asfasdf ×

NázorObčana.sk

V litovskom meste Kaunas sa uskutočnil „pochod nacionalisticky naladenej mládeže“

 Aktuality

Včera sa v litovskom meste Kaunas konala akcia, ktorú litovské média označili, ako „pochod nacionalisticky naladenej mládeže“. Uskutočnil sa pri príležitosti Dňa obnovenia litovského štátu.

18 Február
2017 08:06:24

 

Foto: Facebook


Tento rok organizátori podujatia rozhodli sa zmeniť jeho tradičný priebeh a vyvarovať sa vyvolávaniu hádok, ktoré sprevádzali všetky predošlé podujatia: nacionalisti vystupovali s požiadavkami „zakročiť proti príslušníkom národnostných menšín“, hlavne, pochopiteľne, proti ruskej menšine. Napriek tomu poznamenali, že symbolika a ciele tohto podujatia zostávajú nezmenené.

Kým predtým tento pochod organizoval Zväz národnostne orientovanej mládeže Litvy, tento raz povolenie na jeho usporiadanie dostali dve súkromné osoby. Novinkou bolo aj to, že celé mesto oblepili plagátmi s pozvaním na toto podujatie a pochod sprevádzal nielen improvizovaný orchester, ale aj znejúca z reproduktorov moderná hudba.

Jeden z organizátorov pochodu Tomas Skorupskas pre média povedal, že heslá tohto podujatia zostávajú nezmenené: „Litva – pre Litovčanov“ a „Urobíme Litvu zasa veľkou“. Posledný slogan svojrázne kopíroval predvolebné heslá Donalda Trumpa a Tomas Skorupskas podčiarkol, že Litovčania vítajú víťazstvo nacionalistických síl v USA a iných štátoch a, samozrejme, aj víťazstvo Donalda Turmpa.  

Na toto podujatie už tradične prišiel aj jeden z jeho veľkých kritikov, zástupca židovskej obce, filozof  David Katz. „Je mi ľúto, že vedenie Kaunasu zasa povolilo toto podujatie a prenechalo organizátorom celé centrum mesta, aby propagovali svoje nacionalistické idey. Prišli sme sem, aby sme protestovali proti tomuto pochodu. Keby títo mladici pochodovali niekde v predmestí alebo aj za mestom, tak by sme ani neprišli protestovať. Na druhej strane nás teší to, že tento rok sa na tomto podujatí zúčastňuje oveľa menej ľudí, ako pred rokmi,“ podčiarkol David Katz.

Pre litovské média vysvetlil, prečo sa mu nepáčia podobné pochody: „No predstavte si, že, napríklad, vo Veľkej Británii, kde tiež žije veľa Litovčanov, by zorganizovali podobné pochody a vykrikovali „Británia – iba pre Britov“ alebo „Anglicko je iba pre Angličanov“. Ako by sa cítili Litovčania, ktorí žijú v Londýne?“ zdôraznil.

„Pochod nacionalisticky naladenej mládeže“, na ktorom sa zúčastnil menší počet ľudí, ako v predošlé roky, netrval dlho. Jeho účastníci prešli po Laisvės alėja do historickej budovy Prezidentského paláca v Kaunase, pred ktorou sa uskutočnil krátky míting.

Našim čitateľom pripomenieme, že pred 99 rokmi – 16. februára 1918 Litovská rada vo Vilniuse vyhlásila obnovenie nezávislého Litovského štátu, ktorého hlavným mestom sa stal práve Vilnius.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1451x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1979x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1876x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1648x 👤eugenius
,