Taliansky denník La Stampa redakčný úvodník venoval téme rusko-amerických vzťahov, údajných hakerských útokov Kremľa, hádkam medzi Demokratmi a Republikánmi a situácii v USA v prvých mesiacoch vládnutia nového prezidenta.
Foto: Screenshot La Stampa
La Stampa sa domnieva, že Vladimír Putin zasial semena sváru do americkej spoločnosti a tie vyrástli a už dosiahli rozmery pozoruhodných rastlín. Podľa talianskeho denníku, Putin je spokojný so svojou prácou a teraz sa so spokojnosťou prizerá na chaos, ktorý vypukol v americkej politike a celkovo v americkom verejnom živote. Putin sa s úsmevom pozerá, ako sa medzi sebou, ako kovboji, bijú Demokrati a Republikáni.
Pondelňajšia diskusia v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu na margo údajného spojenia volebného tímu Donalda Trumpa s Ruskom autorom článku v La Stampa pripomenula známe scény z amerických westernov, keď sa kovboji bijú a strieľajú v amerických krčmách – saoonoch. Ako aj všetky podobné diskusia predtým, aj táto sa skončila bez výsledku: obidve strany sa navzájom poobviňovali a pourážali a týmto sa všetko aj skončilo – nikto nič nedokázal a v tomto spore sa nepohli dopredu.
La Stampa pripomína, že Donald Trump v ostatnom období predsa dostal zopár tvrdých úderov. Napríklad, riaditeľ FBI James Comey potvrdil, že jeho úrad vyšetruje spojenie niektorých členov predvolebného tímu Donalda Trumpa s Ruskom. Zároveň uviedol, že obvinenia bývalého amerického prezidenta Baraka Obamy z odpočúvania Trumpovej kancelárie sa na ničom nezakladajú. Vedenie tajných služieb ako aj pred voľbami, tak aj po voľbách zostáva na strane Demokratov.
„Na druhej strane Demokratom sa nepodarilo „knockoutovať“ nového amerického prezidenta, pretože Republikáni postavili sa na jeho obranu, ako bodyguardi, a hádku sa pokúsili previesť na iné koľaje. Pozornosť verejnosti a médií neupriamili na činnosť Ruska, ako to robia Demokrati, ale na úniky tajných materiálov z prostredia tajných služieb. Riaditeľ FBI James Comey počas pondelňajšej diskusie sa pokúsil znovu získať priazeň Demokratov, ktorí sú veľmi nespokojní s tým, že šéf FBI krátko pred voľbami prezradil, že prebieha vyšetrovanie Hillary Clintonovej v súvislosti s jej mailami. A to sa mu aj podarilo, pretože prezentoval Donalda Trumpa ako luhára,“ prízvukuje denník.
La Stampa uvádza, že predseda výboru pre spravodajské záležitosti Snemovne reprezentantov Devin Nunes plnil pokyny svojich nadriadených a snažil sa dokázať, že ruskí hakeri v niektorých štátoch skutočne zmanipulovali výsledky volieb v prospech Republikánov. Žiadny dôkaz síce nepredložil, ale, ako podčiarkuje taliansky denník, to ani nebolo potrebné: mnohí Američania klamstvu uverili a v súčasnosti je podpora nového amerického prezidenta rekordne nízka – iba 37 percent.
„A v Kremli Vladimír Putin môže s potešením sledovať boje v americkom saloonu. FBI a NSA tvrdia, že ruské tajné služby uskutočňujú efektívne operácie, vyvíjajú búrlivú činnosť a údajne to robia pod bezprostrednou taktovkou samotného Vladimíra Putina, ktorý zasial chaos a škriepky v Spojených štátoch,“ uvádza taliansky denník.
La Stampa prízvukuje, že iba naivní ľudia si môžu uveriť, že Donald Trump v skutočnosti spolupracoval s Ruskom, hovorí, že Kremeľ mal iné plány a tie sa mu úplne vydarili: „V skutočnosti Moskva chcela zasiať hašterenie a v tom uspela. Teraz nastal čas Parížu a Berlínu a neskôr uvidíme, kedy a čo sa to stane v Ríme. Putinovo víťazstvo spočíva v tom, že dokázal vyprovokovať nedôveru, ktorá v súčasnosti paralyzuje Ameriku. Rastie počet voličov, ktorí tvrdia, že Trump je nelegitímny prezident. V radoch mladých ľudí do 30 rokov toto číslo dosahuje 57%. Putin chcel zasiať semena rozkolu a sú už dobre naklíčené,“ uzatvára svoj komentár taliansky denník La Stampa.