asfasdf ×

NázorObčana.sk

Videoreportáž: Malý víkendový Majdan v Bielorusku. Zatkli stovky protestujúcich

 Aktuality

Geniálny bieloruský stratég Alexander Lukašenko zasa vymyslel zaujímavú novinku. Ako totálny európsky demokrat povolil občanom organizovať rečnícke „majdany“ na námestiach, ale politické zmeny a celoštátny „Majdan“ prísne zakázal...

27 Marec
2017 19:22:48

 

Foto: Screenshot YouTube

Cez víkend však svoju „dobrú vôľu“ mohol oľutovať: po celej krajine sa konali mohutné protestné akcie práve v rámci Dňa vôli, ktorý pre zmenu vyhlásila opozícia. Protesty boli také masové, ostré a hlučné, že musela zasahovať polícia a špeciálne jednotky, aby upokojili horúce hlavy a nepripustili „bieloruský majdan“.

Podľa správ viacerých svetových médií, v sobotu, 25. marca, po celej krajine zatkli stovky protestujúcich. Napriek tomu, že bieloruské vedenie rezolútne „neodporučilo ďalšie zhromaždenia a protesty“, ozveny sobotňajších demonštrácií sa ozvali aj včera.

Agentúry uvádzajú, že, napríklad, iba na protestoch v hlavnom meste Bieloruska v Minsku sa v sobotu zúčastnilo do 1,5 tisíce ľudí. Polícia a špeciálne jednotky, podľa tých istých zdrojov, zadržali 100 – 150 ľudí. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú oveľa vyšší počet – asi 700 zadržaných. Zadržali aj desiatky demonštrantov v iných mestách krajiny.   

Desiatky svedkov na sociálnych sieťach prízvukujú tú istú zvláštnosť: polícia a špeciálne jednotky sa zaoberali svojráznou „prevenciou“ – snažili sa zahasiť oheň, kým sa ešte poriadne nerozhorel. Už na začiatku protestných akcií ľudia v uniformách všemožnými spôsobmi sa snažili rozdeliť protestujúcich na drobné skupiny a vytlačiť ich z hlavných ulíc a námestí. Vyzývali, aby sa rozišli. Najhlučnejších a najnepokornejších nakladali do policajných áut o odvážali na výsluch. Po niekoľkých hodinách „registrácie“ a besedy na polícii všetkých zadržaných demonštrantov prepustili.

Centrálne, ale aj opozičné bieloruské média priznávajú, že bieloruské vedenie a špeciálne jednotky sa určite použili z ukrajinského Majdanu a nezopakovali ani jednu chybu z tých, ktoré urobil Janukovič a velitelia ukrajinskej polície. Špeciálne jednotky besedami, prosbami, ale aj obuškami presviedčali občanov, aby sa nezhromažďovali do veľkých skupín, nepodnikali „tvrdé akcie“, nerobili neporiadok a radšej sa rozišli. To sa im nakoniec aj podarilo. Fakticky v priebehu 1,5 hodiny všetky demonštrácie v Minsku boli „zahasené“. Podobne to dopadlo aj v iných bieloruských mestách. Všetko sa skončilo prakticky o 15.30. hod a o 17.30. hod. polícia začala prepúšťať zadržaných demonštrantov.   


Napriek tomu, že bieloruské vedenie, samotný Alexander Lukašenko a velenie polície lopatisticky jasné vysvetlilo, že „neodporúča“ ďalšie protesty v nedeľu, včera aj tak na práve poludnie do ulíc bieloruských miest vyšli stovky demonštrantov. Bolo ich oveľa menej, ako v sobotu. Polícia použila tú istú taktiku: vytlačila demonštrantov z hlavných ulíc, nepustila ich do centra, mnohých prihovorila, aby sa rozišli, veľké skupiny rozdelila na malé, ktoré postupne úplne rozptýlila, najhorúcejšie hlavy zatkla. Majdan sa nestihol rozhorieť... 

Upokojiť ľudí v uliciach sa snažil samotný veliteľ minských kukláčov Dmitrij Balaba. Varoval, že všetky nedeľňajšie demonštrácie sú protizákonné. Polícia zadržala asi 20 ľudí, väčšinou vodcov opozície. Medzi nimi boli: obhajkyňa ľudských práv Tatiana Revjaková, riaditeľ Art-sjadziby Pavel Belous aj s manželkou, novinár Roman Protasevič, poet Stas Karpov – spolu s bratom, novinári televíznej stanice Belsat Alexej Minčonok a Ales Zalevskíj a iní. Ako uvádzajú zdroje bieloruskej opozície na sociálnych sieťach, všetkých do 17. hodiny prepustili na slobodu. 

Naši čitatelia si sami môžu urobiť akú – takú predstavu, čo sa dialo cez víkend v Bielorusku – ponúkame niekoľko videí.

Videá /udalosti 25. a 26. marca/ si môžete pozrieť tu:

 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1471x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2002x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1893x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1662x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,