asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ministerstvo zahraničia Ruska protestovalo proti sa snahe albánskych politikov prekresľovať hranice na Balkáne a vytvárať „Veľké Albánsko“

 Aktuality

Na Balkáne to začína vrieť... Ruské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti so snahami viacerých albánskych politikov meniť hranice štátov a vytvoriť „Veľké Albánsko“ zdôraznilo, že tieto aktivity značne poškodzujú krehkú stabilitu na Balkáne.

30 Apríl
2017 12:52:52

 

Foto: Facebook

„Mimoriadne znepokojenie vyvolávajú nedávne vyhlásenia rôznych albánskych politikov týkajúce sa prekresľovania hraníc na Balkáne. Konštatujeme, že pod rúškom nepodložených obvinení Ruska zo snáh o destabilizovanie situácie v juhovýchodnej Európe sú podnikané opatrenia na uvedenie do života projektu  Veľkého Albánska - teraz už opierajúc sa o ústavu Albánska, ktorá dáva Tirane právo na ochranu záujmov Albáncov v zahraničí.

Pod rúškom pokryteckých reči o stabilizácii situácie v tomto regióne pod „dáždnikom“ NATO , sa podlamujú základy stability, naberá silu kurz na prekresľovanie balkánskych hraníc, čo prudko zvyšuje stupeň potenciálnosti konfliktu.

V tomto zmysle hodnotíme vyjadrenie premiéra Albánska E.Rama a „lídra“ jednostranne vyhláseného samostatného Kosova H.Thaci o pripravenosti zjednotenia sa v spoločnom Veľkom Albánskom štáte. Podporuje to šéf miestnej samosprávy z južnej srbskej obcí Preševo s prevažným albánskym obyvateľstvom J.Musliu, ktorý deklaruje túžbu tohto územia o vstup do takého zjednotenia. V rovnakom kontexte – neslávne známa „tiranská platforma“ albánskych etnických strán v Macedónsku, čo vedie k podlamovaniu štátnosti.

Je príznačné, že hlavní podporovatelia Tirany a Prištiny - USA a EÚ  - buď  bojazlivo mlčia, alebo odbavujú veci všeobecnými nezmyselnými frázami. Stotožňujeme sa s posúdením situácie zo strany Predsedu vlády Srbska, zvoleného Prezidenta A.Vučiča a ministra zahraničných vecí tejto krajiny I.Dačiča, ktorí dôrazne odsúdili rétoriku albánskych politikov a požadujú adekvátnu odpoveď na udalosti zo strany Bruselu, Washingtonu a hlavných európskych metropol. Horkou iróniou je, poznamenal A.Vučič, že ak by si on dovolil verejne vyjadriť myšlienku o zjednotení Srbska s Republikou Srbskou (Bosna a Hercegovina), tak by „plápolal v Bruseli na tyči namiesto vlajky“.

Považujeme za nevyhnutné, aby medzinárodné spoločenstvo konsolidovane a dôrazne upozornilo Tiranu a albánskych politikov v iných balkánskych krajinách na neprijateľnosť uplatňovania si územných nárokov, úvah o prekrajovaní hraníc v regióne. Vyzývame západných partnerov konať v súlade s medzinárodným právom a podľa zdravého rozumu, a nie v obvyklom režime dvojitého metra,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1450x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1976x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1875x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1646x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,