asfasdf ×

NázorObčana.sk

The Times: Vláda Veľkej Británie ututlala neúspech britských jadrových skúšok

 Aktuality

Novinári jedného z najpopulárnejších britských denníkov The Times zistili, že v júni 2016 Veľká Británia uskutočnila skúšky raketových systémov Trident. Tieto skúšky však dopadli katastrofálne a preto ich výsledky britská vláda ututlala.

24 Január
2017 19:05:13

 

Foto: Screenshot The Times

Vo víkendovej prílohe The Times zverejnili správu, že skúšky rakiet Trident, ktoré „v prípade útoku nepriateľa mali garantovať odvetný jadrový úder, sa skončili neúspechom“. Poukazujú na to, že britská vláda tieto informácie utajila nielen pred svetovou verejnosťou, európskymi a zaoceánskymi kolegami a vlastným obyvateľstvom, ale dokonca aj pred britským parlamentom. Poslanci, ktoré nič nevedeli o tomto prepadáku, aj naďalej schvaľovali finančné prostriedky na modernizáciu a skúšky rakiet Trident. 

Britské média pripomínajú, že jednou z prvých otázok, ktoré začal riešiť kabinet Theresy Mayovej, bola práve modernizácia britského jadrového systému vyzbrojeného raketami Trident. Samotná premiérka vyhlasovala, že je to veľmi spoľahlivý systém a treba ho iba zdokonaľovať, aby zodpovedal súčasným podmienkam.

The Times podčiarkol, že rakety Trident skúšali na ponorke práve vtedy, keď sa vo Veľkej Británii konalo referendum o výstupe z Európskej únie. Domnievajú sa, že aj tento neúspešný pokus zapríčinil to, že David Cameron odišiel zo svojej funkcie. Vysokopostavení predstavitelia armády sa rozhodli „nechváliť“ sa týmto svojim prepadákom a celú vec utajili. Jednou z výhovoriek, samozrejme, bola „snaha nerozširovať paniku v radoch obyvateľstva  a nespochybňovať spoľahlivosť a bojaschopnosť britskej armády“.

The Times vysvetlil, že sa „britské ponorky vyzbrojené jadrovými raketami schovávajú v hĺbke svetových oceánov a morí a v prípade útoku na Veľkú Britániu by mali zabezpečiť odvetný úder. Preto je mimoriadne dôležité, aby potenciálny nepriateľ si uvedomoval, že Veľká Británia dokáže odpovedať s maximálnou silou a maximálnou presnosťou v hociktorej oblasti zemegule,“ zdôrazňuje The Times.

Vysvetľuje taktiež, že v súčasnosti túto úlohu majú 4 ponorky triedy Vanguard, ktoré môžu niesť 8 rakiet Trident II D5. Každá z týchto rakiet je schopná mať až 5 jadrových hlavíc. Jedna podobná hlavica má 7-8-násobne väčšiu deštrukčnú energiu ako bomby, ktorými Američania pred viac ako 70 rokmi zničili Hirošimu a Nagasaki. 

The Times pripomína, že predtým podobné skúšky sa uskutočnili v r. 2012. Vtedy na ich úspech Briti verili až tak, že ako pozorovateľov pozvali dokonca aj ruských odborníkov. Skúšky v júni 2016 naopak sa konali zahalené do úplného tajomstva. Ani dnes nie sú známe všetky podrobnosti, čo sa vlastne stalo. Britskí novinári predpokladajú, že raketa jednoducho netrafila cieľ a prízvukujú, že je to veľký problém, ak jadrová raketa náhodou „zablúdi“ a padne úplne niekde inde, ako to bolo naplánované...

  


 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1323x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1840x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1749x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1548x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,