asfasdf ×

NázorObčana.sk

Delegácia zo Slovenska aj s predstaviteľmi pokrajiny a NRSNM

 Aktuality

V rámci záverečného dňa úradnej návštevy štátneho tajomníka Lukáša Parízeka usporiadané boli stretnutia s predstaviteľmi pokrajinskej vlády, zhromaždenia a Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny.

31 Marec
2017 18:59:33

 

Foto: Jasmina Pániková

Delegácia mala stretnutie najprv s pokrajinským tajomníkom pre správu, predpisy a národnostné menšiny – národnostné spoločenstvá Mihályom Nyilasom a tajomníkom pre kultúru, verejné informovanie a vzťahy s náboženskými spoločenstvami Miroslavom Štatkićom.

O postavení a právach Slovákov

Keďže stretnutia na pôde pokrajinskej vlády a parlamentu boli zatvorené pre médiá, v písomnom oznámení uvádzajú, že štátny tajomník vyjadril spokojnosť s postavením Slovákov v našej krajine. Ako povedal, vďaka pochopeniu väčšinového národa si Slováci zachovali svoju národnostnú identitu.

Na stretnutí s predsedom Zhromaždenia Istvánom Pásztorom obe strany skonštatovali, že sú vzťahy medzi dvomi krajinami partnerské a priateľské, čomu prispievajú slovenská národnostná menšina v Srbsku a srbská menšina na Slovensku. Témou stretnutia boli témy súvisiace s postavením a uskutočňovaním práv príslušníkov našej menšiny.

Predseda pokrajinského parlamentu skonštatoval, že vďaka potenciálu a právam, ktoré Slováci uskutočňujú, prispievajú nielen k zachovaniu svojej identity, ale aj rozvoju celkovej spoločnosti.

Štátny tajomník a predseda parlamentu sa pri dnešnom stretnutí uzhodli, že je potrebné dať osobitný dôraz na vzdelávanie pre špecifické oblasti  a povolania, čím by sa zastavil trend odchodu príslušníkov národnostných menšín do materských krajín.

V NRSNM najmä o vzdelávaní

Stretnutie s predsedníčkou Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny Annou Tomanovou-Makanovou a predsedami výborov sa nieslo v znamení vzdelávania.

Štátny tajomník sa zaujímal o vyučovanie slovenčiny, čiže o formovanie skupín menších ako 15 žiakov. Ako predseda Výboru pre vzdelávanie Ján Brna informoval, ministerstvo odmieta žiadosti o formovanie skupín, v ktorých by bolo menej ako 15 žiakov.

Jasmina Pániková

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 265x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1042x 👤eugenius

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 548x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 729x 👤eugenius
,