asfasdf ×

NázorObčana.sk

Times of Israel: Bývalý šéf Mossadu vyhlásil, že o Iránu by izraelský premiér mal sa rozprávať s Putinom, nie s Trumpom

 Aktuality

Bývalý riaditeľ izraelskej tajnej služby Mossad Efraim Halevi vyhlásil, že vo veci zrušenia iránskeho jadrového programu izraelský premiér by mal nadväzovať kontakty s Moskvou a nie s Washingtonom.

02 Marec
2017 19:35:40

 

Foto: Screenshot Times of Israel

Uviedol to izraelský denník The Times of Israel. Bývalý šéf Mossadu prízvukuje, že Rusko, ktoré dodáva Iránu zbrane a má oveľa väčšie možnosti, aby ovplyvnilo Irán, je oveľa vhodnejší rokovací partner, ako USA. Preto vyzval, aby Izrael nadväzoval užšie kontakty práve s Moskvou.
 

„Ak chce izraelský premiér zabrzdiť Irán, prečo by cestoval do Washingtonu? A keď ide do Washingtonu a hovorí tam, že jeho hlavný problém je to Irán, Irán a zasa Irán, čo potom má hovoriť v Moskve?“ zdôraznil na odbornej konferencii, organizáciu ktorej podporila práve redakcia denníku The Times of Israel. Priamo povedal, že zatiaľ Benjamin Netanyahu vo Washingtone nedosiahol vlastne nič – a to ani počas nedávnych rokovaní s novým americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Autor článku vo The Times of Izrael tvrdí, že bývalý šéf Mossadu o Vladimírovi Putinovi hovoril s „obdivom a opatrnosťou“ a označil ho za „prakticky ideálneho dôstojníka tajných služieb“. Prízvukuje, že treba rozvíjať dialóg s Moskvou a v tomto zmysle pochválil aj izraelského premiéra za to, že ide správnou cestou.

Efraim Halevi pripomenul, že na začiatku druhej svetovej vojny ZSSR a Nemecko boli „spojenci“, ale všetci vedia, ako to dopadlo. Preto vyzval, aby Izrael konal s určitou opatrnosťou. Poukázal na rozvíjajúcu sa spoluprácu medzi Ruskom a Izraelom v otázke Sýrie. Priznal, že majú odlišné pohľady na Asada, ktorého Rusko podporuje, ale Izrael sa ho trochu obáva a nechce, aby sa zbrane dostávali do rúk jednotiek, ktoré podporujú Asada. Zdôraznil, že sa pozície dvoch strán v otázke Sýrie postupne zbližujú.

Keďže, ako povedal, „Rusko pracuje s Iránom“, Vladimír Putin je, podľa neho, kľúčovou postavou pre budovanie iránskej politiky Izraela. Podčiarkol, že Rusko, po podpísaní „jadrovej dohody“ s Iránom v r. 2015 iniciovalo dodávky zbraní do tejto krajiny. Na margo nového amerického prezidenta poznamenal, že v tomto prípade by Izrael mal byť opatrný a neponáhľať sa nadväzovať užšie vzťahy s Washingtonom.  

Izraelské média pripomínajú, že 82-ročný Efraim Halevi  slúžil v Mossade viac ako 40 rokov. Svoju kariéru v izraelskej rozviedke začal v r. 1961 a do dôchodku odišiel v r. 2002. Dovtedy 4 roky pôsobil vo funkcii šéfa Mossadu. Ako zdôrazňuje The Times of Israel, Halevi mal najväčšiu zásluhu na mierových rokovaniach s Jordánskom na začiatku 90. rokov minulého storočia.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 412x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 644x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 927x 👤eugenius
,