asfasdf ×

NázorObčana.sk

The Times: Vláda Veľkej Británie ututlala neúspech britských jadrových skúšok

 Aktuality

Novinári jedného z najpopulárnejších britských denníkov The Times zistili, že v júni 2016 Veľká Británia uskutočnila skúšky raketových systémov Trident. Tieto skúšky však dopadli katastrofálne a preto ich výsledky britská vláda ututlala.

24 Január
2017 19:05:13

 

Foto: Screenshot The Times

Vo víkendovej prílohe The Times zverejnili správu, že skúšky rakiet Trident, ktoré „v prípade útoku nepriateľa mali garantovať odvetný jadrový úder, sa skončili neúspechom“. Poukazujú na to, že britská vláda tieto informácie utajila nielen pred svetovou verejnosťou, európskymi a zaoceánskymi kolegami a vlastným obyvateľstvom, ale dokonca aj pred britským parlamentom. Poslanci, ktoré nič nevedeli o tomto prepadáku, aj naďalej schvaľovali finančné prostriedky na modernizáciu a skúšky rakiet Trident. 

Britské média pripomínajú, že jednou z prvých otázok, ktoré začal riešiť kabinet Theresy Mayovej, bola práve modernizácia britského jadrového systému vyzbrojeného raketami Trident. Samotná premiérka vyhlasovala, že je to veľmi spoľahlivý systém a treba ho iba zdokonaľovať, aby zodpovedal súčasným podmienkam.

The Times podčiarkol, že rakety Trident skúšali na ponorke práve vtedy, keď sa vo Veľkej Británii konalo referendum o výstupe z Európskej únie. Domnievajú sa, že aj tento neúspešný pokus zapríčinil to, že David Cameron odišiel zo svojej funkcie. Vysokopostavení predstavitelia armády sa rozhodli „nechváliť“ sa týmto svojim prepadákom a celú vec utajili. Jednou z výhovoriek, samozrejme, bola „snaha nerozširovať paniku v radoch obyvateľstva  a nespochybňovať spoľahlivosť a bojaschopnosť britskej armády“.

The Times vysvetlil, že sa „britské ponorky vyzbrojené jadrovými raketami schovávajú v hĺbke svetových oceánov a morí a v prípade útoku na Veľkú Britániu by mali zabezpečiť odvetný úder. Preto je mimoriadne dôležité, aby potenciálny nepriateľ si uvedomoval, že Veľká Británia dokáže odpovedať s maximálnou silou a maximálnou presnosťou v hociktorej oblasti zemegule,“ zdôrazňuje The Times.

Vysvetľuje taktiež, že v súčasnosti túto úlohu majú 4 ponorky triedy Vanguard, ktoré môžu niesť 8 rakiet Trident II D5. Každá z týchto rakiet je schopná mať až 5 jadrových hlavíc. Jedna podobná hlavica má 7-8-násobne väčšiu deštrukčnú energiu ako bomby, ktorými Američania pred viac ako 70 rokmi zničili Hirošimu a Nagasaki. 

The Times pripomína, že predtým podobné skúšky sa uskutočnili v r. 2012. Vtedy na ich úspech Briti verili až tak, že ako pozorovateľov pozvali dokonca aj ruských odborníkov. Skúšky v júni 2016 naopak sa konali zahalené do úplného tajomstva. Ani dnes nie sú známe všetky podrobnosti, čo sa vlastne stalo. Britskí novinári predpokladajú, že raketa jednoducho netrafila cieľ a prízvukujú, že je to veľký problém, ak jadrová raketa náhodou „zablúdi“ a padne úplne niekde inde, ako to bolo naplánované...

  


 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 414x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 646x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 928x 👤eugenius
,