asfasdf ×

NázorObčana.sk

Vedúca misie OSN Fiona Fraserová v Luhansku sa stretla s ukrajinskými zajatcami, ktorých Kyjev odmieta vymeniť a prijať na Ukrajine

 Aktuality

Na Donbase sa vytvorila nezávideniahodná situácia: pokračujú tvrdé boje na viacerých frontoch a ako slimák sa vlečie „chudobný“ proces výmeny zajatcov, ktorý prebieha veľmi pomaly. Kiež by to všetko bolo naopak...

09 Február
2017 18:08:10

 

Foto: DAN

Ukrajinské vedenie neprejavuje takmer žiaden záujem o návrat svojich občanov a príliš sa nezaujíma o výmenu zajatcov. Skutočne sa touto problematikou na ukrajinskej strane zaoberá iba niekoľko ľudí – bývalých vojakov a dobrovoľníkov, ktorí sú v stálom kontakte s Luhanskom a Doneckom, rokujú o výmene zajatcov, pripravujú výmenné akcie, avšak Kyjev na ich požiadavky a prosby, aby v tomto procese podnikol konkrétne kroky, reaguje s neochotou a nezáujmom.

Dokonca o časť svojich občanov, bývalých vojakov a v súčasnosti zajatcov, ktorí sa nachádzajú v zajatí v Donecku a Luhansku, neprejavuje žiaden záujem a nesnaží sa ich vrátiť domov – aj napriek tomu, že ženy, deti a príbuzní týchto vojakov stále sa obracajú na kyjevské vedenie, aby urobilo všetko pre návrat týchto zajatcov domov.   

S celou situáciou sa rozhodla oboznámiť šéfka špeciálnej monitorovacej misie OSN pre ľudské práva Fiona Fraserová, ktorá navštívila Luhansk a stretla sa práve s tými ukrajinskými zajatcami, ktorých Kyjev odmieta vymeniť a vrátiť ich na Ukrajinu. V Luhansku jej vysvetlili, že z tých alebo iných dôvodov Kyjev odmieta uznať týchto zajatcov za svojich bývalých vojakov, dať ich do výmenného zoznamu a postarať sa o to, aby sa vrátili do vlasti.

Pre luhanské média o tejto návšteve vedúcej misie OSN podrobne porozprávala zástupkyňa Luhanskej ľudovej republiky v pracovnej skupine pre humanitárne otázky medzinárodnej Kontaktnej skupiny a vedúca pracovnej skupiny LĽR pre výmenu zajatcov Oľga Kobcevová. Informovala o tom, že predtým na túto tému Fiona Fraserová debatovala s predstaviteľmi Luhanskej republiky v Minsku počas zasadnutia Kontaktnej skupiny.

„Fiona Fraserová sa porozprávala s ukrajinskými zajatcami, ktorých Kyjev odmieta dať do výmenného zoznamu. Veríme, že všetci títo muži jasne vysvetlili pani Fraserovej, ako sa dostali do ukrajinskej armády, kde bojovali, ako padli do zajatia a že chcú sa vrátiť domov – na Ukrajinu. Taktiež dúfame, že za pomoci Fiony Fraserovej sa podarí vrátiť týchto zajatcov na Ukrajinu. Kyjev nás nepočúva – možno počúvne aspoň pani Fraserovú? Aj my máme záujem, aby títo bývalí vojaci ukrajinskej armády sa dostali na slobodu a vrátili sa domov. Bohužiaľ, situácia je taká, že my to chceme viac, ako Kyjev,“ podčiarkla Kobcevová.

Fiona Fraserová mala požiadavku, že sa porozpráva s ukrajinskými zajatcami „medzi štyrmi očami“ – bez prítomnosti zástupcov luhanského vedenia a novinárov. Toto je bolo umožnené a dlho sa rozprávala s bývalými ukrajinskými vojakmi. Po skončení tohto stretnutia odmietla odpovedať na otázky novinárov. Vysvetlila, že všetky informácie uvedie vo svojej správe pre príslušné orgány OSN. Iba poznamenala, že ukrajinskí zajatci majú slušné podmienky čo sa týka „ubytovania a stravovania“ a žiadne pripomienky nemá.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 403x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 643x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 927x 👤eugenius
,