asfasdf ×

NázorObčana.sk

Rebelujúci moldavský prezident Igor Dodon poradil veľvyslancom USA a Rumunska, aby nepchali svoj nos do záležitostí jeho krajiny

 Aktuality

Moldavský prezident Igor Dodon pokračuje vyvolávať nevôľu európskych a zaoceánskych politikov a médií. Všetci ho obviňujú v tom, že chce obnoviť dobré vzťahy s Ruskom, odmieta NATO a dokonca nepretlačuje svoju krajinu do Európskej únie.

28 Február
2017 18:03:19

 

Foto: Facebook

Prednedávnom /24. februára/ sme písali o tom, že odmietol zúčastniť sa na pochode  homosexuálov a oznámil, že namiesto toho bude podporovať akcie na ochranu tradičnej rodiny. V ostatných mesiacoch porobil aj množstvo iných vecí, za čo ho veľmi tvrdo kritizujú mnohí európski a zaoceánski politici, analytici a média. Stal sa z neho taký neoblomný rebel, ktorý ukazuje, že aj prezident malej krajiny môže toho veľa urobiť pre svoj štát a zabrániť tomu, aby sa stal hračkou v rukách mocných politikov. 

Najnovšie veľvyslancovi USA a Rumunska vysvetlil, čo sa patrí a čo nie, a jasne dal najavo, že pani diplomati by nemali pchať svoj nos tam, kde nemajú. Jasne naznačil, že nedovolí, aby nejakí veľvyslanci nadmieru svojich kompetencií sa starali o záležitosti jeho krajiny.  

Všetko sa začalo tým, že americký a rumunský veľvyslanci v Moldavsku v spoločnom vyhlásení kritizovali moldavského prezidenta za to, že zakázal účasť moldavských vojakov na spoločných vojenských cvičeniach v Rumunsku, ktoré sa začali 20. februára a práve dnes sa končia a na ktorom sa zúčastnili vojenské jednotky USA, Bulharska, Macedónska, Černej Hory, Srbska, Slovinska, Ukrajiny a domáceho Rumunska.

Igor Dodon v odvetnej reakcii napísal list obom veľvyslancom, v ktorom požiadal, aby prestali sa starať o niečo, čo je mimo ich kompetencií a aby sa nesnažili ovplyvniť dianie v jeho krajine, pretože to taktiež nepatrí do ich kompetencií a podobná dosť pochybná činnosť nerobí dobré meno diplomatom. Zdôraznil, že nemajú právo radiť alebo rozkazovať prezidentovi suverénneho štátu.

Pripomenul, že Moldavsko je nezávislý štát a preto „administrácia prezidenta si neželá vypočúvať podobné komentáre od diplomatov a ani ich rady a poučovania, ktoré nie sú v ich náplni práce.“ Podčiarkol, že veľvyslanci nemôžu komentovať činnosť prezidenta a spochybňovať jeho nariadenia čo sa týka armády.

Domáce média v tejto súvislosti pripomenuli, že Igor Dodon sa už dávnejšie vyhráža, že anuluje asociačnú dohodu s EÚ a vôbec sa nesnaží pretlačiť svoju krajinu do Európskej únie. Ide mu skôr o hospodárske vzťahy s Ruskom.

Média taktiež upozorňujú na jeho negatívny vzťah k NATO. Prednedávnom vyhlásil, že je  kategoricky proti NATO a bude blokovať pokusy o vytvorenie kancelárie pre partnerstvo s NATO, ktorá mala byť otvorená v Kišiňove. Prízvukuje, že Moldavsko musí ostať neutrálnou krajinou a mať dobré vzťahy so susedmi – aj s Ruskom.

Moldavské média pripomínajú, že prednedávnom Igor Dodon odňal bývalému rumunskému prezidentovi Traianovi Basescovi jeho nedávno nadobudnuté moldavské občianstvo s odôvodnením, že ho získal ilegálne. Rumunskému exprezidentovi ponúkol moldavské občianstvo už tiež bývalý moldavský prezident Nicolae Timofti. Dodon toto nariadenie zrušil.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(13 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 484x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 657x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 526x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 774x 👤eugenius
,