asfasdf ×

NázorObčana.sk

Rumunský majdan – prečo vyšlo do ulíc pol milióna ľudí?

 Aktuality

V nedeľu 5. 2. vyšlo do ulíc rumunských miest pol milióna ľudí, z toho 300 tisíc v Bukurešti. Išlo o najväčší protest za celú novodobú históriu štátu od roku 1989, keď prestal fungovať režim N. Ceausesca.

09 Február
2017 18:10:25

 

Foto: Facebook

Protesty v Rumunsku sa začali už 22. januára 2017. Spočiatku šlo o pomerne skromné mítingy (cca 20 000 ľudí). Ale postupne boli sprevádzané pálením pneumatík, stavaním barikád a hádzaním na policajtov kameňov a petárd. Tí sa oplácali slzným plynom.

Protesty pod heslami – „Zlodeji!“, „Odstúpenie!“, „Nie amnestii!“ - sa začali hneď po parlamentných voľbách v decembri 2016, keď väčšinu hlasov získala sociálne-demokratická strana (PSD), ktorá v januári postavila vládu na čele so Sorinom Grideanom.

Čo sa nepáči protestujúcim?

Jedným z prvých rozhodnutí novej vlády bolo omilostenie odsúdených, vrátane za korupčné zločiny. Minister spravodlivosti to ospravedlňoval preplnením väzení (čiže nie nápravou väzňov – pozn. red.)

Keďže protestujúcich podporil prezident Klaus Iohannis (líder národných liberálov), tak predseda vlády S. Grindeanu to nazval „pokusom o štátny prevrat“. Protestujúcich však podporil aj predseda EK Jean Claude-Juncker, ktorý lial olej do ohňa slovami: „Boj s korupciou treba posilňovať a nie zastavovať“.

Najbolestivejšou však bola strata podpory PSD odchodom vlastných poslancov, ktorí sú tiež nespokojní kvôli spornému vládnemu nariadeniu. Napríklad minister pre podnikanie Florian Jianu to zdôvodnil, že „nechcem svojmu dieťaťu vysvetľovať, že som bol zbabelcom a podporoval som to, čomu neverím“.

V nedeľu vláda Rumunska na mimoriadnom zasadnutí vlády vyhlásila o zrušení rozhodnutia o omilostení. „V súčasnosti je Rumunsko akoby rozťaté na dve časti, ak nie viac, a to je to posledné, čo by som si želal“, vyhlásil premiér Grideanu.

Problémom však je, že zrušenie vládneho rozhodnutia už teraz protestujúcim nestačí. Zaznievajú požiadavky na odstúpenie vlády a nových volieb.  

Podľa ria.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 374x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 391x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 628x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 913x 👤eugenius
,