asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko, krajania. Nový Sad: Protesty pokračujú

 Aktuality

Protesty proti diktatúre trvajú už týždeň. V Novom Sade sa aj 10. apríla zišli tisíce študentov a občanov. Protestujúci predložili zosúladené požiadavky s ostatnými mestami, ktoré vysvetlil Miran Pogačar zo Študentského hnutia, píše portál 021.rs.

12 Apríl
2017 19:39:47

 

Foto: Danuška Berediová

Požiadavky

Hlavnou požiadavkou je zrušenie diktatúry a celková zmena politickej elity, v čele s Aleksandrom Vučićom. Ďalej žiadajú férové a slobodné voľby, momentálnu úpravu voličského zoznamu, zmenu členov RIK-u, zabezpečenie rovnakého prístupu médiám všetkým kandidátom, a prísne sankcionovanie kúpy hlasov a vydieranie voličov, zavedenie záväzného TV duelu a verejné financovanie politickej kampane.

Žiadajú aj zmenu zodpovedných redaktorov RTS-u a RTV-a, ako aj prísne sankcionovanie všetkých médií, ktoré porušujú mediálne zákony a Kódex novinárov Srbska.

Ďalej žiadajú departizáciu, momentálne prepustenie všetkých straníckych a skorumpovaných funkcionárov vo verejných podnikoch, decentralizáciu: premiestnenie politickej moci na lokálnu úroveň a väčšiu účasť občanov v rozhodovaní o spoločnosti a priame voľby lokálnej moci.

Žiadajú aj zmenu priorít ekonomickej a sociálnej politiky, ochranu práv a zlepšenie statusu všetkých robotníkov. Jedna z požiadaviek je aj zrušenie nezákonného zmenšenia dôchodkov, platov, reforma systému sociálnych dávok, revízia dohody s MMF-omznemožnenie pokračovania privatizácii verejných podnikov. Na koniec, žiadajú celkové verejné financovanie a všetkým dostupné vzdelanie a zdravotníctvo.

Proti systému

Na začiatku kolóny bol transparent „Proti systému“. Zoskupení prechádzku začali v Zmaj Jovovej ulici a skončili pred Pokrajinskou vládou. Po troch hodinách, protest bol ukončený, bez incidentov ako aj doteraz, a nový je naplánovaný na dnes o 18.00.

Včera sa opäť protestovalo aj v Belehrade, Niši, Kraljeve, Subotici, Čačku a Kragujevci. Protesty v Novom Sade organizuje Študentské hnutie, kým v ostatných mestách sa občania organizujú prostredníctvom sociálnych sietí.

Danuška Berediová

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

25 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 393x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 393x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 639x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 919x 👤eugenius
,