asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Izraeli viac ako 1200 väzňov vyhlásili hladovku. Krajinou otriasajú protestné akcie, vláda zatiaľ nemieni rokovať s vźňami

 Aktuality

V pondelok viac ako tisíc izraelských väzňov, väčšina z ktorých sú bývalí bojovníci alebo aktivisti rôznych moslimských skupín a hnutí, vyhlásila hladovku. Po celej krajine pretrvávajú protestné akcie, situácia je dosť napätá.

18 Apríl
2017 19:49:04

 

Foto: izraelské média

Izraelské média uvádzajú, že drvivá väčšina väzňov, ktorí vyhlásili hladovku, sú členmi Fatahu /Hnutie za nacionálne oslobodenie Palestíny - Harakat at-Tahrir al-Watani al-Filastini/ a Hamasu /Islamského hnutia odporu  - palestínskej strany a hnutia/, ako aj členovia iných politických strán a teroristických organizácií.

Riaditeľstvo väzníc Izraela uvádza, že sa do hladovky zapojilo asi 1200 väzňov. Palestínska agentúra Maan tento počet odhaduje na viac ako 1600 väzňov. Tejto hladovke predchádzali mnohopočetné protestné akcie, ktoré Izraelom otriasli už deň predtým – 16. apríla. Účastníci protestných demonštrácií žiadali, aby vláda prepustila všetkých politických väzňov. V meste Umm mal-Fath protestujúci vytvorili stanový tábor a rozmiestnili plagáty s nápismi „Sme všetci väzni!“

Izraelské média uvádzajú, že formálnym dôvodom masovej hladovky je protest proti zlým podmienkam „pobytu“ väzňov v izraelských väzniciach. Navyše prednedávnom tieto podmienky sprísnili – pre väzňov, ktorí patria do teroristických skupín, alebo pre „osamelých“ teroristov. Účastníci protestov žiadajú taktiež oslobodiť väzňov, ktorí sú zadržiavaní bez súdneho rozhodnutia.

Iniciátorom hladovky pod heslom „Sloboda a dôstojnosť“ je jeden z lídrov bojového krídla Fatahu Maruan Barghouti, ktorý žiada usporiadanie parlamentných a prezidentských volieb v Palestínskej autonómii. Práve pred niekoľkými dňami „oslávil“ 15. výročie svojho väznenia. Dostal doživotie. Izraelské média sa domnievajú, že túto masovú hladovku vyvolal hlavne preto, že chce prilákať pozornosť verejnosti a dostať sa z väzenia – ako kandidát na funkciu palestínskeho prezidenta.

K tejto hladovke sa pripojila rada väzňov Hamasu a väzni vo väzniciach Ramon, Nafha a Adarim. Ako uvádzajú jeruzalemské noviny Al Quds, po začiatku hladovky niektorých väzňov z Ramonu previezli do iných väzníc. Riaditeľstvo väzníc Izraela uviedlo, že účastníkom hladovky udelia disciplinárne tresty. Izraelský minister vnútra Gilad Erdan vyhlásil, že štátne orgány nemienia rokovať s teroristami.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1177x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1708x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1636x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1450x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,