asfasdf ×

NázorObčana.sk

Delegácia zo Slovenska aj s predstaviteľmi pokrajiny a NRSNM

 Aktuality

V rámci záverečného dňa úradnej návštevy štátneho tajomníka Lukáša Parízeka usporiadané boli stretnutia s predstaviteľmi pokrajinskej vlády, zhromaždenia a Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny.

31 Marec
2017 18:59:33

 

Foto: Jasmina Pániková

Delegácia mala stretnutie najprv s pokrajinským tajomníkom pre správu, predpisy a národnostné menšiny – národnostné spoločenstvá Mihályom Nyilasom a tajomníkom pre kultúru, verejné informovanie a vzťahy s náboženskými spoločenstvami Miroslavom Štatkićom.

O postavení a právach Slovákov

Keďže stretnutia na pôde pokrajinskej vlády a parlamentu boli zatvorené pre médiá, v písomnom oznámení uvádzajú, že štátny tajomník vyjadril spokojnosť s postavením Slovákov v našej krajine. Ako povedal, vďaka pochopeniu väčšinového národa si Slováci zachovali svoju národnostnú identitu.

Na stretnutí s predsedom Zhromaždenia Istvánom Pásztorom obe strany skonštatovali, že sú vzťahy medzi dvomi krajinami partnerské a priateľské, čomu prispievajú slovenská národnostná menšina v Srbsku a srbská menšina na Slovensku. Témou stretnutia boli témy súvisiace s postavením a uskutočňovaním práv príslušníkov našej menšiny.

Predseda pokrajinského parlamentu skonštatoval, že vďaka potenciálu a právam, ktoré Slováci uskutočňujú, prispievajú nielen k zachovaniu svojej identity, ale aj rozvoju celkovej spoločnosti.

Štátny tajomník a predseda parlamentu sa pri dnešnom stretnutí uzhodli, že je potrebné dať osobitný dôraz na vzdelávanie pre špecifické oblasti  a povolania, čím by sa zastavil trend odchodu príslušníkov národnostných menšín do materských krajín.

V NRSNM najmä o vzdelávaní

Stretnutie s predsedníčkou Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny Annou Tomanovou-Makanovou a predsedami výborov sa nieslo v znamení vzdelávania.

Štátny tajomník sa zaujímal o vyučovanie slovenčiny, čiže o formovanie skupín menších ako 15 žiakov. Ako predseda Výboru pre vzdelávanie Ján Brna informoval, ministerstvo odmieta žiadosti o formovanie skupín, v ktorých by bolo menej ako 15 žiakov.

Jasmina Pániková

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 389x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 393x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 636x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 917x 👤eugenius
,