asfasdf ×

NázorObčana.sk

The Financial Times: odmietnutie Moldavskom asociácie s EÚ sa stane triumfom pre Vladimíra Putina

 Aktuality

„Počas svojej návštevy Moskvy nový moldavský prezident Igor Dodon nevylúčil možnosť, že Moldavsko môže anulovať dohodu o asociácii s EÚ preto, aby mohla vstúpiť do Euroázijského hospodárskeho spolku,“ uviedol britský denník The Financial Times.

20 Január
2017 18:19:00

 

Foto: Screenshot The Financial Times

„V prípade realizácie tohto zámeru tento krok seriózne poškodí projekt Východné partnerstvo a stane sa víťazstvom ruského vedenia, ktoré sa snaží obnoviť svoj vplyv na postsovietskom území,“ prízvukujú autori článku - Kathrin Hilleová /Moskva/ a Neil Buckley /Londýn/. Dodávajú, že by to bol „osobný triumf Vladimíra Putina“.

Citujú výrok moldavského prezidenta Igora Dodona: „Táto dohoda s EÚ pre Moldavsko nedala vôbec nič. Neboli žiadne pozitívne výsledky, ale naopak stratili sme ruský trh. Navyše, aj keď je to prekvapenie po podpísaní asociačnej dohody, aj náš export do členských krajín EÚ poklesol“. Povedal to na spoločnej tlačovke s Vladimírom Putinom. Podčiarkol, že ak im vedená Socialistická strana Moldavska zvíťazí v budúcoročných parlamentných voľbách, anuluje túto asociačnú dohodu s EÚ.

Britskí novinári poukazujú na to, že tento komentár moldavského prezidenta vyvoláva nervozitu v EÚ. „Tento krok môže seriózne poškodiť projekt Východné partnerstvo, ktorý ponúka asociáciu a slobodný obchod s EÚ pre 6 bývalých sovietskych republík. Zatiaľ túto dohodu s EÚ podpísalo iba Gruzínsko, Ukrajina a Moldavsko,“ pripomínajú.

Igor Dodon taktiež požiadal Moskvu, aby Moldavsko prijali do Euroázijského spolku zatiaľ ako pozorovateľskú krajinu. Britskí novinári pripomínajú, že aj ukrajinský prezident Viktor Janukovič taktiež „nečakane zmenil kurz“ a odmietol podpísať asociačnú dohodu s EÚ – a následne vypukol Majdan.

Kathrin Hilleová a Neil Buckley sa domnievajú, že Igor Dodon práve preto prišiel do Moskvy, aby oznámil tieto svoje nové návrhy. Vladimír Putin vyhlásil, že Rusko vyjde Moldavsku v ústrety a podporí hospodárstvo tejto krajiny tým, že otvorí moldavským spoločnostiam vstup na ruský trh a umožní veľkému počtu obyvateľov Moldavska, aby mohli prichádzať do Ruska za prácou.  

Taktiež Vladimír Putin povedal, že je pripravený byť sprostredkovateľom v rokovaniach Moldavska a Podnesterska. Britskí novinári vo svojom článku vo The Financial Times prízvukujú, že Moskva nereagovala na žiadosť Tiraspolu, aby Podnestersko prijali do zostavy Ruska.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Konvoj slobody -hromadné protesty v Ottawe, Kanada

 

V sobotu, 29.01.2022 sa v hlavnom meste Kanady, Ottawe, priamo pred komplexom Parliament Hill, kde sídli zák...

📅30.01.2022 0 1112x 👤uzivatel

Rozmýšľate už nad letnou dovolenkou? Čo takto tieto destinácie?

 

Kam vyraziť v lete na dovolenku? Sú ľudia, ktorí túto otázku vôbec neriešia. Nie preto, že by nechodi...

📅30.01.2022 0 751x 👤PRclanky
,