asfasdf ×

NázorObčana.sk

National Interest: Čím je strašný ruský „Kalibr“?

 Aktuality

Krídlaté rakety „Kalibr“, ktoré sú základným útočným prostriedkom ruského vojenského námorníctva ďalekého dosahu, prinášajú Rusku prednosť, vyvolávajúcu seriózne znepokojenie USA, píše National Interest.

26 Január
2017 17:50:13

 

Foto: Facebook

„Rodina raketových „kalibrov“ obsahuje vyše desať rôznych variantov, odlišujúcich sa spôsobom odpalu, doletom, charakterom ničených cieľov a rýchlosťou. Dĺžka rakiet dosahuje od šesť do deväť metrov, môžu niesť konvenčnú alebo atómovú hlavicu. Rakety na ničenie pozemných cieľov svojimi charakteristikami zaostávajú za americkými „Tomahavkami“, lenže protilodné rakety, schopné letieť nadzvukovými rýchlosťami v záverečnej etape letu, zase v mnohom predbiehajú americké analógie, uvádza americký list.

Raketami „Kalibr“ sú vyzbrojené ponorky Varšavjanka a aj omnoho modernejšie ponorky, ako „Akula“, „Lada“ a „Jaseň“. Týmito mohutnými raketami sa vybavujú aj hliadkové člny. Napríklad „Gepard“ ich má na palube osem a na torpédoborci s riadenými raketami ich budú už desiatky, píše autor článku.

Krídlaté rakety môžu byť efektívne nielen pri nasadení z veľkých lodí. „V epoche smrtonosných zbraní ďalekého dosahu je omnoho rozumnejšie rozmiestňovať palebnú silu na malé pohyblivé platformy, a nie vytvárať jednu veľkú, drahú, no pritom zraniteľnú skupinu“, zdôrazňuje autor článku, dodávajúc, že Rusko to už presvedčivo preukázalo.

Medzitým program USA, zaoberajúci sa optimalizáciou rozmiestnenia bojovej sily s využitím plavidiel pobrežnej zóny, od samého počiatku narazil na vážne problémy. Výzbroj amerického loďstva pobrežnej zóny triedy fregata nemá také mohutné rakety, ako „Kalibr“, ktoré môžu byť rozmiestnené dokonca aj na neveľkých hliadkových člnoch, dodáva americký list.

Podľa ria.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(15 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 546x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 475x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 709x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 985x 👤eugenius
,