asfasdf ×

NázorObčana.sk

Slovensko vylepšuje pracovné podmienky pre cudzincov, Srbsko utráca svoju pracovnú silu a inteligenciu

 Aktuality

Vláda Slovenskej republiky minulý týždeň schválila novelu zákona o pobyte cudzincov, ktorou sa do slovenskej legislatívy preberajú európske smernice o sezónnych pracovníkoch a vnútropodnikovom presune.

18 Január
2017 20:46:06

 

Foto: Facebook

Z jednej strany, novela uľahčí pracovné príležitosti aj pre našincov zo Srbska, ktorí vo veľkom počte odchádzajú na zárobky. Na druhej strane, Srbsko pomaly, ale iste ochudobnieva o pracovnú silu, o mladú inteligenciu, o ľudí.

Na Slovensku nová novela zákona o pobyte cudzincov zjednodušuje príchod, pobyt a zamestnávanie niektorých skupín zamestnancov mimo Európskej únie na Slovensku, ako sú sezónni pracovníci a pracovníci v rámci vnútropodnikových presunov. Uľahčujú sa ďalej podmienky pre zamestnancov, ktorí pracujú pre centrum strategických služieb, ako aj podnikateľov s inovatívnym projektom.

Doteraz sezónne zamestnanie sa mohlo vykonávať iba s udeleným prechodným pobytom. Novelizácia uvedeného zákona vylepšuje podmienky pre sezónnych pracovníkov, keďže po schválení navrhovaných zmien štátni príslušníci tretích krajín budú môcť vykonávať sezónne zamestnanie v dvoch režimoch.

Podľa informácií z TASR, prvý režim predpokladá pobyt najviac do 90 dní od príchodu na územie Slovenskej republiky, a to na základe udeleného schengenského víza a povolenia na zamestnanie, resp. len na základe povolenia na zamestnanie, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý nepodlieha vízovej povinnosti. Sem patria aj občania Srbska.

Zo Srbska ľudia odchádzajú a nevracajú sa…

Za posledných desať rokov zo Srbska odišlo okolo 175-tisíc ľudí, najviacej mladých ľudí, ktorí v priemere majú 29 rokov a majú vysokoškolské diplom, písala ešte vlani začiatkom roka na svojom portáli Rádio-televízia Srbska. V tejto chvíli určite ide o vyššie číslo.

Ľudia najčastejšie do zahraničia odchádzajú za prácou a nevracajú sa. Podľa údajov Nacionálnej služby pre zamestnávanie z roku 2016, v Srbsku mladí ľudia na prácu čakajú v priemere dva roky.

Štatistické údaje tejto služby hovoria, že v novembri 2016 na úrovni celého Srbska bolo nezamestnaných 691 951 ľudí, z čoho 84 914 boli mladí ľudia vo veku 24 až 29 rokov. Z uvedeného počtu nezamestnaných mladých ľudí viac ako polovica, teda 46 954 bolo nezamestnaných mladých žien v uvedenom veku.

Slováci z Vojvodiny, a nielen Slováci, najčastejšie odchádzajú na Slovensko – študovať a pracovať, čiže žiť. Našinci ako výhodu využívajú osvedčenia Slovákov žijúcich v zahraničí, ktoré im umožňujú ľahšie prísť k pracovnému miestu, resp. k povoleniu na pobyt v Slovenskej republike.

–  V roku 2013 bolo vydaných celkovo ponad 500 osvedčení Slovákov žijúcich v zahraničí, a len do konca novembra 2016 úrad vydal 2 200 takýchto osvedčení, – povedal predseda ÚSŽZ Ján Varšo pre printové vydanie Hlasu ľudu /vychádza v Srbsku v slovenčine, sídlo má v Novom Sade/. – Keďže z toho zhruba 300 robí Ukrajina a zvyšok je Srbsko, Vojvodina, to chápe ako indikátor, že sa pokrajina odslovenčuje.

Podľa údajov, ktoré prináša printové vydanie Hlasu ľudu (č. 2 s dátumom 14. januára 2017 v texte Ota Filipa Je to o ekonomike, ale aj o vzťahu k vidieku na s. 26), približne 600 študentov od nás je na slovenských vysokých školách, kým ďalších 70 študuje v stredných školách. Teda toľko ich na Slovensku študovalo pred rokom…

Vladimíra Dorčová-Valtnerová 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 414x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 646x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 928x 👤eugenius
,