asfasdf ×

NázorObčana.sk

Prisťahovalci z EÚ sa obávajú o svoju budúcnosť po Brexite a utekajú z britských ostrovov

 Aktuality

Veľká Británia plnou parou odpláva z Európskej únie. Ešte síce neodplávala tak celkom, ešte je na polceste, ale niektoré výsledky tohto kroku sa už dostavili. Napríklad, v ostatných mesiacoch sa tu znížil počet prisťahovalcov.

18 Február
2017 08:11:37

 

Foto: Facebook

Kým utečenci z Blízkeho Východu a Afriky sa tlačia vo francúzskom Calaise v snahe dostať sa na britské ostrovy, obyvatelia EÚ v tomto smere akosi „ochladli“ a nemajú až taký veľký záujem o presťahovanie sa do Spojeného kráľovstva. Svedčia o tom prieskumy Národného štatistického úradu Veľkej Británie.

Naopak britskí odborníci zistili, že v druhej polovici vlaňajšieho roka došlo k zjavnému zníženiu počtu migrantov prichádzajúcich z kontinentálnej časti Európskej únie. Prízvukujú, že tento proces sa začal hneď po referende o odchode Británie z EÚ.

Poukazujú na to, že niektorí obyvatelia EÚ sa jednoducho zbalili kufre a pobrali sa domov a preto sa znižuje navyše aj počet prisťahovalcov, ktorí dlhšie žijú na ostrovoch. Napríklad, v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa počas posledných 3 mesiacov r. 2016 znížil celkový počet prisťahovalcov z EÚ žijúcich na britských ostrovoch o približne 50 tisíc – a teda z 2,354 milióna na 2,304 milióna osôb.

Najviac poklesol počet prisťahovalcov z krajín východnej Európy, ktoré sa pripojili k Európskej únii v roku 2004. Poklesol počet imigrantov z Česka, Estónska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Slovenska a Slovinska. Počas posledných troch mesiacov klesol počet prisťahovalcov z týchto krajín o 46 tisíc osôb. Práve obyvatelia týchto krajín sa v ostatných týždňoch najčastejšie vracajú domov.

Odlev prisťahovalcov neteší všetkých v Británii, niektorí to dokonca považujú za negatívny jav: z ostrovov odchádzajú predovšetkým dobrí odborníci, ktorí sa obávajú o svoje živobytie po tom, ako Veľká Británia definitívne odíde z EÚ. Britský poslanec a člen strany Liberálnych demokratov Tim Farron ľutuje, že Európania odchádzajú: „Je smutné vidieť občanov EÚ, ktorí sa pripravujú na odchod z Veľkej Británie kvôli atmosfére a neistote, ktorú vytvorila súčasná vláda,” podčiarkol.

Odborníci Národného štatistického úradu Veľkej Británie poukazujú na to, že všetkých vystrašil Brexit, a iný dôvod na útek nemajú, pretože hospodárska situácia vo Veľkej Británii je celkom dobrá a pracovných príležitostí je dostatok. Toto tvrdenie podporujú presnými štatistikami: v súčasnosti na britských ostrovoch pracuje približne 31,8 milióna ľudí, čo je o 300 tisíc viac ako pred rokom. V tom istom období počet nezamestnaných poklesol o 1,6  milióna. Takže ku žiadnemu zhoršeniu nedošlo, skôr naopak...

Potvrdzuje to aj minister práce a dôchodkov Damian Green, ktorý uviedol, že v súčasnosti je trh práce v vo Veľkej Británii veľmi silný a stabilný, pretože úroveň zamestnanosti dosiahla rekordnú výšku a úroveň nezamestnanosti v Británii je naopak rekordne nízka. Vyjadril nádej, že občania EÚ predsa prestanú mať obavy z Brexitu a z ostrovov utekať už nebudú.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 382x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 393x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 632x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 916x 👤eugenius
,