asfasdf ×

NázorObčana.sk

The Times: V Litve pripravujú partizánov, ktorí budú bojovať v prípade ruskej agresie

 Aktuality

„V pozadí vzájomných obvinení Ruska a Západu na margo posilnenia vojenskej prítomnosti vo Východnej Európe na obidvoch stranách Pobaltské štáty potichu sa pripravujú na partizánsku vojnu v prípade „ruskej okupácie“, píše The Times.

04 Január
2017 19:04:36

 

Foto: The Times

Poukazuje na to, že Zväz strelcov Litvy, počet ktorého v posledných dvoch rokoch zdvojnásobil, cvičí dobrovoľníkov, pripravuje ich na partizánsku vojnu a učí ich robiť pasce, do ktorých by sa mali chytiť potenciálni okupanti.

Korešpondent The Times Tom Parfitt na pozvanie Zväzu strelcov Litvy sa zúčastnil na cvičeniach dobrovoľníkov. Popísal, ako 10 ľudí odlišného veku v zasnežených lesoch na okraji Vilniusu nacvičovali nastráženie pascí pre „okupantov“. Podčiarkol, že títo ľudia mu pripomenuli litovských partizánov, ktorí bojovali proti Sovietskej armáde v r. 1944 – 1953.

„Musíme sa pripraviť na obranu našej krajiny pred nepriateľmi,“ vysvetlil mu 35-ročný biznismen Mantas Raukis, ktorý predáva vankúše a paplóny. Prezradil, že do Zväzu strelcov Litvy vstúpil pred rokom kvôli krymskému konfliktu: „Rusi porušili medzinárodné pravidla a okupovali časť Ukrajiny. Existuje reálne riziko, že sa niečo podobné môže stať aj v prípade Litvy,“ varoval. 

  

Redaktor The Times pripomína, že armáda Litvy je to iba niekoľko tisíc vojakov, v tom čase, keď Rusko na západe svojho územia rozmiestnilo asi 300 tisíc vojakov. V tomto roku v Poľsku a pobaltských štátoch rozmiestnia 4 batalióny NATO o počte tisíc vojakov každý.

Tom Parfitt navštívil aj štáb Zväzu strelcov Litvy, kde sa porozprával s dôstojníkom Dovidasom Rogulisom. Ten prezradil, že po „obsadení Ruskom Krymu“ počet členov tohto spolku prudko narástol. Pred 2 rokmi počet dospelých členov bol menej ako 2 tisíc, ale teraz je už viac ako 4,5 tisíce ľudí. Počet členov mládežníckej organizácie narástol z 5 na 6 tisíc ľudí.

V radoch tohto spolku je aj litovský poslanec, bývalý minister zahraničia Audronius Ažubalis, ktorý do Zväzu strelcov Litvy vstúpil pred 2 rokmi. Ten redaktorovi The Times vysvetlil, že riziko napadnutia Litvy Ruskom je vysoké a preto sa v Litve pripravujú na partizánsku vojnu -  aby mohli vzdorovať agresorovi.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

50 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 908x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 875x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 886x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1737x 👤eugenius
,