asfasdf ×

NázorObčana.sk

Podnetný mediálny projekt v Srbsku

 Aktuality

Ako je to už zaužívanou praxou, tradičné ročné stretnutie členov Asociácie médií Srbska bolo nielenže vhodnou príležitosťou vzájomne si vymeniť názory a postrehy na tému Čo nového u vás, ale aj poinformovať sa o niečom novom.

01 Február
2017 18:10:35

 

Foto: Oto Filip

Konkrétne o projekte  Rozumieš médiám? zaoberajúcim sa mediálnou gramotnosťou. Stretnutím a uvedenou aktivitou Asociácia médií Srbska, zoskupujúca početné novinové vydavateľstvá, portály, tlačové agentúry a združenia, zase prejavila odhodlanie kráčať vedno so súčasnou dobou, pritom sa zaoberajúc možnosťami ako prispieť k urovnaniu nahromadených problémov mediálneho priemyslu.

Vítajúc kolegov a členov asociácie v sále Mediterán novobelehradského hotelu Crowne Plaza, jej výkonná riaditeľka Dalila Ljubičićová podotkla včera večer, že sa vlani takáto recepcia diala práve 27. januára, čo akoby bolo predzvesťou, že sa onedlho budeme viac kamarátiť so žiakmi základných škôl.

„ Nevedeli sme vtedy, že ohnisko záujmu posunieme trochu z aktuálnych problémov mediálneho trhu na čosi, čo sa má stať budúcnosťou. Ide o to, aby dnešní základoškoláci a naši budúci čitatelia, diváci a poslucháči lepšie rozumeli mediálnym obsahom. Svoju úlohu sme videli v spoločensky zodpovednom projekte o mediálnej gramotnosti, ktorý sme realizovali vlani a v ktorom pokračujeme v tomto roku,“ podotkla Ljubičićová.

Zmieňujúc sa o nahromadených mediálnych problémoch, predseda Správnej rady Asociácie Zoran Sekulić podotkol, že pri takejto deľbe rolí, jemu pripadlo hrať zlého policajta. Podľa neho, návrat do reality znamená, že nám vlani mediálna scéna nebola lepšia ako predtým, hoci sme si to priali.

„To znamená, že nám náklady nestúpali, ale klesali. Znamená to, že sa politické a finančné ovzdušie v ktorom médiá pôsobili zhoršilo, znamená to tiež, že médiá neponúkali verejnosti tie obsahy, ktoré táto očakávala, že médiá narúšali profesijné a podnikateľské  kódexy viac ako predtým, znamená to, že mediálny regulatív nie je dôsledné uplatnený tak, ako sme očakávali…“

To všetko generálne znamená, že médiá v Srbsku prichádzajú o dôveru verejnosti. Je to ich zodpovednosťou, no nie je všetko výlučne na nich. Ide aj o tých, ktorých záväzkom a právom bolo upraviť mediálne pomery, tak normatívne, politické ako i finančné, za účelom vzniku podmienok na slobodné, profesijné, nehatené a objektívne pôsobenie médií – kvitoval Sekulić, tlmočiac nádej, že sa mnohé z problémov predsa urovnajú v mesiacoch pred nami.

Na záver úradnej časti stretnutia bol odvysielaný kratší film o účinkovaní žiakov šiestich základných škôl v Srbsku v projekte o mediálnej gramotnosti. Zoran Sekulić v mene asociácie odovzdal ďakovné listiny viacerým mediálnym inštitúciám a lokálnym televíziám, ktoré podnetný projekt výrazne a konkrétne podporili.

Oto Filip

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Valerij Pjakin: „Churchill svojho času povedal, že politik musí vysvetliť spoločnosti, aké nebezpečie jej hrozí, a potom musí vysvetliť, prečo sa nestalo to, pred čím varoval“

 

V ďalšej relácii ruský politológ Valerij Pjakin hovoril o situácii v ruskej televízii, politike Jirija ...

📅11.12.2018 0 335x 👤eugenius

Valerij Pjakin: „Protiruská hystéria na Západe narastá. A ten nárast má v danej situácii podobu nátlaku vyvíjaného na elitu“

 

V ďalšej relácii „Otázky a odpovede“ ruský politológ Valerij Pjakin väčší priestor na začiatku ...

📅05.12.2018 0 561x 👤eugenius

Drvivá väčšina obyvateľov Moldavska si neželá, aby krajina vstúpila do NATO

 

Vyše 60 percent obyvateľov Moldavska si neželá, aby krajina vstúpila do NATO. Svedčia o tom najnovšie v...

📅01.12.2018 0 343x 👤eugenius

Valerij Pjakin: „Obviňovanie ruských hackerov je už danosťou, s ktorou nic nenarobíme. Keď vám niečo nevychádza, jednoducho to hoďte na Rusov...“

 

V ďalšej relácii „Ootázky a odpovede“ známy ruský politológ Valerij Pjakin väčšinou sa venoval o...

📅01.12.2018 0 432x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,