asfasdf ×

NázorObčana.sk

Litva mieni vybudovať 135 kilometrov dlhý plot na hranici s Ruskom. Kaliningrad ponúkol Vilniusu tehly na budovanie tohto plotu

 Aktuality

Európska únia horúčkovito posilňuje svoje východné hranice z obáv pred Ruským útokom. Pikantériu je, že toto posilnenie hraníc únie riadi Washington. V Rusku sa už prestali jedovať na margo tejto frašky a robia z toho srandy.

18 Január
2017 14:47:28

 

Foto: Facebook

Dosť svojsky reagovalo vedenie ruskej pohraničnej Kaliningradskej oblasti na zámery litovských susedov budovať „čínsky múr“ na svojich hraniciach s Ruskom. Litovský minister zahraničných vecí Eimutis Misiūnas vyhlásil, že za účelom vybudovania 135-kilomentrového plotu na hranici s Ruskom Litva investuje 3,6 milióna eur. Prezradil, že plot bude „vyzbrojený“ modernými zariadeniami monitorovania okolia a kontroly. Pre nedostatok finančných prostriedkov plot asi začnú budovať až na budúci rok.

Vlani o podobnom záujme budovať ploty na hraniciach s Ruskom oznámili Lotyšsko a Estónsko. Ani tam však stavebné práce sa nerozbehli pre nedostatok financií. V tejto situácii ruskí susedia vyhlásili, že sú ochotní pomôcť svojim západným kamarátom v realizácii „stavieb storočia“. Potvrdil to aj predseda Kaliningradskej oblasti Ruska Anton Alichanov. V rozhovore pre televíznu stanicu Rusko-24 prezradil podrobnosti.

Alichanov s humorom okomentoval snahu susedov urobiť všetko preto, aby zabezpečili takzvanú „priesvitnosť hraníc“ a aby sa ľudia mohli slobodne pohybovať v európskom priestore. Vyjadril však pochybnosti, že Litve postačia tie 3,6 milióna eur, aby vybudovalo 135 kilometrov dlhý plot. „Myslím si, že si susedia nevypočítali to dobre, určite si to vyžiada oveľa viac financií. Asi niečo vyhlásili iba preto, aby ohúrili média,“ konštatoval predseda Kaliningradskej oblasti.

Pokračoval v humornom tone a povedal, že v Rusku za týmito snahami pobaltských štátov budovať ploty s ostnatými drôtmi nik nehľadá politický podtext alebo nejaké nepriateľské nálady. Poznamenal, že v Rusku chápu záujem susedov stavať ploty, ak už nič iné nevedia budovať. Pripomenul, že určite si dobre nespočítali náklady a tých 3,6 milióna eur im nepostačí ani na materiál a vôbec potom nedokážu zaplatiť stavebné práce.

Prízvukoval, že Rusko, samozrejme, nenechá dobrých susedov v štichu a pomôže im. Predseda Kaliningradskej oblasti navrhol, že za účelom toho, aby pobaltský plot bol pevný a moderný, Rusko dodá Litve vysoko kvalitné tehly, z ktorých si pobaltský sused vybuduje ten neprekonateľný „čínsky múr“. Podotkol, že Kaliningradská oblasť ochotne sa zúčastní na realizácii tohto projektu a navyše vynikajúcu kvalitnú tehlu vyrábajú na kaliningradskom závode „Piaty element“.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(27 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 510x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 455x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 694x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 977x 👤eugenius
,