asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko, krajania. Nový Sad: Protesty pokračujú

 Aktuality

Protesty proti diktatúre trvajú už týždeň. V Novom Sade sa aj 10. apríla zišli tisíce študentov a občanov. Protestujúci predložili zosúladené požiadavky s ostatnými mestami, ktoré vysvetlil Miran Pogačar zo Študentského hnutia, píše portál 021.rs.

12 Apríl
2017 19:39:47

 

Foto: Danuška Berediová

Požiadavky

Hlavnou požiadavkou je zrušenie diktatúry a celková zmena politickej elity, v čele s Aleksandrom Vučićom. Ďalej žiadajú férové a slobodné voľby, momentálnu úpravu voličského zoznamu, zmenu členov RIK-u, zabezpečenie rovnakého prístupu médiám všetkým kandidátom, a prísne sankcionovanie kúpy hlasov a vydieranie voličov, zavedenie záväzného TV duelu a verejné financovanie politickej kampane.

Žiadajú aj zmenu zodpovedných redaktorov RTS-u a RTV-a, ako aj prísne sankcionovanie všetkých médií, ktoré porušujú mediálne zákony a Kódex novinárov Srbska.

Ďalej žiadajú departizáciu, momentálne prepustenie všetkých straníckych a skorumpovaných funkcionárov vo verejných podnikoch, decentralizáciu: premiestnenie politickej moci na lokálnu úroveň a väčšiu účasť občanov v rozhodovaní o spoločnosti a priame voľby lokálnej moci.

Žiadajú aj zmenu priorít ekonomickej a sociálnej politiky, ochranu práv a zlepšenie statusu všetkých robotníkov. Jedna z požiadaviek je aj zrušenie nezákonného zmenšenia dôchodkov, platov, reforma systému sociálnych dávok, revízia dohody s MMF-omznemožnenie pokračovania privatizácii verejných podnikov. Na koniec, žiadajú celkové verejné financovanie a všetkým dostupné vzdelanie a zdravotníctvo.

Proti systému

Na začiatku kolóny bol transparent „Proti systému“. Zoskupení prechádzku začali v Zmaj Jovovej ulici a skončili pred Pokrajinskou vládou. Po troch hodinách, protest bol ukončený, bez incidentov ako aj doteraz, a nový je naplánovaný na dnes o 18.00.

Včera sa opäť protestovalo aj v Belehrade, Niši, Kraljeve, Subotici, Čačku a Kragujevci. Protesty v Novom Sade organizuje Študentské hnutie, kým v ostatných mestách sa občania organizujú prostredníctvom sociálnych sietí.

Danuška Berediová

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

25 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 597x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 639x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,