asfasdf ×

NázorObčana.sk

Spoluorganizátor Sviatočného plesu v Luhansku Alexej Selivanov: „Plesov nikdy nie je dosť. Plesy je to dôkaz, že Luhansk žije“

 Aktuality

V Luhanskej ľudovej republike, ako aj na Slovensku, plesová sezóna je v plnom prúde. Konali sa už viaceré tradičné a menej tradičné plesy a onedlho sa uskutoční tak trochu neobvyklý Sviatočný ples. Má aj netradičných organizátorov.

18 Január
2017 14:45:21

 

Foto: Luhanské informačné centrum

Jeden z jeho spoluorganizátorov porozprával novinárom, prečo organizujú práve taký „všeobecný“ ples. Vedúci úradu ministerstva vnútra Luhanskej ľudovej republiky major Alexej Selivanov v rozhovore pre Luhanské informačné centrum prezentoval Sviatočný ples, ktorý sa v Luhansku uskutoční 21. januára.

„Organizácia plesov je to pozitívny moment v živote celej našej republiky, hlavne v jej kultúrnom živote. Nahliadneme do histórie. Oslavy Nového roka, ktoré sa mali konať prvého januára, zaviedol imperátor Peter Prvý. A práve on založil aj tradíciu plesov vo forme, ako sa to vtedy volalo, „asambleí“, zábavných zhromaždení. Celé obdobie, keď Petrohrad bol ruským hlavným mestom, je spojené s plesmi,“ podčiarkol a porozprával o tom, ako prebiehali tieto plesy v minulosti a ktoré slávne ruské osobnosti sa zúčastňovali na týchto plesoch, ba dokonca niektorí z nich plesy mali veľmi radi.    

Pripomenul taktiež, že obdobie od 1. januára do začiatku Veľkého postu sa volalo „Petrohradskou veľkolepou sezónou plesov“. Dodal: „Plesy organizovali všetci, kto len chcel, konali sa v imperátorskom paláci, zámkoch najbohatších ruských aristokratov, domoch bojarov a obchodníkov a pod. Podľa tradície obyvatelia sa zúčastňovali na niekoľkých plesoch. Dokonca niektorí stíhali v priebehu jedného dňa navštíviť jeden, dva alebo aj tri plesy, ktoré sa konali na rôznych miestach. V Moskve, ako aj v niektorých iných mestách sviatočné plesy sa považovali za svojrázny „jarmok neviest“, kde rodičia prezentovali svoje dcéry, ktoré sa už mohli vydávať. Podobné plesy sa konali aj v našom Luhansku. Plesovú tradíciu tu založila samotná imperátorka Jekaterina Druhá,“ pripomenul Alexej Selivanov. 

Na otázku novinárov, prečo zároveň s tradičnými a „profesijnými“ plesmi v Luhansku organizujú taký „všeobecný“ Sviatočný ples, povedal: „Plesov nikdy nie je dosť. Plesy sa v našej republike konali a budú sa konať. Ľud Donbasu, ako aj všetci ostatní predstavitelia Ruského sveta majú právo využívať svoje nádherné bohaté dedičstvo – a plesy sú jednou z častí tohto dedičstva. Máme bohatú plesovú kultúru a tradície. Čím viac sa ich bude konať, tým lepšie. Aj na náš Sviatočný ples sme pozvali páry z celého územia Luhanskej ľudovej republiky,“ podčiarkol.

Porozprával novinárom, ako sa v Rusku konali plesy za starých čias. Podčiarkol, že na Sviatočný ples pozvali nielen skúsených tanečníkov, ale aj úplných amatérov, pretože ples je to miesto pre všetkých a každý sa tam bude perfektne zabávať. Prezradil, prečo hlavným organizátorom netradične je ministerstvo vnútra LĽR.

„Plesy a polícia – nie je to obvyklé, však? Samozrejme, okrem tých prípadov, keď sa organizuje ples pre policajtov. V našom prípade ide o ples pre všetkých občanov. Pozrite sa, samotná práca príslušníkov ministerstva vnútra je to nielen zadržanie zločincov a vyšetrovanie kriminálnych prípadov, ale aj široká preventívna činnosť. Berme to tak, že plesy je to vynikajúca pozitívna preventívna činnosť. A navyše veľmi zábavná, príjemná a vzrušujúca. Myslíme si, že plesy majú pozitívny efekt: vychovávajú našich občanov v tradíciách dobra, krásy a lásky a potom aj želanie vykonať nejaký protiprávny čin u ľudí odpadne samé. Je to vynikajúca forma prevencie,“ zdôraznil.

Alexej Selivanov porozprával o tom, akých hostí pozvali organizátori, prezradil program podujatia a v závere podčiarkol: „Pre nás je ešte jedna vec veľmi dôležitá. Plesy je to prejav nezlomného duchu všetkých občanov Luhanskej ľudovej republiky. Ukazujeme, že sa nebojíme a že všetci obyvatelia republiky dôverujú jej obrancom a vedia, že nepripustia žiadne nepríjemnosti počas plesovej sezóny - ako aj v priebehu celého roka.“

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1111x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1034x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 985x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1848x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,