asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko, krajania: Vyhlásili najlepšie aradáčske vína

 Aktuality

Tak ako je už tradíciou v Aradáči v najbližší deň Sv. Valntinu, ochrancu zaľúbených, a sv. Trifuna, ochrancu vinohradov, Spolok vinohradníkov a vinárov 11. februára zorganizoval vinársky bál, na ktorom vyhlásili najlepšie aradáčske vína na rok 2017.

19 Február
2017 19:49:16

 

Texty pod snímky

2. Vo svojom vinohrade, ktorý je vyhlásený za najupravenejší, rodina Pavla Janča vlani uhostila aj účastníkov oberačky (Foto: K. Gažová)

3. Tohtoroční víťazi: (zľava) Pavel Jančo, Pavel Labát, Albert Čeman, Ján Hrubík, Adam Čeman (Foto: I love ZR)

Foto: Vladimír Hudec

Predtým zorganizovali aj 30. v poradí degustáciu, na ktorej ochutnávali a hodnotili kvalitu a chuť tohtoročných vín, ale sa aj kamarátili, komentovali, vymieňali skúsenosti.

Pravidlami spolku sú stanovené tri kategórie vín – biele, červené a rose, ktoré musia byť vyrobené výlučne z hrozna dopestovaného v aradáčskom chotári. To znamená, že titul najlepšieho aradáčskeho vína nemôže získať víno vyrobené z hrozna kúpeného v niektorom inom vinohradníckom kraji. Na súťaž bolo prihlásených spolu  31 vín, z čoho 21 bielych a 10 červených. O najlepšie rose vína bolo prihlásené iba jedno víno, takže toho roku v tejto kategórii nevyhlasovali najlepšie. Na pomerne malý počet vín na degustácii vplývalo aj krupobitie, ktoré vlani v lete v jednotlivých častiach aradáčskeho chotára úplne zničilo úrodu. Predsa v ostatných častiach hrozno slušne urodilo.

„Možno hrozno bolo trochu slabšej kvality ako napríklad pred dvomi rokmi, na čo vplývali poveternostné podmienky a časté dažde. Predsa aj z takého hrozna možno vyrobiť kvalitné víno o čom svedčí fakt, že všetky ponúknuté na degustáciu boli na slušnej úrovni. To znamená, že aradáčski vinári sú už naozaj skúsení a vedia vyrobiť kvalitné víno aj keď sú podmienky príliš drsné,“ povedal nám tajomník aradáčskeho spolku vinohradníkov a vinárov Vladimír Ábelovskí.

Degustačná komisia, ktorú tvorili sami vinári, členovia tohto združenia, rozhodla, že najlepšie biele víno vyrobil Ján Hrubík, zatiaľ čo Pavel Labát získal druhú cenu. V konkurencii červených vín vyhralo víno z pivnice Alberta Čemana, druhé bolo víno Jána Hrubíka a tretia cena v oboch konkurenciách sa dostala do rúk Adamovi Čemanovi.

S cieľom podnecovať kvalitnú údržbu a ošetrovanie viniče spolok aradáčskych vinohradníkov a vinárov každoročne udeľuje aj cenu za najupravenejší vinohrad. Túto svojráznu satisfakciu za usilovnú prácu vo vinohrade.

Vladimír Hudec

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 405x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 644x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 927x 👤eugenius
,