asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko, krajania: Ešte raz o snoch kanadských Silbašanov

 Aktuality

V silbašskej cirkevnej sieni sa 23. februára znovu hovorilo o vysťahovaleckých vlnách tunajších Slovákov do zámoria.

27 Február
2017 19:44:04

 

Na snímkách:

2. Ondrej Miháľ so svojou najnovšou knihou

3. Dve piesne zaspieval cirkevný spevokol

4. Spoločne s autorom nad starými fotografiami v jeho knihách

Foto: Anna Francistyová

Necelé dva týždne po premiére knihy Ondreja Miháľa, silbašského rodáka žijúceho v Kanade, Silbaš dedina snov / Budúci rok ideme domov (prebiehala 11. februára v Slovenskom etno dome), v jeho rodisku bola ďalšia prezentácia tejto publikácie.

Nebola to však repríza podujatia: v cirkevnej sieni odznela prednáška alebo skôr beseda autora O. Miháľa. Podnetom mu boli všetky tri jeho knihy venované vysťahovalectvu a komunitám vojvodinských Slovákov v Kanade: Vojvodinskí Slováci v Kanade, Náboženský život Slovákov v Kanade a už spomínaná nová kniha Silbaš dedina snov / Budúci rok ideme domov.

K ďalšiemu stretnutiu publicistu a fotoreportéra Miháľa so svojimi silbašskými spoluobčanmi prišlo práve na podnet tých jeho známych, ktorí neboli na prvom predstavovaní knihy v Slovenskom etno dome. Vďaka ich otázkam a záujmu hovoril nielen o osude jeho rodiny po vysťahovaní do Kanady, ale i o ďalších záležitostiach.

Uznal, že sa mu tieto témy nespracovali ľahko, lebo ľudia o odchode z rodiska neradi rozprávajú a tí starší už aj mnohé veci zabudli. Prítomných zaujali konštatácie o tom, že Kanada kedysi verbovala bohatých Slovákov na pustnúce veľké farmy, že list odtiaľ do rodného Silbašu cestoval aj 10 rokov. Tunajších cirkevníkov zaujímalo, koľko Slovákov evanjelikov v Kanade chodia do kostola, ako zbory hospodária…

Početných návštevníkov na knižnom večierku v cirkevnej sieni, ale i Ondreja Miháľa, predsedu Kanadského slovenského inštitútu, ktorý sa rád vracia do svojho rodiska a do rodiska svojich rodičov, privítala pani farárka Jasmina Kotasová-Medveďová. Básňou o nostalgii za domovom večierok doplnila cirkevníčka Katarína Širková a dvomi piesňami za sprievodu kantora Vladimíra Zimu z Kulpína cirkevný spevokol.

Aj pri tejto príležitosti si prítomní vypočuli nahrávky starodávnych silbašských piesní, ktoré autorovi pomohli na papier preniesť úskalia a dôsledky niekoľkých vysťahovaleckých vĺn vojvodinských Slovákov do zámoria.

Boli tu i piesne v prednese jeho mamy Márie, ktorá bola i rozhlasová speváčka a v Kanade viedla cirkevný ženský krúžok. Po skončení úradnej časti návštevníci živo debatovali s autorom nad fotografiami v jeho knihách, ale aj nad archívom istej niekdajšej silbašskej fotografky, ktorý zachránil vďaka starým negatívom nájdeným na povale jej domu.

Anna Francistyová

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 489x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 667x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 528x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 779x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,