asfasdf ×

NázorObčana.sk

Florent Parmentier: Aj keď Putin rozumie Trumpovej logike, napriek tomu sa neusiluje o vytvorenie s nim aliancie – vie prečo

 Aktuality

Svetové média, politici a analytici stále meditujú na margo vzťahov medzi Vladimírom Putinom a Donaldom Trumpom. Dlhšie väčšina z nich vyjadrovala obrovské znepokojenie nad tým, že si vytvoria alianciu. Ale tá aliancia stále neexistuje...

20 Február
2017 07:50:00

 

Foto: Screenshot Atlantico

Novinári amerického analyticko-politického denníku Politico /vychádza 5-krát týždenne, sídlo má v meste Arlington, štát Virgínia/ sa pokúsili nájsť odpoveď na otázku, prečo dvaja najsilnejšie muži na svete doposiaľ nevytvorili koalíciu alebo alianciu, ktorej sa neuveriteľne obávajú mnohí politici a média vo svete. Robia prekvapivý úsudok: napriek tomu, že drvivá väčšina politikov, expertov a médií si myslí, že niekto z dvoch najsilnejší mužov má záujem o vytvorenie aliancie, v skutočnosti to tak nie je a najviac sa mýlia tí, ktorí si myslia /alebo mysleli/, že podobný záujem má /alebo mal/ Vladimír Putin. Novinári z Politica tvrdia, že príliš veľký záujem o to nemá...

Poukazujú na to, že ruský prezident je múdry skúsený politik a vynikajúci nadaný taktik. Ako príklad, uvádzajú názor francúzskeho politológa Florenta Parmentiera, ktorý podčiarkuje, že Putin pozná situáciu, chápe, aké sily pôsobia na medzinárodnej scéne, a vie s touto situáciou narábať, aj keď, pochopiteľne, je limitovaný určitými faktormi a preto snaží sa konať v rámci určitých mantinelov. Florent Parmentier sa domnieva, že izolacionizmus USA počas prezidentstva Donalda Trumpa v dlhodobej perspektíve pomôže Putinovi.


Francúzsky expert povedal pre francúzsku verziu Politica, že ruský prezident si uvedomuje, že aj keby Donald Trump v skutočnosti mal nejaké sympatie voči Rusku, väčšina americkej  elity má úplne opačný postoj a preto žiadne viac-menej rýchle zblíženie Spojených štátov a Ruska nehrozí a Putin to veľmi dobre vie. Napriek tomu dúfa, že sa predsa podarí nadviazať s novým americkým prezidentom viac – menej dobré vzťahy. Na celú vec sa pozerá úplne triezvo a realisticky.


Florent Parmentier prízvukuje, že Putin dokáže nadviazať dobré vzťahy s Bielym domom už v   krátkodobom horizonte, ale to nerobí, pretože vie, že americká elita stále sa pozerá na Kremeľ so strachom a podozrením a preto nedovolí radikálne zlepšiť vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom. Preto Putin nerobí to, čo je vopred odsúdené na neúspech alebo bude vyvolávať obrovské škandály na svetovej politickej scéne.

Putin vie, že v radoch súčasnej americkej elity sú zástancovia posilnenia spojeneckých vzťahov s krajinami Centrálnej Európy a skutočné „vojenské jastraby“, ktoré uprednostňujú  agresívnejšiu zahraničnú politiku USA. Preto kvôli nim Putin nemá nijaké zvláštne   očakávania. Vie, že ruská politika je stále odsudzovaná kvôli Ukrajine. Na druhej strane ruský prezident nevyžadoval od Trumpa, aby ihneď zrušil sankcie, pretože vie, že americký Senát neschváli tuto iniciatívu.

Francúzsky analytik sa domnieva, že Putin chce udržať dobrý osobný vzťah s Trumpom a neklamať svetovú verejnosť, že už dochádza k nejakému zblíženiu medzi USA a Ruskom. To sa ešte určite nekoná. Pripomína, že po rozpade Sovietskeho zväzu sa Spojené štáty mohli  prezentovať ako „jediný policajt sveta“, ale Rusko nemohlo ovplyvniť ani postsovietske   priestranstvo. Preto Rusko zamierilo svoju zahraničnú politiku na kritiku amerických zásahov  a podporuje činnosť medzinárodných inštitúcií ako OSN, kde mu zostalo právo veta.

Florent Parmentier pripomína, ako tvrdo Rusko protestovalo proti bombardovaniu Belehradu, ktoré bolo v rozpore s rezolúciou OSN. Pripomína aj paradoxy vojny v r. 2008 v Gruzínsku. Poukazuje na to, že iba niekoľko mesiacov po uznaní nezávislosti Kosova európskymi krajinami a Spojenými štátmi títo spojenci úplne zmenili svoj postoj a začali presadzovať princíp nedotknuteľnosti nových hraníc, ale Rusko naopak trvalo na tom, že novovýtvorený štát na území bývalej Juhoslávie je nezákonný a neuznalo Kosovo.

Francúzsky expert poukazuje na to, že Rusko, ako aj európske štáty a USA tiež uplatňuje zásahy do záležitostí iných krajín, ale predsa to robí v niekoľkonásobne menšom rozsahu, ako Spojené štáty a EÚ. Preto, podľa jeho mienky, ak Amerika zaujme počas prezidentstva Trampa izolacionistickú pozíciu, bude to Rusku vyhovovať.


„Vladimír Putin a Sergej Lavrov sú veľmi dobrí medzinárodní aktéri a dobre vedia, ako logicky uplatniť silu. Takže boli schopní sa vyhnúť tomu, aby sa k moci v Spojených štátoch dostala Hillary Clintonová. To všetko označuje postavenie Ruska v krátkodobom horizonte za „pozitívne“, ale ako to bude v strednodobom horizonte je to diskutabilné. Napríklad Moskve sa podarilo zabrániť zblíženiu Ukrajiny s EU, ale vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom sú fakticky zničené. V nadchádzajúcich desaťročiach bude mat Ukrajina voči Rusku oveľa horší  vzťah, ako predtým. Moskve sa taktiež podarilo vybojovať územie pre Bašára Asada, ale pre  Rusko s veľkou moslimskou populáciou to prináša určité nebezpečenstvo,“ domnieva sa francúzsky expert.

„Takže snaha Putina, ktorý je pravdepodobne talentovaný taktik, zabezpečiť postavenie svojej krajiny ako veľmoci, zdá sa je obmedzená veľkosťou štátnej ekonomiky, rovnako ako aj  nerovnováhou, ktorá nevyhnutne ovplyvní  bezpečnosť v strednodobom horizonte,“ prízvukuje francúzsky analytik Florent Parmentier v rozhovore pre americký analyticko-politický denník Atlantico.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1450x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1976x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1875x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1646x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,