asfasdf ×

NázorObčana.sk

Čo by mohlo potopiť vzťah Trump - Putin?

 Aktuality
  • V Brazílii sa po 200 rokoch znova objavil strom holly: Nedávno sa v Brazílii odohrala vzrušujúca udalosť, ktorá priniesla nádej pre prírodné vedy a ochranu prírody. Po dvoch storočiach od posledného zaznamenaného výskytu bol v brazílskych lesoch opäť objavený strom holly, považovaný doteraz za vymretý....

Internetový portál agentúry Reuters uverejnil komentár o tom, čo by mohlo „potopiť vzťah Trump-Putin.“

08 Február
2017 21:43:31

 

Foto: Facebook

Jeho autor Josh Cohen - ktorý pôsobil ako manažér  Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj pri implementácii ekonomických reforiem v bývalom Sovietskom zväze – sa domnieva, že americké národné bezpečnostné záujmy by určite mohli ťažiť zo zlepšenia vzťahov medzi Washingtonom a Moskvou, predovšetkým znížením rizika jadrovej vojny a jadrového terorizmu. Napriek optimistickým signálom, vychádzajúcom z Trumpovho a Putinovho tábora vývoj ich vzťahov by mohol viesť k sklamaniu a možno dokonca by mohlo dôjsť k ich zhoršeniu:

Klin medzi USA a Rusko by mohli vraziť Trumpove protichodné signály, ktoré vysiela v súvislosti so zrušením jadrovej dohody s Teheránom. Rusko hralo a naďalej hrá kľúčovú úlohu pri uskutočňovaní tejto dohody. Koncom roku 2015 Moskva prevzala 25 000 libier iránskeho obohateného uránu a s požehnaním Obamovej administratívy dodala 116 ton surového uránu Iránu, za čo výmenou poslal Teherán 44 ton chladiacej kvapaliny pre reaktor v Rusku. Prezident Vladimír Putin by ľahko mohol Trumpovo zavrhnutie dohody pochopiť ako provokáciu a možno aj ako predzvesť amerického útoku na iránske jadrové zariadenia.

Ďalej autor komentára uvádza, že by mohlo dôjsť k obnoveniu rusko-amerických nukleárnych pretekov v zbrojení, čo súvisí s tým, že v roku 2018 USA dobudujú európsky protiraketový štít. Moskva ho považuje za ohrozenie svojho jadrového potenciálu, a preto Putin by bol nútený rozšíriť svoje útočné raketové sily, aby udržal jadrový odstrašujúci potenciál Moskvy. Okrem toho k zrážke Trump-Putin by mohlo dôjsť aj kvôli ruskej politike v Afganistane, kde so Moskva vymieňa spravodajské informácie s Talibanom s odôvodnením, že ich potrebuje v boji proti Islamskému štátu. Velenie americkej armády v Afganistane však tvrdí, že tým Moskva verejne prepožičiava legitimitu Talibanu, pričom Taliban je naďalej prepojený na al-Kájdu.

Okrem otázky Ukrajiny a Sýrie, kde prezidenti Trump a Putin hľadajú spoločnú reč, americký prezident bude narážať na domáce politické obmedzenia, ktoré môžu zvrátiť snahy šéfa Bieleho domu normalizovať rusko-americké vzťahy. Napríklad vodca senátnej menšiny plánuje presadiť zákon, aby zrušenie sankcií proti Rusku si vyžadovalo súhlas Kongresu. Nevôľu Moskvy by mohla vyvolať aj spravodajská legislatíva, podľa ktorej má vzniknúť nová organizácia na boj proti ruskému politickému zasahovaniu.

Taktiež je nepravdepodobné zrušenie obmedzení tzv. Magnitského zákona, týkajúce sa porušovania ľudských práv v Rusku. Popri týchto obmedzeniach procesu normalizácie rusko-amerických vzťahov existuje tiež odpor vo vnútri Trumpovej administratívy, čo nedávno prezentovala aj americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová, keď odsúdila ruské „agresívne akcie“ na Ukrajine, ako aj anexiu Krymu.

uk.reuters.com, preklad srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

50 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

,