asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko, krajania: O eurointegrácii a právach národnostných menšín

 Aktuality

Ďalší okrúhly stôl na aktuálnu tému. Predstavitelia štátnych a parlamentných inštitúcií a národnostných rád, hovorili v novosadskom hoteli Prezident o otázkach súčasného postavenia, problémoch a perspektívach národnostných menšín.

26 Február
2017 18:39:28

 

Foto: Oto Filip

Podujatie, prvýkrát spoločne usporiadané Strediskom pre regionalizmus a Nadáciou Hanns Seidel otvoril riaditeľ strediska Aleksandar Popov.

Nielen o dohodách

Vyzdvihol, že by dôraz pri snemovaní mal byť na dohodách o bilaterálnych vzťahoch Srbska so susednými štátmi, s cieľom predísť ďalším nedorozumeniam s nimi v prístupovom procese.

Lutz Kober, riaditeľ kancelárie nemeckej nadácie pre Srbsko a Čiernu Horu  podotkol, že v Srbsku pôsobia od začiatku 20. storočia a že je akcent v činnosti na podpore integračného procesu, vnútornej bezpečnosti a postavení mladých.      

O aktuálnej chvíli eurointegrácie a pobyte expertnej misie Rady Európy v Srbsku  sa zmienila hlavná negociátorka Tanja Miščevićová. Podotkla, že je ohniskom ich  záujmu v tejto chvíli vzdelávanie – otázka učebníc, ako aj informovanie – najmä mediálna situácia po privatizácii.

Mnoho úloh

Riaditeľka Kancelárie pre ľudské a menšinové práva Suzana Paunovićová sa sústredila na otázky realizácie Akčného plánu pre národnostné menšiny. Je to až 120 aktivít rôzneho významu a dosahu, ktoré na starosti má 70 realizátorov.  Goran Bašić zo Siete pre interkultúrnosť hovoril o význame a aplikovaní európskych hodnôt u nás, kým sa štátny tajomník v Ministerstve štátnej správy Ivan Bošnjak zameral na viaceré aspekty pôsobenia uvedeného ministerstva smerom k naplneniu práv menšín.

Tri panely       

Okrúhly stôl mal tri tematické okruhy. Prvým  bol normatívny rámec a prax vzťahujúce sa na práva menšín vo svetle eurointegrácie. Druhým boli príklady dobrej praxe a kritéria EÚ ohľadne ochrany práv menšín, treťou pohľad z uhla národnostných menšín. V ňom hlavne hovorili predstavitelia národnostných rád. 

Oto Filip

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 1101x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 833x 👤eugenius

Valerij Pjakin: „Churchill svojho času povedal, že politik musí vysvetliť spoločnosti, aké nebezpečie jej hrozí, a potom musí vysvetliť, prečo sa nestalo to, pred čím varoval“

 

V ďalšej relácii ruský politológ Valerij Pjakin hovoril o situácii v ruskej televízii, politike Jirija ...

📅11.12.2018 0 972x 👤eugenius

Valerij Pjakin: „Protiruská hystéria na Západe narastá. A ten nárast má v danej situácii podobu nátlaku vyvíjaného na elitu“

 

V ďalšej relácii „Otázky a odpovede“ ruský politológ Valerij Pjakin väčší priestor na začiatku ...

📅05.12.2018 0 1293x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,