asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko: krajania: Martin Kizúr – Austrálske pohľady

 Aktuality

Samostatnú výstavu umeleckých diel Martina Kizúra po druhýkrát v Galérii Zuzky Medveďovej predstavili 13. apríla večer v Báčskom Petrovci.

20 Apríl
2017 06:54:14

 

Foto: Jaroslav Čiep

Výstavu akademického maliara, grafika, ilustrátora a výtvarného pedagóga Martina Kizúra žijúceho v Austrálii Petrovčania mali možnosť vidieť v dávnom novembri roku 1990. Tesne pred autorovým odchodom do zámoria.

Austrálske pohľady

Teraz, pri príležitosti Kizúrových šesťdesiatych narodenín, ktoré oslávil vo februári, Galéria Zuzky Medveďovej v Báčskom Petrovci milovníkom výtvarného umenia predstavila ďalšiu expozíciu tohto umelca.

Druhú petrovskú samostatnú výstavu Martina Kizúra možno zaradiť do menších výstav. Totiž, pozostáva iba z jedenástich obrazov, ktoré časom z Austrálie poštou prichádzali do Petrovca. Prevažne pre potreby pravidelnej kolektívnej výstavy Bienále slovenských výtvarníkov v Srbsku.

Prítomných na vernisáži privítal riaditeľ Slovenského vojvodinského múzea Pavel Čáni a o autorovej tvorbe sa krátko zmienil kurátor výstavy Vladimír Valentík.

O autorovi

Martin Kizúr (1. februára 1957, Kovačica) vyštudoval grafiku na Fakulte výtvarných umení v Belehrade roku 1981. V Belehrade absolvoval aj postgraduálne štúdium roku 1985. Ako vynikajúci študent bol laureátom Ceny za kresbu Fakulty výtvarných umení a Univerzitnej ceny Univerzity umení v Belehrade.

Po návrate do rodiska pôsobil ako výtvarný pedagóg na Gymnáziu Mihajla Pupina a ako kustód Galérie insitného umenia, pre ktorú vypracoval i ochrannú značku. V rokoch 1979 – 1989 uskutočnil študijné cesty do Francúzska, Talianska, Nemecka, Dánska, Belgicka, Maďarska a na Slovensko. Zaoberal sa i ilustráciou.

V novembri 1991 sa Martin Kizúr s rodinou vysťahoval do Austrálie, pokračoval v štúdiu nových umeleckých technológií a v počítačovom grafickom dizajne. Zapojil sa do umeleckého života Austrálie a stal sa členom Združenia výtvarných umelcov Austrálie.

Jaroslav Čiep

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 393x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 393x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 639x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 918x 👤eugenius
,