asfasdf ×

NázorObčana.sk

The National Interest: „Priprav sa, Rusko: Veľká Británia posiela torpédoborec do Čierneho mora“

 Aktuality

Priatelia, fakt, cením, keď novinári dokážu tie najserióznejšie a najpálčivejšie otázky komentovať s nadhľadom a so štipkou humoru. V podobnom duchu pre americký analytický magazín The National Interest napísal článok Michael Peck.

15 Február
2017 16:04:24

 

Foto: Screenshot The National Interest

Popisuje epizódu „zjavenia sa“ britského torpédoborca v Čiernom mori a vysvetľuje, prečo tam zavítal. Prízvukuje, že Veľká Británia vyslala svoj torpédoborec do Čierneho mora ako určitý signál pre Rusko, vzápätí však dodáva, že tento fakt Moskvu sotva znepokojí a nebude brať vážne „zjavenie sa u svojich brehov lode oslabenej britskej flotily...“

Ako je známe, britský torpédoborec bol na „výlete“ v Čiernom mori v priebehu 10 dní, počas cvičenia siedmych členských krajín NATO a Ukrajiny „Sea Shield“ od 1. do 10. februára. V tejto súvislosti britský denník Daily Mail uviedol, že torpédoborec 45 Diamond bol na čele  strategickej skupiny NATO a mal pomáhať chrániť 650 britských vojakov zapojených do „tajného cvičenia na Ukrajine.“

Minister obrany Veľkej Británie Michael Fallon pre britský denník Daily Mail povedal, že Veľká Británia poslala svoj torpédoborec do Čierneho mora ako určitý signál pre Rusko a dala mu najavo, že je pripravená „podporiť zvrchovanosť, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny.“ Autor článku však pochybuje, že „nejaká loď so 60 námorníkmi nejako vystrašila Moskvu...“ Pochybuje aj že Rusko mieni ohroziť nezávislosť Ukrajiny.

Prízvukuje, že, podľa jeho názoru, „zjavenie sa“ britského Diamondu v Čiernom mori je čisto   symbolické gesto. Vysvetľuje, že v prípade otvoreného konfliktu by tento jediný torpédoborec v blízkosti ruského pobrežia bol zničený v priebehu niekoľkých minút a žiadnu pomoc by  Ukrajine neposkytol.  


Michael Peck poukazuje aj na to, že torpédoborce majú niekoľko slabých stránok. Napríklad ich motory sú dosť „rozmarné“ a nespoľahlivé a často majú obrovské problémy v tropických vodách. Preto je presvedčený, že aj Diamond by to v Čiernom mori nemal ľahké, pretože sú tam tak trochu podobné podmienky, aj keď predsa to nie sú trópy. „Našťastie pre britské námorníctvo Čierne more sa predsa nenachádza v trópoch,“ ironizuje novinár.

Poukazuje na to, že sa mení zahraničná politika Spojeného kráľovstva: britská vojenská loď sa po dlhšej pauze – po prvý raz po skončení studenej vojny „zablúdila“ do Čierneho mora. Pripomína taktiež, že britské kráľovské letectvo - Royal Air Force sa zúčastnilo na vzdušných  operáciách v Iraku a Sýrii a britskí „učitelia“ pomáhali cvičiť ukrajinských vojakov. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 496x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 820x 👤eugenius

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 1397x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 1077x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,