asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Bielorusku sa začal „polomajdan“: protestné demonštrácie sa konajú stále častejšie – zatiaľ bez násilností

 Aktuality
  • V Brazílii sa po 200 rokoch znova objavil strom holly: Nedávno sa v Brazílii odohrala vzrušujúca udalosť, ktorá priniesla nádej pre prírodné vedy a ochranu prírody. Po dvoch storočiach od posledného zaznamenaného výskytu bol v brazílskych lesoch opäť objavený strom holly, považovaný doteraz za vymretý....

V Bielorusku sa stále častejšie konajú protestné akcie. Miestne média označujú to za začiatok „majdanu“ alebo za svojrázny „polomajdan“, keď protestov a demonštrácií je stále viac, ale sú zatiaľ viac-menej pokojné a zaobchádzajú sa bez násilnosti.

10 Marec
2017 18:02:38

 

Foto: Screenshot YouTube

Najčastejšie v ostatných týždňoch v bieloruskej metropole Minsku, ako aj v iných mestách protestovalo proti takzvanému „dekrétu číslo 3“ – špeciálnemu zákonu, ktorý zdaňuje tých, čo nepracujú na plný úväzok. Bieloruské média tento zákon ešte nazývajú ako „zákon proti sociálnym parazitom“. Je to, povedzme, dosť „originálny“ zákon, ktorý nemá obdobu v Európe. Reakcia na podobný zákon v prípade jeho uplatnenia v niektorej členskej krajine EÚ by určite bola neordinárna.    

Na jednej strane určite nie je celkom „demokratický“ a proti nemu by protestovala asi celá európska liberálno-demokratická garnitúra, pretože čiastočne situáciu vracia do čias „svetlej budúcnosti“, keď platil jednoduchý princíp: kto nepracuje, ten nemusí papať... Na druhej strane určite núti ľudí hľadať si zamestnanie a pracovať.

Aby sme boli objektívni, treba pripomenúť, že pracovných príležitostí v Bielorusku je oveľa viac, ako v hociktorej členskej krajine EÚ, priemerný počet pracujúcich je tam oveľa vyšší a preto nezamestnanosť je mnohonásobne nižšia ako v hociktorej krajine EÚ. Preto bieloruské vedenie je presvedčené, že ten, kto chce robiť, si prácu v Bielorusku určite nájde a mieni trestať tých, ktorí pracovať nechcú...

Pred takmer 2 rokmi tento „neeurópskoúnijny“ zákon bol prijatý za účelom boja proti tým, ktorí nechcú alebo nemienia pracovať. V súlade s nim ľudia, ktorí odpracovali menej než 183 dní za jeden rok /teda fakticky polovicu kalendárnych dní/, zaplatia do štátnej pokladnice špeciálnu daň ako náhradu za stratu na daniach v prepočte cca 235 eur.

Menšie protestné akcie sa konajú dosť často, ale najväčšia sa uskutočnila pred takmer 3 týždňami. Účastníci nepovolenej radnicou protestnej demonštrácie prešli ulicami Minsku počas takzvaného „pochodu rozhnevaných Bielorusov“. Kým mnohé zaoceánske a európske média uvádzali počet účastníkov 2 tisíc ľudí, domáce zdroje vrátane opozičných informovali, že protestujúcich bolo o polovicu menej. Napokon si dojem o počte účastníkov tejto demonštrácie môžete urobiť na základe priloženého videa.


Ľudia sa zhromaždili na Októbrovom námestí v centre Minsku. Prijali rezolúciu, ktorú prečítal jeden z organizátorov protestnej akcie, kandidát na bieloruského prezidenta vo voľbách v r. 2010 Nikolaj Statkevič. Rezolúcia žiada zrušenie zákonu o „sociálnych parazitoch“, rokovania vlády s opozíciou a uskutočnenie slobodných a demokratických parlamentných a prezidentských volieb v krajine.

Organizátori protestnej akcie pohrozili, že ak do 17. marca vláda nezruší sporný zákon, protestné akcie budú pokračovať. Neskôr média uviedli, že organizátori protestov dali vláde termín do 25. marca. Protestujúci si zvolili špeciálnu skupinu zo štyroch opozičných lídrov, ktorí by sa mali zúčastniť na rokovaniach s vládou. Túto akciu pozorne sledovala polícia, avšak nemusela zakročiť, pretože k žiadnym incidentom nedošlo.

Podľa údajov bieloruského ministerstva pre dane a odvody, zatiaľ iba 10% Bielorusov zaplatili „pokutu“ za nič nerobenie.  Celkovo však oznamy o zaplatení tejto pokuty dostalo viac ako 470 tisíc obyvateľov takmer 10-miliónového Bieloruska.

Domáce média opatrne píšu o týchto protestoch. Zatiaľ nik nehovorí o tom, že sa v Bielorusku dôjde k podobným udalostiam, ktoré sa odohrali pred 3 rokmi na Ukrajine, ale protestné akciu sú stále častejšie a zúčastňuje sa na nich stále viac ľudí. Bieloruský prezident je však presvedčený, že k žiadnemu „majdanu“ v krajine nedôjde.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

,