asfasdf ×

NázorObčana.sk

Britskí poslanci rozhodli o „odtajení“ detailov plánov vlády v súvislosti s Brexitom a o termínoch začiatku rokovaní s Bruselom

 Aktuality

Vo Veľkej Británii pokračuje „brexitový maratón“. Ku všetkým ostatným problémom sa mohlo pridať aj súperenie medzi vládou a parlamentom na margo spôsobov realizácie Brexitu, ale zdá sa, že sa na scenári predsa dohodnú.

12 December
2016 17:31:45

 

Foto: Facebook

Dolná komora britského parlamentu – Komora spoločenstiev /House of Commons/ síce minulý týždeň hlasovala o detailoch realizácie Brexitu a termínoch začiatku rokovaní s Bruselom o výstupe Spojeného kráľovstva z EÚ, avšak poslanci vlastne podporili plány vlády a ukázali, že premiérka sa nemusí obávať toho, že parlament pôjde inou cestou ako vláda. Malá „čerešnička na torte“ však predsa bola...

Poslanci Dolnej komory totiž odklepli návrh, ktorý predložili opoziční labouristi, avšak bola to iba kozmetická požiadavka, ktorá príliš neovplyvní vládnu stratégiu realizácie Brexitu. Ide o to, že opozícia požiadala vládu o prísľub, že zverejní všetky detaily svojho plánu o výstupe z Európskej únie ešte predtým, ako bude aktivovaný článok 50. Lisabonskej zmluvy. Doposiaľ britská vláda o detailoch, ako presne bude realizovať Brexit, príliš neinformovala. 

Na druhej strane britskí poslanci odhlasovali aj návrhy, ktoré predložila vláda – napríklad, aj to, že posledným dátumom pre začatie procesu vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ 31. marec budúceho roka. Ešte malý detail: výsledky tohto hlasovania nie sú záväzné pre vládu, majú iba odporúčací charakter. Ale obsah balíčku návrhov, ktoré odklepla Dolná komora, prezrádza, že veľkých rozporov medzi vládou a parlamentom na margo stratégie realizácie Brexitu nebude. Poslanci boli väčšinou nespokojní iba s tým, že vláda utajuje detaile – akým spôsobom mieni realizovať Brexit: chceli presne vedieť, aké kroky urobí vláda na tejto ceste.

Vláda, podľa všetkého, tento návrh bude rešpektovať a začne prezrádzať poslancom, čo a ako mieni robiť. Určite bude musieť byť otvorenejšia, pretože až takmer 40 poslancov z vládnej  Konzervatívnej strany vyhlásilo, že sa pripojí k opozícii, ak vláda nebude zverejňovať  detailne informácie o plánoch výstupu z EÚ. Na druhej strane sa ukázalo, že poslanci britského parlamentu určite podporia vládu v otázke aktivovania článku 50. Lisabonskej zmluvy, a preto premiérka Theresa Mayová môže pokojne počkať na rozhodnutie Najvyššieho súdu – žiadne zemetrasenie jej nehrozí.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1206x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1174x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1054x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1923x 👤eugenius
,