asfasdf ×

NázorObčana.sk

Krymskí Tatári požadujú OSN o uznaní polostrova časťou Ruska

 Aktuality

Krymské Tatárske spoločenské združenie „Qırım Birligi“ požiadalo OSN uznať, že začlenenie polostrova do Ruska bolo v súlade s príslušnými zásadami medzinárodného práva a dosiahnuť zrušenie protiruských sankcií uvalených Západom.

10 Február
2017 17:55:47

 

Foto: Facebook

Dokument je pripojený k listu, ktorý stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OSN Vitalij Čurkin doručil predsedovi 71. zasadnutia Valného zhromaždenia Peterovi Thomsonovi.

Vo výzve „Qırım Birligi“ sa najmä poukazuje, že na Ukrajine „počas všetkých uplynulých rokov nezávislosti nebol prijatý žiadny zákon zameraný na obnovenie politických, hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv krymsko-tatárskeho národa, čo podnecovalo príslušné orgány k prejavom svojvôle a násilia voči navráteným Krymským Tatárom, opovrhovanie ich právom na politický, duchovný a sociálne-ekonomický rozvoj“.

Spoločenské združenie podotýka skutočnosť, že medzinárodné právo „nestanovuje žiadne prohibitívne predpisy vzťahujúce sa na secesiu“, a poukazuje na neprípustnosť substitúcie tohto pojmu.

V tejto súvislosti zástupcovia krymsko-tatárskeho združenia požiadali Valné zhromaždenie OSN „uznať, že vyhlásenie nezávislosti (secesie) republiky Krym a dobrovoľné pripojenie k Ruskej federácie nie je v rozpore s normami medzinárodného práva“ a taktiež „odsúdiť pokračujúcu politiku hospodárskeho, obchodného a finančného embarga uvaleného voči Ruskej federácii, Republike Krym a mestu Sevastopoľ“.

Na konci decembra 2016 národnostné komunity Krymu apelovali na OSN s výzvou vyšetrenia energetickej blokády polostrova.

Krym a Sevastopoľ sa stali súčasťou Ruska v marci 2014 po referende, v ktorom za pripojenie k Ruskej federácii hlasovala prevažná väčšina účastníkov plebiscitu. V Moskve podotýkajú, že postup bol vykonaný v súlade so zásadami medzinárodného práva, avšak Kyjev odmietol uznať výsledky volieb. Ruské úrady opakovane zdôrazňovali, že otázka o patričnosti polostrova je uzavretá.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(9 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 380x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 391x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 630x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 914x 👤eugenius
,