asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko, krajania: Krásny dar ku Dňu študentov

 Aktuality

Výstava Majstri ducha odštartovala svoju púť v Srbsku najprv v októbri 2016 v Národnom zhromaždení Srbska a to v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

06 Apríl
2017 19:26:15

 

Foto: Oto Filip

Druhou zastávkou bolo  Múzeum vedy a techniky v  Belehrade, treťou Fakulta technických vied v Novom Sade. Tento jedinečný projekt na dvadsiatich piatich paneloch znázorňuje zaujímavé udalosti z astronómie, fyziky, matematiky, biológie, geológie a iných vied. Prezentuje diela významných slovenských vedcov, pôsobiacich od 15. storočia do súčasnosti.

„ Takéto výstavy sú veľmi osožné. Hlavne preto, aby naši študenti boli informovaní o tom, čím všetko sa slovenskí vedci zaoberali. Tiež prispievajú k lepšiemu poznávaniu a výmene študentov. A môžu nám aj byť vzorom, aby sme aj my zorganizovali takéto podujatia a prezentovali ich v rôznych častiach Európy,“ uviedol na úvod vernisáže dekan Fakulty technických vied Rade Doroslovački.

Rektor Novosadskej univerzity Dušan Nikolić výstavu označil nielen ako možnosť dozvedieť sa viac o slovenskej vede, ale aj ako inšpiráciu a príležitosť krásnym spôsobom osláviť 4. apríl – Deň študentov. Podtajomníčka Pokrajinského sekretariátu pre vysokoškolské vzdelávanie a vedecko-výskumnú činnosť Svetlana Mihićová sa zmienila o význame slova majster, podotýkajúc, že ďakujúc tým niekdajším, dnes máme česť zistiť ako vznikol prvý šachový prístroj, alebo získať odpoveď na otázku kde je najstaršia banícka škola na svete.

„Túto výstavu prezentujeme tretíkrát a budeme hľadať možnosť predstaviť ju aj na iných technických fakultách. Aby sme ukázali, že Slovensko nie sú len Katky a Evky, ktoré chodia do Belehradu za prácou, ale, že je to aj rad veľmi významných ľudí. Takých, ktorí svojimi svetovými vynálezmi prispeli k rozvoju vedy a techniky všeobecne vo svete. Keď som výstavu prvýkrát uvidela, bola som aj sama prekvapená, že sú tam i mená o ktorých som vôbec netušila, že majú slovenské korene. Prevažujú na nej technické vedy a som presvedčená, že v technike je budúcnosť. My potrebujeme riešiť toľko problémov v oblasti životného prostredia, klímy a inde. Takže, naša budúcnosť je aj o našom prežití. Som veľmi hrdá na to, že Slovensko má takých ľudí, ktorí sa zaslúžili o svetové vynálezy,“ vyzdvihuje veľvyslankyňa SR v Srbsku Dagmar Repčeková, ktorá výstavu úradne otvorila.

Z budúcich podujatí uviedla, že v Srbsku v noci z 2. na 3. októbra usporiadajú Noc architektúry, na ktorej prezentujú modely architektonických skvostov z viacerých krajín vypracované študentmi. Ďalším podujatím, ktoré sa zrodilo z návštevy štátneho tajomníka Parízeka, je stretnutie predstaviteľov firiem v oblasti informatiky a komunikačných technológii v Bratislave, pravdepodobne tiež v októbri.

Oto Filip

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1306x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1820x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1734x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1538x 👤eugenius
,