asfasdf ×

NázorObčana.sk

The Independent: Kvôli Brexitu Spojené kráľovstvo už nie je mostom medzi Washingtonom a Moskvou

 Aktuality

„Odchod Veľkej Británie z EÚ oslabí jej pozície vo svete,“ tvrdí The Independent v redakčnom úvodníku. Dodáva, že ak britská vláda chce nadviazať tesné hospodárske vzťahy s Ruskom, bude musieť urobiť viaceré diplomatické ústupky.

30 December
2016 20:13:21

 

Foto: Screenshot The Independent

Britský liberálno-demokratický denník poukazuje na to, že jedným z podobných ústupkov bude to, že Veľká Británia už nebude podporovať Ukrajinu a, ako uvádza The Independent,  „zatvorí oči na ruské vojenské zločiny v Sýrii.“ V článku Following Brexit, the UK is no longer the bridge between Washington and Moscow /Kvôli Brexitu Spojené kráľovstvo už nie je mostom medzi Washingtonom a Moskvou/ sa venuje vzťahom Moskvy a Londýnu.

Pripomína, že na tradičnej výročnej tlačovej konferencii Vladimíra Putina sa zúčastnili tisíce novinárov, ale vzťahy medzi Moskvou a Londýnom pre nich neboli prioritou a ani sa nespomínali. The Independent poukazuje na to, že po druhej svetovej vojne Rusko podozrievalo Veľkú Britániu v tom, že „hrá na strane Spojených štátov a tieto podozrenia boli opodstatnené.“ USA a Spojené kráľovstvo spolupracovali predovšetkým v oblasti obrany a rozviedky. V Európskej únii však Veľká Británia vždy bola na druhom mieste za Nemeckom. Britský denník tvrdí, že sa onedlho situácia zmení.

Vysvetľuje, že tieto zmeny zapríčiní hlavne Brexit. Britskí obchodníci počas obchodných rokovaní zistia, že si bez väčších problémov nájdu partnerov v krajinách s dynamicky sa rozvíjajúcou ekonomikou, ktorí budú ochotní obchodovať s Londýnom. Avšak bez tej sily, ktorú tvorí spoločná EÚ, Spojené kráľovstvo bude iba „menej významným partnerom“ a preto iba ťažko uzatvorí také výhodné obchodné dohody ako v minulosti.

The Independent nepovažuje Rusko za spoľahlivého obchodného a hospodárskeho partnera Spojeného kráľovstva, pretože, podľa neho, ruská ekonomika aj naďalej závisí od prírodných zdrojov a energetického sektora. Podľa The Independet, Rusko málo rozvíja vlastné výrobu a voči zahraničným investíciám je naladené nepriateľsky. Navyše britský denník vidí problém v tom, že Rusko oslabili medzinárodné sankcie.

„Napriek tomu, blízke vzťahy Moskvy a Londýnu sú možné, ale za tieto vzťahy Londýn bude musieť zaplatiť istú diplomatickú cenu. Britská vláda bude musieť napredovať tou istou cestou ako Trump a súhlasiť s expancionizmom Ruska – hlavne čo sa týka „podpory krvavej politiky Asada v Sýrii,“ prízvukuje The Independent.

„Borisovi Johnsonovi bude stále ťažšie robiť odvážne a opodstatnené vyhlásenia o ruských vojenských zločinoch, ak Veľká Británia po prvý raz vo svojej histórii ocitne v serióznej závislosti od ekonomických vzťahov s Moskvou. V následku toho Londýn bude sa musieť  zriecť podpory Ukrajiny a uznať vplyv Kremľa v pobaltských štátoch,“ tvrdí denník.

The Independent prízvukuje, že Veľká Británia bude formovať svoju novú politiku v priebehu niekoľkých rokov a vôbec to nebude mať ľahké. Predpokladá, že v priebehu niekoľkých mesiacov britská vláda bude hrať druhé husle v snahe zistiť čo sa deje a urobiť poriadok v protirečivých signáloch, ktoré vysielajú Putin a Trump.

Britský denník podčiarkuje, že voľakedy Briti považovali svoje Spojené kráľovstvo za most medzi Washingtonom a Moskvou. The Independent prízvukuje: „Zakladali sa tieto odhady na pravde? To nevieme. Ale jedno je isté: po výstupe z EÚ Spojené kráľovstvo stratí časť svojho vplyvu vo svete,“ uzatvára svoj komentár britský denník The Independent.

 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 389x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 393x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 636x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 917x 👤eugenius
,