asfasdf ×

NázorObčana.sk

Times of Israel: Bývalý šéf Mossadu vyhlásil, že o Iránu by izraelský premiér mal sa rozprávať s Putinom, nie s Trumpom

 Aktuality

Bývalý riaditeľ izraelskej tajnej služby Mossad Efraim Halevi vyhlásil, že vo veci zrušenia iránskeho jadrového programu izraelský premiér by mal nadväzovať kontakty s Moskvou a nie s Washingtonom.

02 Marec
2017 19:35:40

 

Foto: Screenshot Times of Israel

Uviedol to izraelský denník The Times of Israel. Bývalý šéf Mossadu prízvukuje, že Rusko, ktoré dodáva Iránu zbrane a má oveľa väčšie možnosti, aby ovplyvnilo Irán, je oveľa vhodnejší rokovací partner, ako USA. Preto vyzval, aby Izrael nadväzoval užšie kontakty práve s Moskvou.
 

„Ak chce izraelský premiér zabrzdiť Irán, prečo by cestoval do Washingtonu? A keď ide do Washingtonu a hovorí tam, že jeho hlavný problém je to Irán, Irán a zasa Irán, čo potom má hovoriť v Moskve?“ zdôraznil na odbornej konferencii, organizáciu ktorej podporila práve redakcia denníku The Times of Israel. Priamo povedal, že zatiaľ Benjamin Netanyahu vo Washingtone nedosiahol vlastne nič – a to ani počas nedávnych rokovaní s novým americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Autor článku vo The Times of Izrael tvrdí, že bývalý šéf Mossadu o Vladimírovi Putinovi hovoril s „obdivom a opatrnosťou“ a označil ho za „prakticky ideálneho dôstojníka tajných služieb“. Prízvukuje, že treba rozvíjať dialóg s Moskvou a v tomto zmysle pochválil aj izraelského premiéra za to, že ide správnou cestou.

Efraim Halevi pripomenul, že na začiatku druhej svetovej vojny ZSSR a Nemecko boli „spojenci“, ale všetci vedia, ako to dopadlo. Preto vyzval, aby Izrael konal s určitou opatrnosťou. Poukázal na rozvíjajúcu sa spoluprácu medzi Ruskom a Izraelom v otázke Sýrie. Priznal, že majú odlišné pohľady na Asada, ktorého Rusko podporuje, ale Izrael sa ho trochu obáva a nechce, aby sa zbrane dostávali do rúk jednotiek, ktoré podporujú Asada. Zdôraznil, že sa pozície dvoch strán v otázke Sýrie postupne zbližujú.

Keďže, ako povedal, „Rusko pracuje s Iránom“, Vladimír Putin je, podľa neho, kľúčovou postavou pre budovanie iránskej politiky Izraela. Podčiarkol, že Rusko, po podpísaní „jadrovej dohody“ s Iránom v r. 2015 iniciovalo dodávky zbraní do tejto krajiny. Na margo nového amerického prezidenta poznamenal, že v tomto prípade by Izrael mal byť opatrný a neponáhľať sa nadväzovať užšie vzťahy s Washingtonom.  

Izraelské média pripomínajú, že 82-ročný Efraim Halevi  slúžil v Mossade viac ako 40 rokov. Svoju kariéru v izraelskej rozviedke začal v r. 1961 a do dôchodku odišiel v r. 2002. Dovtedy 4 roky pôsobil vo funkcii šéfa Mossadu. Ako zdôrazňuje The Times of Israel, Halevi mal najväčšiu zásluhu na mierových rokovaniach s Jordánskom na začiatku 90. rokov minulého storočia.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 610x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 652x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,