asfasdf ×

NázorObčana.sk

Gruzínsko navrhlo NATO, aby si vybudovalo vojenskú základňu na pobreží Čierneho mora na gruzínskom území

 Aktuality

NATO neustále zvyšuje svoje aktivity v Čiernom mori. Predtým to robilo bez zbytočného „hluku“. Pred mesiacom však vedúci predstavitelia aliancie oficiálne potvrdili, že NATO zvýši svoju prítomnosť v Čiernom mori aj keď detaily neprezradili.

13 Marec
2017 17:58:54

 

Foto: YouTube

Vedenie NATO to vysvetľuje snahou zabezpečiť bezpečnosť v regióne a tým, že od „ruskej  anexie“ Krymu ako NATO na čele s USA, tak aj Rusko stupňujú vojenské aktivity v čiernomorskom regióne – ako na pobreží, tak aj na mori. Viacerí vedúci predstavitelia aliancie nie sú nadšení platnou konvenciou z Montreux: určuje dosť prísne mantinely a neumožňuje pohodlnú „slobodu pohybu“ pre jednotky NATO.

Táto konvencia reguluje  využitie Bosporské úžiny: bojové plavidla „krajín – návštevníkov“ sa tu môžu nachádzať najviac 21 dní. Táto konvencia sa však nevzťahuje na krajiny, ktoré sa nachádzajú na brehoch Čierneho mora – na takpovediac „domácich“. K tým domácim patrí aj Rusko, jeho plavidla nemajú obmedzenia v pohybe. Zo všetkých členských krajín NATO sa táto konvencia nevzťahuje na Bulharsko, Rumunsko a Turecko, ktoré sú tiež „domácimi“ krajinami na Čiernom mori.

Je tu ešte jedna pikantéria: táto konvencia sa nevzťahuje ani na ďalšie čiernomorské štáty, ktoré sú partnerskými štátmi NATO – na Gruzínsko a Ukrajinu. A obidve krajiny sa snažia byť dobrými kamarátmi s NATO. Gruzínsko napríklad, najnovšie navrhlo vedeniu NATO plán, ako by mohlo ušetriť značné finančné prostriedky a zároveň upevniť svoje pozície na Čiernom mori.

Náčelník generálneho štábu gruzínskych ozbrojených síl brigádny generál Vladimír Čačibaja pre média povedal, že NATO, samozrejme, môže investovať veľké finančné prostriedky do flotíl členských krajín a aliančných partnerov vrátane Ukrajiny a Gruzínska alebo vybudovať svoju základňu na gruzínskom alebo ukrajinskom pobreží. Gruzínsky generál, pochopiteľne, na tieto účely ponúka predovšetkým gruzínske brehy...

V rámci prvého kroku by to, podľa gruzínskeho generála, mohla byť základňa pobrežnej stráže, dokonca spresnil, že by sa mohla nachádzať blízko strategického gruzínskeho prístavu v meste Poti. S rokovaniami na podobné témy súhlasil aj predseda českého Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel, ktorý minulý týždeň navštívil Tbilisi. „Veríme, že bezpečnostná situácia si zaslúži diskusiu na regionálnej úrovni,“ zdôraznil.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

27 %
(11 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 546x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 475x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 709x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 985x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,