asfasdf ×

NázorObčana.sk

Na dne Čierneho mora blízko Krymu ruskí potápači našli nemeckú loď, ktorá počas druhej svetovej vojny vyvážala nakradnuté bohatstvá

 Aktuality

Ruskí potápači na dne Čierneho mora blízko krymských brehov našli nemeckú loď Boy Federsen, ktorá v časoch druhej svetovej vojny vyvážala do fašistického Nemecka nakradnuté bohatstvá. Túto loď sovietske letectvo potopilo v r. 1943.

27 Apríl
2017 18:09:29

 

Foto: Screenshot YouTube

Ruskí potápači už dlhé roky vyhľadávajú potopené v časoch druhej svetovej vojny sovietske lode a ponorky. Nečakane objavili nemeckú loď Boy Federsen. Média o tom informoval riaditeľ expedície Roman Dunajev. Prezradil, že loď objavili medzi Sevastopoľom a mysom Tarchankut. Predpokladá sa, že na jej palube sa nachádza veľmi cenný náklad, ktorý nemecká loď nedokázala dopraviť do Nemecka.

História tejto lode je veľmi zaujímavá. Dá sa povedať, že je to nemecko-ruská loď. Táto loď opustila nemecké lodenice ešte v r. 1914. Sovietsky zväz ju kúpil v r. 1931. V r. 1933 sa v Sevastopoľských lodeniciach uskutočnila generálna rekonštrukcia lode a získala nové meno – Charkov. V r. 1941, keď sovietske vojska ustupovali z Krymu, Charkov spolu s viacerými inými loďami bol potopený, aby ho nezískali Nemci.

Nemeckí odborníci ju však aj tak dvihli zo dna, zrekonštruovali a pomenovali Boy Federsen. Táto loď sa „preslávila“ tým, že vyvážala nakradnuté počas vojny cenné predmety, drahokamy, zlato a peniaze zo Sovietskeho zväzu do Nemecka.

V auguste 1943 Boy Federsen a ďalšia dopravná loď Varna za sprievodu rumunských torpédoborcov Regina Maria a Maresti, protimínovej lode Admiral Murgescu, lode Dumitrescu a niekoľkých menších vojenských lodí odvážali ďalší cenný náklad. Počas útoku sovietskeho vojenského letectva Boy Federsen bol značne poškodený. Nemci ho chceli odtiahnuť, ale to sa im nepodarilo a o 24 hodín loď sa potopila blízko mesta Jevpatoria a ocitla sa na dne v hĺbke 90 metrov.

Roman Dunajev pre média prezradil, že v máji odborníci prešetria, v akom stave je loď a či sa ju dá dostať na hladinu.

Videá si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

89 %
(9 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 588x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 632x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,