asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA. Cár Donald I. je na tróne. Dajú mu konečne pokoj alebo vypukne americký Majdan?

 Aktuality

Jaj, to nám odľahlo. Nového cára Donalda I. konečne korunovali. Ulice amerických miest v piatok pripomínali tie ukrajinské alebo juhoamerické: všade valili vlny demonštrantov – prví oslavovali, druhí protestovali. Všetci hovoria o „americkom Majdane“

21 Január
2017 20:04:32

 

Foto: Facebook

Nazdar, Jožo, pozeral si inauguráciu nového amerického prezidenta? To bolo šou, však?

Bolo, bolo. Ale väčšie šou bolo v uliciach: pomaly to pripomínalo ukrajinský Majdan. Takmer polovica oslavovala, druhá takmer polovica protestovala a zvyšok opľúval aj jedných,  aj druhých. Aspoň to bolo niečo nové. Vieš, hovorí sa, že aj tá „ľudská smotánka“ – pápeži, králi, politici, herci, hudobníci a pod. sú tiež iba ľudia a raz sa to predsa ukáže, keď sa dostanú do nejakej šteklivej situácie. Presne tak je to aj s USA. Desaťročiami nás mainstrim a naši politici presviedčali, že Amerika je to filiálka raja na zemi, ale ukazuje sa, že je to obyčajná krajina, ako všetky ostatné, - s jej chorobami, somarinami, zlobou, nenávisťou a chybami.

Čo máš na mysli? To, že aj tam žijú obyčajní ľudia a tiež majú svoje problémy?

Aj to.  Ale hlavné je to, že nám USA prezentovali ako jednotný, monolitný, bezchybný, perfektný mechanizmus, ktorý nikdy nepochybí a ktorý nič a nikto nedokáže rozhodiť. A vidíš to: hádky, bitky, krik a smrad, demonštrácie – presne ako v nejakej členskej krajine EÚ alebo niekde na Ukrajine, v Turecku, na Blízkom východe či v Latinskej Amerike. Stačila na to iba maličkosť – nástup „nepredvídateľného“ prezidenta – a celý americký pokojný a sýty život vyletel do luftu. A už sú tam nepokoje, nervozita, neistota, protesty a nadávky.

Je to jasné. Polovica Američanov chce Trumpa, ale druhá polovica ho nechce.   

Ale veď aj v prípade predošlých amerických prezidentov to bolo tak. Majú taký fakticky dvojstranícky volebný systém, takže aj predtým sa voliči rozdelili takmer na polovicu, ale predtým taký hluk a smrad nikdy nebol. Takže je v tom ešte niečo – niečo nové.

A čo také? Niektorým strašne nevonia Trump – až tak, že išli do ulíc. To je nové.

Jasné. Ale sú tam aj ďalšie novinky a prekvapivé skutočnosti. Celý akože slobodný a liberálny svet bol presvedčený, že vyhrá stará líška Clintonová – a bum – bac s rachotom stroskotala. A tu ešte ten strapatý vulgárny miliardár so slamenými vlasmi náhodou utrúsil poznámku, že možno sa pokúsi dohodnúť s Rusmi. Tak to je kriminál, vzbura proti celému svetovému poriadku – kto si také niečo pripustí? A hneď má na krku nepriateľov – väčšiu polovicu obyvateľov Ameriky a milióny ľudí po celom svete. A je na svete škandál.

No a hneď v tom začali loviť tajné služby, politici, média a ostatní „kompetentní“. Hneď na povrch vyplávali ruskí hakeri, putinová ruka, ktorá osobne usadila Trumpa do kresla v Bielom dome, potom akési kompromitujúce materiály na Trumpa v rukách ruskej rozviedky a pod. A uvarila sa taká horúca kaša, že takú svet ešte nevidel.

Nuž, čo si uvarili, to si musia aj zjesť. Akurát, že aj nás nútia, aby aj my sme si to dali, aj keď sa nám nechce a s tým nemáme nič spoločné. Ale to bolo vždy: politici si do svojich problémov a žabomyších vojen sa vo všetkých časoch snažili zatiahnuť čo najviac ľudí – najradšej celý svet. Chudák Trump sa bráni ako môže. Celý tento humbuk označil za osobné útoky, pretože porazená strana dodnes nemôže stráviť prehru, a navyše aj za podvod storočia a za „poľovačku na bosoriek“. Takže cár Donald I. celkom veselo začína svoje vládnutie.

