asfasdf ×

NázorObčana.sk

Švédska vláda a armádne vedenie odporúčajú obyvateľom krajiny, aby sa pripravovali na vojnu proti Rusku

 Aktuality

Viaceré švédske média uviedli, že vedenie krajiny a armády fakticky vyzvalo obyvateľov, aby sa pripravovali na neodvratnú vojnu proti Rusku. Dokonca samosprávam poslali písomné inštrukcie, ako treba pripraviť občanov na vojnu.

15 December
2016 18:41:27

 

Foto: Screenschot Svenska Dagbladet

Ako uvádzajú mnohé švédske média a medzi nimi aj najvplyvnejšie a najpopulárnejšie noviny Svenska Dagbladet, švédska Agentúra pre občiansku obranu /MSB/ poslala všetkým samosprávnym organom písomné inštrukcie, ako sa treba pripravovať na vojnu proti Rusku. Ako uvádza Svenska Dagbladet, zástupcovia MSB vyhlásili, že švédske regióny musia byť pripravené na to, aby čelili vojenskej hrozbe a iným krízovým situáciám.

Agentúra pre občiansku obranu podrobne vysvetľuje samosprávam, ako sa musia pripraviť, aké konkrétne opatrenia by mali podniknúť v rámci „prevencie“, ako v krízových situáciách komunikovať s vedením krajiny, armádou, záchrannými zložkami a susedmi, ako spracúvať a rozširovať informácie a pod.

Švédske média pripomínajú, že vlani vláda sa rozhodla vrátiť sa ku starej stratégie obrany, ktorá bola platná v období studenej vojny. V MSB síce priznali, že neexistujú žiadne relevantné príznaky, že Švédsku hrozí vojenský útok, ale napriek tomu vláda sa poponáhľala  pripraviť obyvateľov na to, že sa stane to najhoršie – vojenský konflikt.

Svenska Dagbladet nekomentuje, prečo v Štokholme sa rozhodli pripravovať občanov na vojnu, avšak meno konkrétneho potenciálneho agresora predsa uvádza. Je to, samozrejme /kto iný/, Rusko. Švédske noviny pripomínajú, že v januári tohto roka veliteľ pozemných vojsk Švédska generálmajor Anders Brenstrőm pred začiatkom veľkého vojenského cvičenia vyhlásil, že velenie švédskych Ozbrojených síl sa celkom vážne pripravuje na ozbrojený konflikt, ku ktorému môže dôjsť, ako zdôraznil, „už o niekoľko rokov.“

Predseda parlamentnej komisie pre štátnu obranu Allan Widman pre zmenu spresnil, že potenciálnym agresorom voči Švédsku môže byť Rusko. Švédske noviny poukazujú na to, že vo februári tohto roka NATO vyprodukovalo špeciálnu príručku, v ktorej sa zdôrazňovalo, že Rusko v r. 2013 počas vojenských cvičení simulovalo útok na Švédsko...

V júni tohto roka veliteľ Ozbrojených síl Švédska Micael Bydén označil Rusko za „hlavnú hrozbu pre Švédske kráľovstvo.“ V polovici septembra ten istý Bydén oznámil rozhodnutie vedenia krajiny o trom, že predčasne – do leta 2017 a nie do začiatku r. 2018 ako sa plánovalo – stále vojenské jednotky Švédska sa vrátia na strategický ostrov Gotland kvôli rastúcemu napätiu v regióne Baltického mora.  

Vtedy aj minister obrany Peter Hultqvist komentujúc toto rozhodnutie priznal, že bezprostredná hrozba neexistuje. O niekoľko dní však švédske noviny Dagens Nyheter uviedli, že vedenie krajiny získalo tajné informácie o zvýšení hrozby zo strany Ruska.

V septembri švédsky premiér Stefan Löfven odmietol súvislosť medzi chýrmi o ruskej hrozbe a rozhodnutím vlády vrátiť vojská na ostrov Gotland. Tiež zopakoval, že priama hrozba v súčasnosti neexistuje.
 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

25 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 410x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 644x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 927x 👤eugenius
,