asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko, krajania: Konštruktívne o novelizácii stanov

 Aktuality

V pondelok, 13. februára, v Hajdušici zasadali predstavitelia Miestnych odborov Matice slovenskej z banátskeho regiónu. Prítomní boli predstavitelia z Bieleho Blata, Vojlovice, Zreňanina, Kovačice, Padiny a Jánošíka a viacerí členovia domáceho MOMS.

18 Február
2017 08:10:29

 

Foto: Vladimír Hudec

Všetkých najprv pozdravil predseda hajdušického MOMS Vladimír Hudec a zasadnutie viedol podpredseda MSS pre Banát Pavel Baláž. Ústrednou témou bola novelizácia stanov Matice slovenskej v Srbsku.

Po vyše hodinovej výmene mienok v súvislosti s navrhnutou novelizáciou stanov banátski matičiari súhlasili iba s návrhom, aby bol vymazaný článok, ktorý sa vzťahuje na to, že MOMS zaniká ak je v ňom menej ako desať členov. Týmto je totiž umožnené, že MOMS môže fungovať aj ak má menej od 10 členov čo doteraz nebol prípad. Všetky ostatné návrhy odmietli.

Najväčšiu diskusiu vyvolal návrh, aby stanovami bolo určené, že MOMS je právnická osoba. Prítomní sa uzhodli, že by sa v tom prípade Matica ako celok roztrieštila a utratila na význame, lebo by miestne odbory, ktoré by sa organizovali ako samostatná právnická osoba, nič viac neviazalo k ústredni.

Početné dilemy vyvolal aj návrh na zmenu stanov v časti venovanej podpredsedom MSS. Banátski matičiari sú rázne proti návrhu, aby predseda Matice mal právo, aby spomedzi šiestich zvolených podpredsedov (po dvoch z každého regiónu) zvolil troch funkčnych. Opytujú sa čo bude s ostatnými tromi, ktorí sú tiež zvolení. V súvislosti s tým bolo počuť návrhy, aby všetci šiesti zvolení podpredsedovia boli funkční a spolu s predsedom tvorili predsedníctvo.

Avšak v konečnom prevládla mienka, že netreba nič meniť, čiže navrhujú, aby MSS aj ďalej mala po jedného podpredsedu a náhradníka z každého regiónu, iba že by novelizáciou stanov malo byť určené, že všetci tvoria predsedníctvo a rovnoprávne účinkujú v jeho práci. Tým spôsobom by sa odstránili nedopatrenia v súvislosti s fungovaním podpredsedu a jeho náhradníka, ktoré sa vyskytovali v uplynulom období.

Okrem toho banátski matičiari sugerujú, aby sa predsedníctvo schádzalo tak ako je to platnými stanovami aj určené, najmenej raz mesačne, čo doteraz nebol prípad. Takisto navrhujú zmenu, ktorou by Správna rada MSS záväzne zasadala najmenej 4-krát v roku, a nie ako doteraz iba 2-krát.

Celkom na záver sa uzhodli, že počet mandátov predsedu MSS musí byť obmedzený na najviac dva mandáty. Presnejšie, odmietli návrh na zmenu stanov, ktorým sa umožňuje, aby predseda MSS bol predsedom v neohraničenom počte mandátov.

Na zasadnutí bol prítomný aj Pavel Babka, majiteľ Galérie insitného umenia Babka, ktorý prítomných informoval o návšteve Kovačice predsedu MS Mariána Tkáča a pozval všetkých, aby sa zúčastnili stretnutia s ním v pondelok 20. februára. Informoval aj o prípravách na Deň materinského jazyka a o tom, že Bibiana so svojou výstavou kníh toho roku v auguste zavíta do Hajdušice a Padiny.

Vladimír Hudec

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 937x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 879x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 891x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1738x 👤eugenius
,