Napriek tomu, že tieto americké voľby priniesli samé novinky, až tak ma to neprekvapuje. Stále je to politika, boj dvoch klanov a obrovské, obrovské prachy. Demokrati si už potierali ruky: zasa budú strašiť svet treťou svetovou vojnou, žiadať gigantické peniaze na zbrane a sám vieš – tam, kde sa točia obrovské prachy, dá sa aj pre seba urvať ten nejaký kúsok. A teraz čo? Zostali s holým zadkom. A práve to Trumpovi nikdy neodpustia. Budú mať „pôst“ minimálne 4 roky. Preto budú odplácať  Trumpovi tak dlho a tak tvrdo, ako sa dá. A pripletú si do toho ruských hakerov, Putina, Rasputina a Ivanova s Petrovym, sovietsku KGB, delostrelectvo cára Nikolaja, a lukostrelcov Ivana Hrozného. To je jedno čo – hlavné, aby mohli útočiť na Trumpa.

Tak sa potom nečudujme, koľko káuz, legiend a chýrov sa bude šíriť za prezidentstva Trumpa. Jasné, že rozprávky o ruskej rozviedke, hakeroch a ruke Putina je to najľahšia cesta: nik to nemôže preveriť a každý debil tomu uverí. To je taký istý argument, aký môže použiť kandidát na starostu v Hornej Dolinke počas komunálnych volieb a vyhlásiť, že treba voliť práve jeho, pretože jeho protikandidát sa podieľa na výrobe severokórejskej jadrovej bomby. 

Nuž, celá sranda je v tom, že ani pes nevie, čo sa z toho vykľuje, čo vlastne bude.

To je pravda. Aj keď... dalo by sa načrtať zopár možných variantov vývoja dejín. Ak sa všetkým trumpovým oponentom – doma a vo svete – podarí maximálne oklieštiť jeho vplyv, právomoci a silu, tak z neho urobia chromú bezmocnú kačicu, ktorá sa bude prizerať, ako jej rukami a v jej mene vládnu iní. Trump síce nie je tá povaha, ktorá si dá brnkať po nose, ale veď „upokojovali“ aj väčších frajerov. A na to existuje veľa spôsobov, ktoré práve ovládajú mierumilovné americké tajné služby. Potom je vývoj situácie dosť nepredvídateľný...

A keď to Trump vydrží a nevzdá sa? Myslíš si, že niečo predsa dokáže?

Nuž, v takom prípade Cár Donald I. spolu so svojim komandom bude realizovať viac – menej samostatnú politiku a možno... hovorím možno urobí aj niečo užitočné. Zatiaľ hovoriť o tom, že v tomto prípade by svetové dejiny vyvíjali ako asfalt na novej diaľnici, tiež nemôžeme, pretože po prvé, politici vždy klamú, po druhé, Trump je excentrická a protirečivá povaha a po tretie, vždy môže aj desať razy zmeniť svoje pojmy a dojmy, postoje a názory a hádzať sa od mantinelu k mantinelu. Ale predsa... zatiaľ tá minimálna šanca tu je: možno náhodou urobí niečo dobré a užitočné aj pre svoju milovanú Ameriku a aj pre zvyšok sveta.

Určite sú aj iné varianty. Myslím si, keď sily trumpových priaznivcov a oponentov budú približne rovnaké, môže to byť americká studená vojna na obdobie 4 rokov, kým bude vládnuť. Samozrejme, v súčasnej situácii, v tom hluku a smrade vo Washingtone niektorí sa obávajú amerického Majdanu, ale myslím si, že také niečo nehrozí. Komplikácie môžu byť, ale také, aby občania išli páliť pneumatiky pred Biely dom, hádzať molotové koktaily a Trump musel utekať do Mexika, tak to asi nehrozí.

Myslím si, že v každom prípade – či by vládla babička Clintonová alebo Trump, pozície USA vo svete budú slabnúť – je to zákonité. Podľa mňa je to dobre. Nepotrebujeme tu strýčka Sama ako nadbytočného osobitného zástupcu Pána na zemi – na to je tu pápež. Ríše, veľmoci, impéria,  globalizmus a pod. je to stará obohratá platňa. Stačilo. Svet je rozmanitý, krásny a  pestrofarebný. My sme všetci rovní a nepotrebujeme „lídra“. Sú medzinárodné organizácie, ktoré by mali riešiť všetky svetové problémy. Nik nemá právo diktovať nám svoje podmienky a vyhrážať sa vojenskou silou, ak sa mu náhodou niečo na nás nepozdáva. Jasné, že Trump väčšinu problémov nevyrieši. Predošlý gazda v Bielom dome neurobil dokopy nič. Možno cár Donald I. náhodou urobí aspoň niečo, aspoň minimum, aby tento svet neprepadol do záhuby...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1284x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1812x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1720x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1529x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,