuality

Vo Veľkej Británii stále hľadajú odpoveď na otázku: čo s prisťahovalcami, hlavne s moslimských krajín – viac migrantov áno alebo nie? Rôzne skupiny preferujú úplne odlišné recepty a preto dochádza k „výbušným situáciám“.

10 December
2016 17:55:10

 

Foto: Facebook

Podobný výbuch najnovšie vyvolala správa špeciálnej komisie o segregácii a sociálnej izolácii, ktorá bola vypracovaná ešte na podnet bývalej vlády Davida Camerona ako súčasť programu vlády boja proti extrémizmu. V dokumente sa posudzuje súčasná situácia s migrantmi a rozoberajú sa otázky čo najlepšej integrácie predstaviteľov rôznych národnostných menšín – hlavne moslimských komunít do britskej spoločnosti.


Komisia odborníkov, ktorá sa zaoberala touto otázkou, prišla k dosť neuspokojivým výsledkom: segregácia v Spojenom kráľovstve dosiahla alarmujúcu úroveň, čo ešte viac triešti a rozdeľuje britskú spoločnosť a prináša veľmi závažné komplikácie. Samostatná kapitola v tejto správe – postavenie žien v britskej spoločnosti a hlavne žien v komunitách prisťahovalcov. Mnohé z nich majú obmedzené základné ľudské práva. Experti poukazujú na to, že štátne organizácie až príliš často ignorujú pochybné alebo škodlivé náboženské praktiky v moslimských komunitách, pretože sa boja obvinení z rasizmu a rôznych útokov.

Šéfka komisie expertov Louise Caseyová uvádza, že až 89% Britov si myslí, že žije v integrovanej spoločnosti, avšak v krajine sú viaceré oblasti, kde sa ľudia bežne stretávajú s obmedzeniami pri získavaní vzdelania a práce. V správe sa kritizuje správanie sa členov niektorých moslimských komunít a poukazuje sa na to, že ženy v týchto komunitách sú vôbec odrezané od sveta, pretože sú „zavreté“ mužmi v stenách svojich bytov, nehovoria po anglicky,  nevychádzajú z domu, nemôžu si zohnať zamestnanie a žijú v katastrofálnych podmienkach.  

V správe sa kritizuje prístup domácich liberálov ku všetkým týmto problémom. Liberáli sa  ľahkovážne pozerajú na to, čo sa deje v krajine a príliš sa nesnažia riešiť problémy s prisťahovalcami, jednoducho to ignorujú. V správe je prezentovaný návrh, ako radikálne zmeniť situáciu, zabrániť budovanie nových ghett a no-go zón, ktoré v ostatných mesiacoch v Spojenom kráľovstve rástli ako huby po daždi. Vysvetľuje sa, že dôvodom vzniku ghett bola príliš vysoká rýchlosť a rozsah imigrácie, a prízvukuje sa, že niektoré britské mesta a štvrte sa preto zmenili na nepoznanie.

V správe je niekoľko návrhov mimoriadnych opatrení, ktoré by mohli zlepšiť situáciu. Je tam dokonca aj požiadavka, aby všetci prisťahovalci pred vstupom na britskú pôdu zložili prísahu vernosti Spojenému kráľovstvu a zaviazali sa, že príjmu demokratické a liberálne hodnoty. V správe sa taktiež prízvukuje, že v ostatných rokoch všetky britské vlády ignorovali migračné problémy, nevšímali si všetky negatívne momenty, ktoré prišli spolu s migrantmi: agresiu, škodlivé kultúrne a náboženské praktiky, pretože predovšetkým sa obávali, že ich obvinia z rasizmu alebo islamogóbie.

V tejto správe sa nachádza aj niekoľko odporúčaní a rád, ako zlepšiť súčasnú nepríjemnú situáciu. Podľa autorov správy na domácich školách by sa lepšie mali podporovať britské hodnoty, efektívnejšie zabezpečovať lepšiu integráciu prisťahovalcov do spoločnosti a vzájomnú toleranciu. Čerství prisťahovalci by mali prisahať, že sa skutočne mienia integrovať do britskej spoločnosti. Miestne samosprávne a štátne orgány by mali zistiť, či ich bytová politika napomáha alebo bráni integrácii.

Podľa autorov správy by bolo vhodné vypracovať nový text prísahy pre štátnych úradníkov: táto prísaha by ich zaväzovala k výkonu povolania s lepšou toleranciou voči ľuďom, ktorí prišli z iných krajín a vyznávajú iné náboženstva. Odborníci navrhli taktiež prehodnotiť  zoznam práv a povinností pre prisťahovalcov, ktorí prídu do Británie. Žiadajú zlepšiť  financovanie už existujúcich kurzov anglického jazyka pre dospelých, vyčleniť financie na nové kurzy a zhodnotiť účinnosť týchto kurzov vo veci vyučovania angličtiny. Experti taktiež žiadajú, aby vláda a miestne orgány lepšie spolupracovali v spoločnom boji proti segregácii. Sú tam aj ďalšie návrhy a mnohí z nich pobúrili moslimskú komunitu vo Veľkej Británii.

Napríklad výkonný riaditeľ nadácie Ramadhan Foundation Mohammed Shafiq tuto správu  odsúdil a označil ju za „poburujúcu, rozdeľujúcu a podobajúcu sa politickej agende krajnej  pravice“. Povedal, že britskí moslimovia sú z toho smutní: „Sme smutní z toho, že britskí  moslimovia sa zasa premenili na politický futbal, ku ktorému sa všetci čas od času schyľujú bez ohľadu na to, aký dopad to má na jednotlivcov, ktorí v súčasnosti čelia vyhrážkam a násiliu,“ podčiarkol.

Na druhej strane Sajid Javid, britský minister pre obce a miestne zastupiteľstva zdôraznil, že návrhy, uvedené vo vyše spomínanej správe, pomôžu zlepšiť situáciu. Podčiarkol, že  Spojené kráľovstvo už dlhé roky je domovom mnohých kultúr a komunít, ale všetky sú v súčasnosti súčasťou jednej spoločnosti – britskej.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 546x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 475x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 709x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 985x 👤eugenius
,