asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko: krajania: Martin Kizúr – Austrálske pohľady

 Aktuality

Samostatnú výstavu umeleckých diel Martina Kizúra po druhýkrát v Galérii Zuzky Medveďovej predstavili 13. apríla večer v Báčskom Petrovci.

20 Apríl
2017 06:54:14

 

Foto: Jaroslav Čiep

Výstavu akademického maliara, grafika, ilustrátora a výtvarného pedagóga Martina Kizúra žijúceho v Austrálii Petrovčania mali možnosť vidieť v dávnom novembri roku 1990. Tesne pred autorovým odchodom do zámoria.

Austrálske pohľady

Teraz, pri príležitosti Kizúrových šesťdesiatych narodenín, ktoré oslávil vo februári, Galéria Zuzky Medveďovej v Báčskom Petrovci milovníkom výtvarného umenia predstavila ďalšiu expozíciu tohto umelca.

Druhú petrovskú samostatnú výstavu Martina Kizúra možno zaradiť do menších výstav. Totiž, pozostáva iba z jedenástich obrazov, ktoré časom z Austrálie poštou prichádzali do Petrovca. Prevažne pre potreby pravidelnej kolektívnej výstavy Bienále slovenských výtvarníkov v Srbsku.

Prítomných na vernisáži privítal riaditeľ Slovenského vojvodinského múzea Pavel Čáni a o autorovej tvorbe sa krátko zmienil kurátor výstavy Vladimír Valentík.

O autorovi

Martin Kizúr (1. februára 1957, Kovačica) vyštudoval grafiku na Fakulte výtvarných umení v Belehrade roku 1981. V Belehrade absolvoval aj postgraduálne štúdium roku 1985. Ako vynikajúci študent bol laureátom Ceny za kresbu Fakulty výtvarných umení a Univerzitnej ceny Univerzity umení v Belehrade.

Po návrate do rodiska pôsobil ako výtvarný pedagóg na Gymnáziu Mihajla Pupina a ako kustód Galérie insitného umenia, pre ktorú vypracoval i ochrannú značku. V rokoch 1979 – 1989 uskutočnil študijné cesty do Francúzska, Talianska, Nemecka, Dánska, Belgicka, Maďarska a na Slovensko. Zaoberal sa i ilustráciou.

V novembri 1991 sa Martin Kizúr s rodinou vysťahoval do Austrálie, pokračoval v štúdiu nových umeleckých technológií a v počítačovom grafickom dizajne. Zapojil sa do umeleckého života Austrálie a stal sa členom Združenia výtvarných umelcov Austrálie.

Jaroslav Čiep

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1172x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1707x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1630x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1445x 👤eugenius
,