asfasdf ×

NázorObčana.sk

Novinky v meste pod Zoborom: na slávnosti Nitra, milá Nitra by mali do Nitry prísť tisíce návštevníkov z celého Slovenska

 Aktuality

Každoročne začiatkom júla pripravuje mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a Biskupstvo Nitra spolu s ďalšími spoluorganizátormi pestrý program mestských slávností Nitra, milá Nitra, Pribinových a Cyrilo-metodských slávností.

11 Február
2017 18:47:03

 

Foto: Ľudmila Synaková

S cieľom zabezpečiť čo najatraktívnejší program, zameraný na všetky vekové kategórie, sa v utorok 23. januára konalo na Mestskom úrade v Nitre prvé pracovné stretnutie. O jednotlivých námetoch programu rokovali predseda NSK Milan Belica, primátor Jozef Dvonč, zástupca primátora Nitry Ján Vančo, prednosta mestského úradu Igor Kršiak, riaditeľ Biskupstva Nitra Martin Michalíček, riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay, riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko, riaditeľka Krajského osvetového strediska v Nitre Daniela Gundová, vedúca odboru kultúry Mestského úradu v Nitre Dagmar Bojdová a ďalší.

Stretnutie viedol primátor Nitry Jozef Dvonč, ktorý sa poďakoval za spoluúčasť NSK, biskupstvu, AÚ SAV ako aj zástupcom ďalších organizácií. „Verím, že aj tohto roku urobíme všetci všetko preto, aby sme do Nitry pritiahli hostí z celého Slovenska,“ uviedol primátor Jozef Dvonč.

Práve s týmto cieľom začína od januára pracovať štáb ľudí, ktorých hlavnou úlohou bude zorganizovať výnimočné podujatie, ktoré bude mať znaky duchovného, historicko-popularizačného ako i spoločensko-zábavného charakteru. Organizátori si dali za cieľ osloviť mladú generáciu. Prilákať by ich mohlo cyrilo-metodské putovanie od dražovského kostolíka smerom k zoborskému kláštoru, od kláštora do areálu býv. kasární (archeoskanzenu) a z býv. kasární na Svätoplukovo námestie.

Novinkou slávností bude účinkovanie dychových hudieb, súčasťou Pivný festival a samozrejme, Nitriansky jarmok ľudovo-umeleckých remesiel, ktorý sa tohto roku vráti z parku do centra mesta, a to predovšetkým na pešiu zónu a Kupeckú ulicu. Plné bude korzo, v podhradí sa uskutoční historický festival včasno-stredovekého života Pribinova Nitrava.

V hudobnej časti programu by mali vystúpiť rocková skupina IMT Smile s protagonistom Ivanom Táslerom, kapela Gladiátor a pesničkárka a herečka Sima Martausová, členka Radošinského naivného divadla. Otvorené budú aj priestory bývalých kasární pod Zoborom, kde v archeoskanzene predstavia pracovníci Archeologického ústavu SAV ďalšie zaujímavé historické exponáty.

Veriaci prídu do Nitry v stredu 5. júla na Sviatok sv. Cyrila a Metoda, kedy sa na Svätoplukovom námestí uskutoční Cyrilometodská národná púť. V ten deň bude na hrade Deň otvorených dverí. Návštevníci budú mať možnosť zadarmo navštíviť Nitriansky hrad a pozrieť si všetky vzácne miesta tohto vzácneho historického skvostu. Len v minulom roku sa verejnosť na základe archeologických nálezov dozvedela, že je zo slovenských radov najväčší.

Ľudmila Synaková

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 547x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 475x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 709x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 985x 👤eugenius
,