asfasdf ×

NázorObčana.sk

Hospodárska aktivita Srbska stúpa

 Aktuality

V mori chmúrnych poveternostných správ sa akosi nenápadne stratili tie, týkajúce sa súčasných hospodárskych pohybov. Sú hlavne dve.

23 Január
2017 19:27:02

 

Foto: Facebook

Aktérom prvej je Svetová banka, ktorá v najnovšej Správe o globálnych ekonomických výhľadoch zvýšila o pol percenta prognózu hospodárskeho rastu Srbska v tomto roku: z 2,3 na 2,8 percent. Západnému Balkánu sa celkovo prognózuje 3,2 percentný hospodársky rast, kým sa na roky 2018 a 2019 rast odhaduje na 3,6 a 3,7 percenta.

Správa druhá: na nedávnej prezentácii makroekonomických analýz a trendov v Belehrade, na ktorej prezentovali údaje za január-november 2016, kvitovali, že v uvedenom období priemyselná výroba bola o 4,6 percent väčšia ako v rovnakom období 2015. Medziročne, najskromnejší bol rast produkcie kapitálnych výrobkov (1,1) a energií (2,1 percenta), kým sa najviac zvýšila výroba trvalých produktov širokej spotreby (10,2 percent).

Celková hodnota zahraničnoobchodnej výmeny počas prvých jedenásť vlaňajších mesiacov bola  28 000 milión eur alebo o 7,9 percent viacej ako predvlani.

Keď ide o základné kategórie spotrebného kôša, potravinárske produkty zlacneli na mesačnej úrovni len v novembri. Medziročne ale zdraželi všetky jeho zložky. Zárobky v súkromnom úseku stúpali oveľa rýchlejšie ako vo verejnom. Ich medziročný rast v jedenásťmesačnom období celkovo bol 1,9 percenta. Celkovo možno zhodnotiť, že hospodárska aktivita, tak ako aj zahraničnoobchodný obrat stúpli. Sú to trendy, ktoré by mali pokračovať aj v roku, ktorý sme nedávno začali.

Oto Filip

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 477x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 649x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 520x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 769x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,