asfasdf ×

NázorObčana.sk

Na Aljaške vyhlásili, že pod Moskvou mohli byť rozvinutejší

 Aktuality

„Aljaška mohla byť omnoho rozvinutejšia, ak by sa nachádzala pod správou Ruska; Moskva, ak by Aljašku nepredala koncom 19. storočia, by sa možno bola sústredila na rozvoj polostrova z pohľadu jeho národnej bezpečnosti.“

31 Marec
2017 18:58:19

 

Foto: Facebook 

Vyhlásil to pre RIA Novosti poradca  pre arktickú politiku vlády štátu Aljaška Craig Fleener.

„Na túto otázku sa dá pozerať z dvoch uhlov: napríklad zo strany národnej bezpečnosti. Ak by Rusko videlo v Aljaške strategický región a oni (RF) by sa naň takto kvôli blízkosti USA a Kanady aj pozerali, Rusi bt asi rozvíjali Aljašku z pohľadu zabezpečenia národnej bezpečnosti. No a toto by vyústilo do rozvoja ťažby a spravocania ropy, plynu a minerálnych surovín. Preto je celkom možné, že vo vzťahu zabezpečenia bezpečnosti štátu by bol tento región omnoho rozvinutejší“, vyhlásil Fleener.

Pri tom poznamenal, že možností na návrat Aljašky Rusku niet. „Nemyslím, že USA by nás pustili. Taktiež si nemyslím, že by s tým súhlasili obyvatelia Aljašky“, poznamenal.

„My si však ceníme dedičstvo, ktoré je na Aljaške. Máme veľké ruské spoločenstvo, veľa ľudí rozpráva po rusky a sme na to pyšní. Chceme mať dobré a silné vzťahy s Ruskom z mnohých dôvodov, historicky sme spojení a toto je pre Aljašku dôležité“, dodal vysvetľujúc, že jedným z potenciálnych smerov spolupráce je rozvoj kontaktov v sfére monitorovania a sledovania lodí a tiež pomoci lodiam v Beringovom mori, ktoré by tam postihli nešťastia.

Aljaška sa dostala USA na základe rozhodnutia cára Alexandra II v marci 1867 za sedem miliónov 200 tisíc dolárov v zlate. Oficiálny ceremoniál odovzdania sa konal v Novoarchangeľsku 6. októbra daného roka.

Južné pobrežie Aljašky s ostrovmi Aleutského valu bolo odhalené 15. 7. 1741 (všetky dátumy sú podľa Juliánskeho kalendára) Druhou Kamčatskou expedíciou pod vedením komandora ruského loďstva Vitusa Beringa. Toto odhalenie zabezpečilo prioritu Ruska pri osvojení si Aljašky počas nasledujúcich 125 rokov.  

Podľa ria.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 546x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 475x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 709x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 985x 👤eugenius
,