asfasdf ×

NázorObčana.sk

Hospodárska aktivita Srbska stúpa

 Aktuality

V mori chmúrnych poveternostných správ sa akosi nenápadne stratili tie, týkajúce sa súčasných hospodárskych pohybov. Sú hlavne dve.

23 Január
2017 19:27:02

 

Foto: Facebook

Aktérom prvej je Svetová banka, ktorá v najnovšej Správe o globálnych ekonomických výhľadoch zvýšila o pol percenta prognózu hospodárskeho rastu Srbska v tomto roku: z 2,3 na 2,8 percent. Západnému Balkánu sa celkovo prognózuje 3,2 percentný hospodársky rast, kým sa na roky 2018 a 2019 rast odhaduje na 3,6 a 3,7 percenta.

Správa druhá: na nedávnej prezentácii makroekonomických analýz a trendov v Belehrade, na ktorej prezentovali údaje za január-november 2016, kvitovali, že v uvedenom období priemyselná výroba bola o 4,6 percent väčšia ako v rovnakom období 2015. Medziročne, najskromnejší bol rast produkcie kapitálnych výrobkov (1,1) a energií (2,1 percenta), kým sa najviac zvýšila výroba trvalých produktov širokej spotreby (10,2 percent).

Celková hodnota zahraničnoobchodnej výmeny počas prvých jedenásť vlaňajších mesiacov bola  28 000 milión eur alebo o 7,9 percent viacej ako predvlani.

Keď ide o základné kategórie spotrebného kôša, potravinárske produkty zlacneli na mesačnej úrovni len v novembri. Medziročne ale zdraželi všetky jeho zložky. Zárobky v súkromnom úseku stúpali oveľa rýchlejšie ako vo verejnom. Ich medziročný rast v jedenásťmesačnom období celkovo bol 1,9 percenta. Celkovo možno zhodnotiť, že hospodárska aktivita, tak ako aj zahraničnoobchodný obrat stúpli. Sú to trendy, ktoré by mali pokračovať aj v roku, ktorý sme nedávno začali.

Oto Filip

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 477x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 544x 👤eugenius
,