asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko, krajania: Rovnoprávnosť a úcta nad hmotné dary

 Aktuality

Medzinárodný deň žien je iba jedným dňom v roku, keď si pripomíname boj za ženské práva. Nemali by sme zabudnúť, že ten boj sa nezakončil začiatkom minulého storočia. Boj stále trvá.

05 Marec
2017 19:38:24

 

Foto: Jasmina Pániková

Propagovať rodovú rovnosť by sme mali každý deň, nie iba raz v roku. Takisto úctu k ženám by sme mali prejavovať dennodenne, nie iba zopár hodín. I keď nemáme v úmysle podrobne opakovať, za čo sa zakladali ženy a čo vybojovali, predsa nemožno nespomenúť, že kedysi Medzinárodný deň žien znamenal oveľa viac, než darovanie kvetov. Bol to deň oslavy vymanenia sa z pút patriarchálnej spoločnosti a koniec zaobchádzania so ženami ako s druhoradými občanmi.

Po toľkých rokoch, keď hovoríme o rodovej rovnosti a presvedčujeme seba a všetkých vôkol nás, že sú ženy a muži rovnoprávni, zdá sa, akoby sme sa občas vracali na začiatok. Nie tak zriedkavo počuť o prípadoch žien, ktoré určité stereotypy ponárajú čoraz hlbšie do patriarchálneho systému.

Tak ako kedysi Klára Zetkinová bojovala o lepšie sociálne postavenie zamestnaných žien a žien všeobecne, tak aj ženy v súčasnosti bojujú o svoje práva. Právo pracovať, šoférovať, voľne sa pohybovať a i. sú v niektorých krajinách ešte stále ťažko dosiahnuteľným cieľom. V dohode OSN o politických právach žien z roku 1952 sa hovorí, že ženy majú mať vo všetkých voľbách právo voliť za rovnakých podmienok ako muži, bez akejkoľvek diskriminácie. Toto pravidlo ani dnes nie je dodržiavané v mnohých konzervatívnych krajinách.

I keď v našej krajine nemožno hovoriť o takých drastických obmedzeniach, predsa sa nastoľuje otázka, v akej miere sú spoločnosť a legislatíva na strane žien. Spomeňme si napr. na ženy, ktoré sú obete rodinného a partnerského násilia. Áno, existuje zákon, ktorý by mal chrániť obete násilia, ale aj ten má určité nedostatky. V prípade evidovaného násilia v rodine polícia nemala právo zadržať násilníka. Obete vo väčšine prípadov boli ubytované v bezpečných ženských domovoch a násilník zostával doma. S týmto by sa malo skoncovať schválením nového Zákona o boji proti násiliu v rodine, ktorý by mal byť platný od 1. júna. Podľa tohto zákona polícia bude mať právo zadržať násilníka vo väzení a obeť zostane v rodinnom dome, bez ohľadu na to, kto je majiteľom domu.

I keď medzi našimi poslancami často neexistuje konsenzus, dúfajme, že sa v tejto veci uzhodnú a že násilníkom zašlú silný odkaz. Rovnako silný, aký kedysi svetu zaslali Klára Zetkinová a iné bojovníčky za práva žien.

Jasmina Pániková

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1284x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1812x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1720x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1529x 👤eugenius
,