asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko, krajania: O eurointegrácii a právach národnostných menšín

 Aktuality

Ďalší okrúhly stôl na aktuálnu tému. Predstavitelia štátnych a parlamentných inštitúcií a národnostných rád, hovorili v novosadskom hoteli Prezident o otázkach súčasného postavenia, problémoch a perspektívach národnostných menšín.

26 Február
2017 18:39:28

 

Foto: Oto Filip

Podujatie, prvýkrát spoločne usporiadané Strediskom pre regionalizmus a Nadáciou Hanns Seidel otvoril riaditeľ strediska Aleksandar Popov.

Nielen o dohodách

Vyzdvihol, že by dôraz pri snemovaní mal byť na dohodách o bilaterálnych vzťahoch Srbska so susednými štátmi, s cieľom predísť ďalším nedorozumeniam s nimi v prístupovom procese.

Lutz Kober, riaditeľ kancelárie nemeckej nadácie pre Srbsko a Čiernu Horu  podotkol, že v Srbsku pôsobia od začiatku 20. storočia a že je akcent v činnosti na podpore integračného procesu, vnútornej bezpečnosti a postavení mladých.      

O aktuálnej chvíli eurointegrácie a pobyte expertnej misie Rady Európy v Srbsku  sa zmienila hlavná negociátorka Tanja Miščevićová. Podotkla, že je ohniskom ich  záujmu v tejto chvíli vzdelávanie – otázka učebníc, ako aj informovanie – najmä mediálna situácia po privatizácii.

Mnoho úloh

Riaditeľka Kancelárie pre ľudské a menšinové práva Suzana Paunovićová sa sústredila na otázky realizácie Akčného plánu pre národnostné menšiny. Je to až 120 aktivít rôzneho významu a dosahu, ktoré na starosti má 70 realizátorov.  Goran Bašić zo Siete pre interkultúrnosť hovoril o význame a aplikovaní európskych hodnôt u nás, kým sa štátny tajomník v Ministerstve štátnej správy Ivan Bošnjak zameral na viaceré aspekty pôsobenia uvedeného ministerstva smerom k naplneniu práv menšín.

Tri panely       

Okrúhly stôl mal tri tematické okruhy. Prvým  bol normatívny rámec a prax vzťahujúce sa na práva menšín vo svetle eurointegrácie. Druhým boli príklady dobrej praxe a kritéria EÚ ohľadne ochrany práv menšín, treťou pohľad z uhla národnostných menšín. V ňom hlavne hovorili predstavitelia národnostných rád. 

Oto Filip

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 477x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 648x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 520x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 769x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,