Sudcovia Najvyššieho súdu sa zaoberajú Brexitom. Hodnotia argumenty „za“ a „proti“, ako aj návrhy vlády. Kameňom úrazu je, pochopiteľne, článok 50 Lisabonskej zmluvy.
Foto: Facebook
Sudcovia diskutujú o tom, či má alebo nemá byť aktivovaný bez hlasovania v parlamente. Na jednej strane premiérka a celá vláda tvrdí, že má na to mandát. Ale zatiaľ nie je jasné, ako sa k tomu postavia sudcovia Najvyššieho súdu.
Preto analytici a média meditujú na margo toho, čo sa stane, ak Najvyšší súd neuzná argumenty vlády? V opačnom prípade by všetko bolo jasné, ale čo ak sa situácia skomplikuje? Niektorí právnici poukazujú na to, že ak vláda neuspeje na Najvyššom súde, treba bude vypracovať parlamentný akt – teda nový zákon, ktorý zavedie článok 50 do praxe.
Poukazujú na to, že viaceré strany sa budú snažiť presadiť do nového zákona svoje požiadavky, ale predsa by sa dalo nájsť nejaký kompromis, ktorý poskytne britskej vláde reálne možnosti, aby pokračovala vo svojej práci ďalej – a to aj v prípade, ak Najvyšší súd potvrdí rozhodnutie Vrchného súdu. Jeho rozhodnutie bude známe začiatkom budúceho roku.
Analytici prezentujú niekoľko možných variantov východiska z tejto mimoriadne komplikovanej situácie. Na jednej strane vláda Theresy Mayovej môže zvládnuť celý proces vlastnými silami. V prípade neprijateľného pre vládu rozhodnutia Najvyššieho sudu, tá môže sa odvolať proti jeho rozhodnutiu na Európskom súdnom dvore v Luxemburgu. Avšak táto cesta je podľa viacerých právnikov až príliš šmykľavá, pretože v tomto prípade by Európska únia mala ukázať Veľkej Británii cestu, ako tá má opustiť EÚ. Briti by, samozrejme, chceli všetko urobiť podľa vlastného scenára.