asfasdf ×

NázorObčana.sk

Varšava odmieta pustiť ruský plyn do Európy

 Aktuality

Ukrajina nie je jedinou prekážkou na prepravu ruského plynu do štátov EÚ. Podľa vicepremiéra a ministra rozvoja Poľska Mateusza Morawieckeho Gazprom je nespoľahlivým partnerom pre Európsku úniu, nakoľko využíva energetiku v politických cieľoch.

01 Február
2017 18:13:15

 

Foto: Facebook

V súvislosti s tým Varšava odmietla predĺžiť dohodu o tranzite ruského plynu cez Poľsko, čo ohrozuje dodávky paliva do iných európskych štátov. Varšava v podstate dupľuje politiku Ukrajiny, ktorá šikanuje EÚ znižovaním dodávok paliva. Mimochodom, Poľsko, ktoré má veľa nezhôd s Bruselom, si hlavne sleduje vlastné ciele.

Ako vyhlásil zástupca riaditeľa Gazpromu Alexander Medvedev, Varšava odmietla predlžovať dohodu o preprave ruského plynu po svojom území. „Toto ohrozuje dodávky do štátov Európy“, varoval Medvedev. Treba poznamenať, že Poľsko sa neraz pokúša zabrániť tranzitu „modrého paliva“ z Ruska do štátov EÚ. Varšava to zrejme robí z vlastných politických názorov.

Hospodárstvo Poľska je v každom prípade ďaleké od krízy. No i tak jeho HDP klesol minulý rok o 0,1 %. Poliaci však nestrácajú odhodlanie. Naozaj, ak porovnáme hospodárstva Poľska a Ukrajiny, tak kladné body patria Poliakom. HDP Poľska je vyšší takmer päťkrát a približne toľkokrát je vyšší aj priemerný príjem Poliaka oproti radovému Ukrajincovi.

Nesmieme zabudnúť, že Poľsko je jediný štát EÚ, ktorý sa pred šiestimi rokmi dokázal vyhnúť recesii a tešil sa z presvedčivých temp rozvoja. Varšava však veľmi závisí od EÚ. Vyše 78 % poľského exportu a takmer 60 % importu pripadá na štáty EÚ. Ako predpokladajú analytici, v najbližších rokoch bude hlavným faktorom, ktorý ovplyvní rozvoj poľskej ekonomiky, stav financií EÚ. Ak Európu zasiahne hospodárska kríza, tak v prvom rade zachytí Poľsko.

Podľa finobzor.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 374x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 391x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 628x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 913x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,