asfasdf ×

NázorObčana.sk

Rebelujúci moldavský prezident Igor Dodon poradil veľvyslancom USA a Rumunska, aby nepchali svoj nos do záležitostí jeho krajiny

 Aktuality

Moldavský prezident Igor Dodon pokračuje vyvolávať nevôľu európskych a zaoceánskych politikov a médií. Všetci ho obviňujú v tom, že chce obnoviť dobré vzťahy s Ruskom, odmieta NATO a dokonca nepretlačuje svoju krajinu do Európskej únie.

28 Február
2017 18:03:19

 

Foto: Facebook

Prednedávnom /24. februára/ sme písali o tom, že odmietol zúčastniť sa na pochode  homosexuálov a oznámil, že namiesto toho bude podporovať akcie na ochranu tradičnej rodiny. V ostatných mesiacoch porobil aj množstvo iných vecí, za čo ho veľmi tvrdo kritizujú mnohí európski a zaoceánski politici, analytici a média. Stal sa z neho taký neoblomný rebel, ktorý ukazuje, že aj prezident malej krajiny môže toho veľa urobiť pre svoj štát a zabrániť tomu, aby sa stal hračkou v rukách mocných politikov. 

Najnovšie veľvyslancovi USA a Rumunska vysvetlil, čo sa patrí a čo nie, a jasne dal najavo, že pani diplomati by nemali pchať svoj nos tam, kde nemajú. Jasne naznačil, že nedovolí, aby nejakí veľvyslanci nadmieru svojich kompetencií sa starali o záležitosti jeho krajiny.  

Všetko sa začalo tým, že americký a rumunský veľvyslanci v Moldavsku v spoločnom vyhlásení kritizovali moldavského prezidenta za to, že zakázal účasť moldavských vojakov na spoločných vojenských cvičeniach v Rumunsku, ktoré sa začali 20. februára a práve dnes sa končia a na ktorom sa zúčastnili vojenské jednotky USA, Bulharska, Macedónska, Černej Hory, Srbska, Slovinska, Ukrajiny a domáceho Rumunska.

Igor Dodon v odvetnej reakcii napísal list obom veľvyslancom, v ktorom požiadal, aby prestali sa starať o niečo, čo je mimo ich kompetencií a aby sa nesnažili ovplyvniť dianie v jeho krajine, pretože to taktiež nepatrí do ich kompetencií a podobná dosť pochybná činnosť nerobí dobré meno diplomatom. Zdôraznil, že nemajú právo radiť alebo rozkazovať prezidentovi suverénneho štátu.

Pripomenul, že Moldavsko je nezávislý štát a preto „administrácia prezidenta si neželá vypočúvať podobné komentáre od diplomatov a ani ich rady a poučovania, ktoré nie sú v ich náplni práce.“ Podčiarkol, že veľvyslanci nemôžu komentovať činnosť prezidenta a spochybňovať jeho nariadenia čo sa týka armády.

Domáce média v tejto súvislosti pripomenuli, že Igor Dodon sa už dávnejšie vyhráža, že anuluje asociačnú dohodu s EÚ a vôbec sa nesnaží pretlačiť svoju krajinu do Európskej únie. Ide mu skôr o hospodárske vzťahy s Ruskom.

Média taktiež upozorňujú na jeho negatívny vzťah k NATO. Prednedávnom vyhlásil, že je  kategoricky proti NATO a bude blokovať pokusy o vytvorenie kancelárie pre partnerstvo s NATO, ktorá mala byť otvorená v Kišiňove. Prízvukuje, že Moldavsko musí ostať neutrálnou krajinou a mať dobré vzťahy so susedmi – aj s Ruskom.

Moldavské média pripomínajú, že prednedávnom Igor Dodon odňal bývalému rumunskému prezidentovi Traianovi Basescovi jeho nedávno nadobudnuté moldavské občianstvo s odôvodnením, že ho získal ilegálne. Rumunskému exprezidentovi ponúkol moldavské občianstvo už tiež bývalý moldavský prezident Nicolae Timofti. Dodon toto nariadenie zrušil.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(13 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 1183x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 895x 👤eugenius

Valerij Pjakin: „Churchill svojho času povedal, že politik musí vysvetliť spoločnosti, aké nebezpečie jej hrozí, a potom musí vysvetliť, prečo sa nestalo to, pred čím varoval“

 

V ďalšej relácii ruský politológ Valerij Pjakin hovoril o situácii v ruskej televízii, politike Jirija ...

📅11.12.2018 0 1055x 👤eugenius

Valerij Pjakin: „Protiruská hystéria na Západe narastá. A ten nárast má v danej situácii podobu nátlaku vyvíjaného na elitu“

 

V ďalšej relácii „Otázky a odpovede“ ruský politológ Valerij Pjakin väčší priestor na začiatku ...

📅05.12.2018 0 1373x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,