asfasdf ×

NázorObčana.sk

Poľsko zasa odložilo zavedenie eura, tento raz o tom nechce uvažovať najbližších 10 - 20 rokov

 Aktuality

Poľsko nemieni zavádzať euro v priebehu najbližších 10 – 20 rokov. Vyhlásil to poľský vicepremiér Mateusz Morawiecki. Poukázal na to, že zatiaľ nie sú vytvorené dobré podmienky, aby sa Poľsko odhodlalo na podobný krok.

17 Marec
2017 18:00:16

 

Foto: Facebook

Vysvetlil, že keby Poľsko stratilo také nástroje, ako možnosť emitovať dlh, určovať percentuálne body a tlačiť voľne konvertovanú valutu, krajina by to mohla rýchlo oľutovať. „O 10 – 20 rokov, keď kľúčové parametre hospodárstva krajiny budú porovnateľné s tými, ktoré sú v Nemecku, Francúzsku a Holandsku, určite sa nad tým zamyslíme,“ podčiarkol.

Na druhej strane predseda strany Právo a spravodlivosť Jarosław Kaczyński vyhlásil, že Poľsko dokáže prejsť na euro iba vtedy, keď jeho HDP v prepočte na priemerného obyvateľa dosiahne 85 percent úrovne, ktorá je v Nemecku. Podľa výpočtov odborníkov, v súčasnosti dosahuje 69 percent priemeru Európskej únie.

Odborníci pripomínajú, že v časoch, keď Poľsko vstupovalo do EÚ, jeho HDP dosahoval iba polovicu európskeho priemeru. Podčiarkujú, že súčasné tempo rastu poľského hospodárstva je vyššie ako priemer v EÚ. Jarosław Kaczyński sarkasticky poznamenal, že „tí, ktorí si myslia, že Západ je preplnený dobrými strýčkami, ktoré sa chcú postarať o naše záujmy, vôbec by sa nemali zaoberať politikou.“ Prízvukoval, že zavedenie eura v Poľsku by ho „navždy premenilo na provinčnú krajinu.“ 

Poľské média v tejto súvislosti pripomínajú nedávny konflikt medzi Poľskom a EÚ kvôli kandidatúre Donalda Tuska. Poukazujú na to, že Poľsko už viac razy odmietlo zavedenie eura v krajine. Najprv v r. 2010 to odložilo v dôsledku fiškálnej krízy Grécka, potom ho mienilo prijať v r. 2012, neskôr v r. 2015, ale zakaždým toto rozhodnutie odložilo.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 597x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 643x 👤eugenius
,