asfasdf ×

NázorObčana.sk

Le Figaro: „Svetové demokracie by už dávno mali vážne brať Putinové Rusko a jeho snahu budovať os demokratúr“

 Aktuality

Viacerí svetoví politici, analytici a média museli uznať, že aj napriek zložitej ekonomickej a politickej situácii ako vo svete, tak aj vnútri štátu Rusko vlani sa stalo najvplyvnejšou krajinou na tejto planéte.

12 Január
2017 19:02:31

 

Foto: Screenshot Le Figaro

Potvrdzuje to aj populárny francúzsky denník Le Figaro. „Západ by mal brať Putina vážne a mal by pochopiť, že „mäkká sila“ nie vždy je efektívnou metódou. Na prvý pohľad v Rusku je demografická kríza, komplikovaná hospodárska situácia a aktívny odlev kapitálu. Preto niektorí omylom považujú Rusko za kolos na hlinených nohách. Je to omyl. Musíme uznať, že v r. 2016 Rusko sa stalo najvplyvnejším štátom v medzinárodnom systému,“ uvádza sa v Le Figaro.  

Autor článku Nicolas Baverez prízvukuje, že strategický vzlet Putina sa vysvetľuje zbabelosťou Baracka Obamu, ktorý v histórii zostane „Jimmym Carterom XXI. storočia“. Americký prezident nebral vážne hrozbu zo strany Ruska a nespravodlivo považoval tento štát za „vidiecku krajinu“. Základom úspechov Putina je mimoriadne efektívna stratégia. Na slabé slová Obamu Putin odpovedal prekvapivými činmi a systematicky sa spoliehal na asymetrický prístup, aby premenil svoje slabé strany na silné,“ vysvetľuje francúzsky novinár.

„Výsledky boli ohromujúce: zvolenie Trumpa definitívne pochovalo líderstvo Washingtonu. Západ je oslabený stratou dôvery voči NATO, Brexit demoluje Európsku úniu, Turecko si mení spojencov a mieni uzatvoriť americké základne na svojom území. Dokonca aj Japonsko sa zbližuje s Ruskom, aby mohlo ustať proti Číne,“ prízvukuje Nicolas Baverez. 

„Svetové demokracie by už dávno mali vážne brať Putinové Rusko a jeho snahu budovať os demokratúr. Európa by mala vziať do vlastných rúk svoju bezpečnosť, ktorú Putin preveruje – nakoľko je pevná. V podobnom prípade obľúbená Európou „mäkká sila“ má zmysel iba vtedy, ak je podporená schopnosťou odporovať a použiť päste,“ pritvrdzuje v závere svojho komentáru v denníku Le Figaro francúzsky novinár Nicolas Baverez. 

P. S. Ak by pre niektorých našich čitateľov slovko „demokratúra“ nebolo celkom zrozumiteľné, privoláme na pomoc Wikipediu. Je tam uvedené: „Demokratúra je politické riadenie spoločnosti a ekonomiky, v ktorom sa diktatúra mieša s prvkami demokratických foriem. Demokratúra je výsledkom negociačných zmien, známych ako reforma pactada, kde časť politickej elity predchádzajúceho systému sa dohovára s časťou elity opozičnej, realizujúc model okrúhleho stola. Takéto riešenie je veľmi riskantné, pretože vedie k oprávneným výhradám, k nečistej politickej hre, kvázimafistických dohovorov a závislostí, nehovoriac už o tom, že takýto prístup odcudzuje masy. Poľsko a bývalé Česko-Slovensko prežili i systémové napätia späté s takýmto spôsobom odchodu od komunizmu. Línia oddeľujúca demokratúru od obyčajnej diktatúry je tenká a jej prekročenie môže byť vecou náhody.“

 
 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(6 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 410x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 644x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 927x 👤eugenius
,