asfasdf ×

NázorObčana.sk

Päťdesiat poslancov Európskeho parlamentu označilo Škótsko za najžiadanejšieho a najočakávanejšieho nového plnohodnotného člena EÚ

 Aktuality

Brexitové zákopy budujú na obidvoch stranách Lamanšskej kaluže. A stále vyrážajú do protiútokov. Zatiaľ, na začiatku tejto kontinentálnej „vojny“ prevahu nemá nik. Na tvrdý Brexit Londýnu Brusel odpovedá zahrávaním sa so Škótskom.

15 Apríl
2017 18:40:40

 

Foto: Facebook

Škóti nechcú von z Európskej únie a preto Brusel nahmatáva slabé miesta v zatiaľ ešte funkčnom mechanizme Spojeného kráľovstva. Veľmi dôležitou „súčiastkou“ tohto mechanizmu je Škótsko. Brusel presne vie, že ak sa podarí ovládnuť túto „súčiastku“, Londýn stratí dôležité eso. Narábať s touto „súčiastkou“ nie je ťažké: Brusel a Edinburgh si želajú fakticky to isté – spoločnú úniu a jednotný trh.

Preto v Bruseli by radi vytrhli Škótsko z „pazúrov“ Veľkej Británie a po odchode Spojeného kráľovstva z únie vrátili samostatné Škótsko do Európskej únie. V tomto zámery Bruselu a Edinburghu sa vo mnohom zhodujú. Preto skupina 50 poslancov Európskeho parlamentu poslala otvorený list predsedovi škótskeho parlamentu Kenovi Macintoshovi a poslancom Holyroodu, v ktorom vyjadrila svoju podporu ich zámeru na návrat Škótska do EÚ po Brexite ako plnohodnotného člena Európskej únie.

V tejto skupine sú europoslanci z Belgicka, Grécka, Francúzska, Maďarska, Malty, Nemecka,  Portugalska, Španielska, Švédska a Talianska. Vo svojom otvorenom liste uvádzajú, že väčšina poslancov Európskeho parlamentu si uvedomuje, že Škótsko túži zostať v únii a preto sú ochotní mu všemožne pomáhať a docieliť, aby táto krajina, ako nezávislý štát, sa zasa vrátila do Európskej únie.

„Uvedomujeme si, že odchod z EÚ nebol vašou voľbou a Škótsko hlasovalo za zotrvanie v únii. O otázke ústavnej budúcnosti Škótska a vzťahoch s Veľkou Britániou musia rozhodnúť samotní obyvatelia Škótska. Nemôžeme nariadiť, ktorou cestou by sa malo vybrať  Škótsko, ale ak sa Škótsko rozhodne stať nezávislým štátom a potom zostať v Európskej únii, poskytneme mu v tomto procese rozsiahlu podporu, aby tento prechodný proces bol čo najrýchlejší a najjednoduchší,“ uvádza sa v liste europoslancov.

V závere vyjadrujú presvedčenie, že „Škótsko bude najžiadanejším a najočakávanejším  plnohodnotným členom Európskej únie, a päť miliónov jeho obyvateľov budú mať zaručené všetky práva a výhody obyvateľov Európskej únie.“

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

50 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 618x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 660x 👤eugenius
,