asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko, krajania: Štartovala 23. DIDA

 Aktuality

Vo svojom pravidelnom marcovo-aprílovom termíne v piatok, 24. marca, sa v Pivnici začal 23. Festival Divadelných inscenácií dolnozemských autorov. Prvý deň patril i otvoreniu dvoch sprievodných podujatí.

27 Marec
2017 19:20:27

 

Foto: Anna Francistyová

Dokumentárna výstava Anna Franková – Dejiny pre súčasnosť sa do Pivnice dostala vďaka spolupráci OD Janka Čemana, organizácie Otvorená komunikácia a Domu Anny Frankovej. V modrej sieni je inštalovaných 32 panelov, na ktorých je znázornený nešťastný osud židovského dievčaťa, ktoré umrelo v koncentračnom tábore. Je tu i ďalších 7 panelov s prehľadom uplynulých 70 rokov v dejinách Srbska.

Na otvorení výstavy o jej náplni prítomným hovorila Ana Kostadinovićová, koordinátorka projektu HIP (Historija, istorija, povijest – lekcije za sadašnjost), v rámci ktorého sa výstava dostala do Srbska. Pivnica je šieste prostredie v našej krajine, kam výstava zavítala. Do pivnickej prezentácie je zapojených i 10 žiakov ZŠ 15. októbra, ktorí ako praví sprievodcovia sprítomňujú návštevníkom jednotlivé časti výstavy. Pozrieť si ju možno počas celého festivalu.

Novinkou tohto ročníka festivalu DIDA je Výstava a konkurz plagátov účinkujúcich predstavení. Je to nielen výstava, ale aj vyhodnotenie najkreatívnejšieho pútača. Organizátori si prichvaľujú, že 13 prihlásených inscenácií sprevádza 12 plagátov.

Návštevníci si ich môžu pozrieť počas celého festivalu vo vstupnej hale divadelnej siene, kde DIDA prebieha. O význame plagátu a o tejto novej akcii na otvorení výstavy hovorili Vladimír Brňa a Kvetoslava Imreková-Šusterová. Predsedníčkou tímu, ktorý navrhol túto festivalovú novinku, je Andrea Merníková.

BOHATÝ DIVADELNÝ SVIATOK

Vo včerajšom slávnostnom otvorení tradičného divadelného podujatia DIDA 2017 sa z javiska divákom v mene patrónov festivalu prihovorili Anna Tomanová-Makanová, predsedníčka NRSNM, a Miroslava Šolaja, vedúca úseku spoločenských činností v Zhromaždení obce Báčska Palanka. Vladimír Brňa v mene organizačného výboru a OD Janka Čemana privítal i Annu Chrťanovú-Leskovac, riaditeľku Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov, a osobitne predstavil predsedníčku organizačného výboru Andreu Merníkovú, ktorá dala „novú výtvarnú identitu festivalu DIDA“.

DIDA 2017 ponúka záujemcom skutočne bohatý program: od piatka 24. do nedele 26. marca a do štvrtka 30. marca do nedele 2. apríla tu odznie 10 súťažných predstavení a tri hosťujúce. K spomenutým a včera otvoreným dvom sprievodným podujatiam pribudnú ďalšie dve.

Hodnotiaca komisia pracuje v štandardnom zložení: Zuzana Tárnociová, predsedníčka, Vladimír Valentík a Mr. Zuzana Týrová, členovia. Pri posudzovaní tohto divadelného ročníka osobitne zhodnotia i 4 nové predlohy.

Na prvom festivalom dni sa divákom predstavili hostitelia – členovia OD Janka Čemana s predstavením Dievča, ktoré písalo.

Autorom je Samuel Gašparec a réžiu mala na starosti Katarína Mišíková-Hitzingerová. Inscenácia oslovila divákov. Sprievodnými zvukovými efektmi bombardovania pripomenula divákom bombové útoky na našu krajinu presne pred 18. rokmi – presne 24. marca 1999.

Anna Francistyová

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1112x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1034x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 985x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1849x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,