asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ruské ministerstvo zahraničia sa ohradilo voči šíreniu absurdných výmyslom že Rusko údajne podporuje Taliban

 Aktuality

Ruské ministerstvo zahraničia dôrazne protestovalo proti šíriacim sa zo strany svetových médií a politikov výmyslov, že Rusko údajne podporuje Taliban. Vo svojom vyhlásení odmietlo podobné falošné správy.

16 Marec
2017 17:55:15

 

Foto: Facebook

„Venovali sme pozornosť nedávnym vyjadreniam predstaviteľov velenia cudzích vojenských kontingentov, nasadených v Afganskej islamskej republike, ako aj niektorých afganských oficiálnych osôb, v ktorých obviňujú Moskvu a Ruskú federáciu z údajnej podpory Hnutia Taliban (HT). Ruskej strane sa „inkriminujú“ dodávky zbraní pre HT, financovanie činnosti tejto extrémistickej organizácie a, dokonca, aj spolupôsobenie pri zakladaní výcvikových táborov pre militantov na afganskom území. Zbytočne je hľadať akékoľvek potvrdzujúce dôkazy v týchto vyjadreniach.

Šírenie podobných absurdných výmyslov nasvedčuje o zrežírovanej kampani s cieľom diskreditácie našej krajiny, počas ktorej sa afganskému a  medzinárodnému spoločenstvu podstrkuje téza o „podkopávaní“ Ruskom medzinárodného protiteroristického úsilia v Afganistane.

Je zrejmé, že tieto pokusy presadzujú určité sily zvonku, ako aj v samotnom Afganistane, ktoré nemajú záujem o stabilizáciu situácie v tejto krajine. Robí sa tak za účelom odvrátenia zodpovednosti za početné omyly počas viac ako 16.-ročnej zahraničnej vojenskej prítomnosti v Afganistane.

Rusko významne prispieva k spoločnému boju proti terorizmu v Afganistane. Poskytujeme bezplatnú pomoc pri zabezpečovaní vybavenosti Afganských národných bezpečnostných síl zbraňami a muníciou, organizujeme výuku kontingentu v ruských profilových vzdelávacích inštitúciách.

Čo sa týka obmedzených kontaktov s Hnutím Taliban, tieto sú potrebné pre zaistenie bezpečnosti ruských občanov v Afganistane a sú určené primäť HT, aby sa začlenilo do procesu národného zmierenia pod vedením Kábulu a na základe troch známych princípov: uznanie Ústavy IRA, odzbrojenie, zrušenie kontaktov s ISIL, „Al-Kaidou“ a ďalšími teroristickými organizáciami.

Sotvaže táto činnosť „legitimizuje“ Taliban: zoskupenie už prakticky uznal Kábul ako rovnocenného partnera v dialógu, ktorý prebehol v roku  2015 v podobe série stretnutí oficiálnych činiteľov IRA s predstaviteľmi HT v Katare, Číne, Spojených arabských emirátoch, Nórsku, Pakistane.

Nie je žiadnym tajomstvom, že kontakty s HT udržujú mnohé krajiny regiónu, krajiny mimo regiónu, ako aj Misie OSN v Afganistane. Bohužiaľ, až doteraz podobné stretnutia a rôzne formáty, ktoré boli založené za účelom podpory stabilizovania situácie v Afganistane, boli zatiaľ bezvýsledné.

V súvislosti s touto skutočnosťou v Moskve bolo rozhodnuté zintenzívniť úsilie o vypracovanie spoločného regionálneho prístupu posilnenia národného zmieru a vytvorenie priaznivých podmienok pre umožnenie priamych rozhovorov medzi vládou IRA a Hnutím Taliban. Na riešenie tejto úlohy boli zamerané konzultácie vo formáte Moskovského dialógu za účasti zainteresovaných strán v decembri 2016 a februári tohto roka. Máme v úmysle pokračovať v tejto práci pre čo najskoršie ukončenie bratovražednej vojny, dosiahnutie harmónie a mieru v Afganistane,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 294x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1079x 👤eugenius

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 557x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 741x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,