asfasdf ×

NázorObčana.sk

Švédsky portál SVT Nyheter: „Mali by sme radšej spolupracovať, ako dúfať, že Rusko niekam zmizne“

 Aktuality

„Fínsko vždy malo realistický vzťah ku svojmu východnému susedu – Rusku. Švédsko občas malo iný postoj. Teraz sa mu otvárajú oči,“ povedal pre švédske média nový fínsky veľvyslanec vo Švédsku Matti Anttonen.

28 Január
2017 17:14:15

 

Foto: Screenshot SVT Nyheter


Matti Anttonen do svojej funkcie nastúpil iba pred niekoľkými dňami. Je to skúsený diplomat, ktorý sa svojej činnosti venuje dlhé roky. Keď sa vyjadruje o Rusku, zjavne vie, o čom hovorí, veď 5 rokov /2008 – 2012/ bol veľvyslancom Fínska v Rusku a veľmi dobre pozná situáciu v susednej krajine. V rozhovore pre švédske média podčiarkol, že v súčasnosti debaty o tom, aké vzťahy by mali mať susedné krajiny s Ruskom, a o politike bezpečnosti sú veľmi aktuálne. Zdôraznil, že postoje Fínska a Švédska sú v tejto oblasti odlišné.

„Fínsko vždy malo realistický postoj voči Rusku a nehádzalo nás od mantinelu k mantinelu, ako niektoré iné krajiny. Susedia často preháňali s optimizmom alebo naopak s pesimizmom. Fínsko vždy bolo stabilné. Prednedávnom Švédsko zrušilo vojenskú povinnosť kvôli tomu, že zmizlo vojenské nebezpečenstvo v regióne. Teraz mení svoj postoj. Fínsko vojenskú povinnosť nezrušilo, nemieni v tomto smere niečo meniť, ale nemyslíme si, že existuje seriózne vojenské nebezpečenstvo v našom regióne,“ poznamenal.

Dodal, že Fíni sa vždy pozerali na Rusov „optimistickejšie a pokojnejšie.“ Prízvukoval pre média: „Máme takého suseda, akého máme. Sotva sa tak rýchlo zmení. To vieme. Vo Švédsku si mysleli, že sa tento sused mení tak, potom si mysleli, že sa mení opačným - horším smerom. Fínsko to nikdy nepreháňalo a vždy malo realistický prístup vo svojich vzťahoch s Ruskom. A určite podobný postoj nezmeníme,“ zdôraznil.

Pripomenul, že vo Švédsku mnohí často kritizovali Fínsko za príliš blízke vzťahy s Ruskom. Napríklad, bývalá švédska ministerka obrany Karin Enströmová skritizovala stretnutie fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa s ruským kolegom Vladimírom Putinom, ktoré sa uskutočnilo krátko po tom, ako sa Krym pripojil k Rusku. Vtedy vyhlásila, že to bol „smutný signál“... Fínsky veľvyslanec vo Švédsku neskrýva, že má iný postoj.


„Pre Fínsko je Rusko susedom, ktorý sa nachádza vedľa nás 24 hodín denne, sedem dní v týždni a 365 dní v roku. Intenzívne spolupracujeme s Ruskom. Obidve strany aktívne investujú u suseda. V súčasnosti jediná rýchlostná vlaková linka, ktorá priamo vedie z Ruska  do zahraničia, spája Helsinki a Petrohrad,“ podčiarkol.  Prízvukoval, že vo Švédsku sa mýlia, keď hovoria o bezprostrednej vojenskej hrozbe zo strany Ruska. Tvrdí, že Švédi sa mýlia, pretože sú jednoducho prekvapení rýchlym hospodárskym rastom v Rusku. Preto sú v rozpakoch a myslia si, že Rusko mieni rozširovať sféru svojho vplyvu.


„Samozrejme, ak si myslíte, že svet je iný, a potom sa vám otvoria oči a uvedomujete si, že svet je taký, aký je, dostanete sa do rozpakov a cítite sa inak. Vo Fínsku máme pokojnejší a realistickejší postoj. Vieme, že Rusko nikam nezmizne, a preto s našim susedom mienime radšej spolupracovať a budovať dobré vzťahy a nie dúfať, ako niektorí iní, že Rusko niekam zmizne a stále mať obavy z Ruska,“ vysvetlil fínsky veľvyslanec.  


Poukázal aj na pozitívne novinky, na to, že aj vo Švédsku sa ozývajú realistické hlasy a postoj krajiny sa približuje k tomu, aký má Fínsko. „Aj vo Švédsku nastavajú zmeny. Napríklad, počas konferencie pre otázky bezpečnosti v švédskom Salene domáci premiér Stefan Löfven  vyzval ku konštruktívnemu dialógu a spolupráci s Ruskom. Je to práve tá politická línia, ktorej sa Fínsko pridržiava už dlhé roky,“ zdôraznil v závere svojho rozhovoru pre švédske média nový veľvyslanec Fínska vo Švédsku Matti Anttonen.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(6 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1304x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1819x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1733x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1537x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,